| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca extraterestrii au construit piramidele?

86 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

NU

| abcabcabc a răspuns:

Asta este o teorie inventata de nistre prosti care au doar 1 punct IQ
Piramidele au fost facut de genii ale caror idei s-au pierdut datorita razboaielor

| GhenS a răspuns:

Nu dupa cum stim egipteni chiar si in vremurile acelea erau foarte avansati si peste 1000 de sclavi lucrau la o piramida.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Too much Ancient Aliens?

| adriano26 a răspuns:

Desigur..Pe atunci nu era inventat fotbalul.winkingAcum au decis sa joace la Barcelona laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,dar vreau sa te intreb ceva? Stii ca in Piramida lui Keops din Ghize, Keops nu se afla inmormantat acolo? Herodot scrie clar....Atunci pentru ce au fost construite piramidele? Daca te intereseaza subiectul asta poti citi Taina Tainelor din Piramida lui Keops de Vasilica Moisescu.Vei sfls lucruri uluitoare.

| William a răspuns:

Din moment ce nu exista extraterestrii nu vad cum ar putea construi ceva.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde poate fi gasita cartea? Si cine este acest V.M?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Http://www.piata-cartii.ro/......ui%20keops
Cauta pe aici.Moiesescu asta e si teolog,e carte putin cam greoaie, are si matematica, desi nu ma pricem, m-a uimit mult. Poti citi pe internet cartea aici, http://www.moisescu.ro/? p=83
Daca nu iti place sa nu o cumperi degeaba, la asta ma refer.Pe mine cartea m-a pus pe ganduri, chiar daca in unele parti nu am inteles-o are ceva matematica, explica cu serii septimale si din alea.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt sigur că autorul despre care vorbești nu a văzut pe viu nici o piramidă înainte să scrie cartea laughing
Speculațiile întotdeauna impresionează " masele ", în special atunci când le dăm un aer de mister.
Ce nu înțeleg, e de ce de multe ori încercăm să dăm sensuri mistice sau chiar fantasmagorice necunoscutelor pe care nu le-am descifrat pe deplin?

| kiv1990 a răspuns:

Nu cred, insa tehnici de construire erau, mai greu de explicat este faptul cum au ridicat ei blocurile alea de citeva tone, insa se spune ca in acea vreme pepamint locuiau oamenii gigantici(fiii lui Anac), ceva de genul lui GOliat din biblie, care puteau sa ridice astfel de greutati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personal, cred ca au contribuit, intr-un fel, la construirea lor.

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

De roci turnate ai auzit? Dar de granit, marmura, ceramica turnate ai auzit? Ei daca ai auzit atunci asa au facut si aia piraidele.Nu trebuie sa ai cine stie ce inteligemta sa torni o roca.Scuze ca ma bagai, sper sa nu te superi

| relian a răspuns (pentru abcabcabc):

Genii,care genii cine care cum? Ideile cui? De roci turnate nu ai auzit? De granit.marmura.ceramica.chiar si tu probabil ai pe acasa, sau daca mergi la magazin o sa vezi de ex granit care il pui pe jos prin casa sau la baie.Tu ce crezi cum sint facute acele placi? Bine sint si placi taiate care se folosesc la chiuvete, mese bla bla dar restul sint turnate.Deci raspunsul este f simplu, egiptenii au tirnat acele roci acolo la fata locului.Deci nu era nevoie de un mare geniu sa faca lucru asta.Recent am citit chestia asta si chiar ma si miram cum de la nimeni nu lea trecut prin minte posibilitatea asta.Descoperirea a facut-o cineva cunoscut si care se ocupa cu chestii de astea.Nu mai stiu sigur pe unde am citit dar pe net sau la stiri am vazut.Interesant nu? Dar acest interesant sta tocmai in simplitatea faptului.Multi cauta sa afle raspnsuri complicate de ce habar nu am. Poate asa este firea umana. Einstena scos o formula f scurta dar care explica colosal de multe.Noi oamenii asta cautam sa complicam lucrurile.Scuze ca ma bagai si eu in discutie, sper sa nu te superi.Imi cer scuze daca am zis ceva deplasat.

| relian a răspuns:

Cauta o carte de constructii, cofraje, si cum se toarna anumite roci si acolo afli si cine sau cum au fost facute acele piramide.Simplu,precis,eficient.

| WR104 a răspuns:

Nu au legatura extraterestrii cu piramidele.

| trolololo a răspuns:

Ca alta treaba nu aveau extraterestii decât sa construiască piramide. Sa fim serioși!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Nu e nimic mistic.Si da dr.Vasile Moisescu a fost in Ghize si a vazut piramidele si le-a masurat.E si ceva legat de dimensiunile piramidei si coincidentele din viata cotidian.De ex danul a amintic ca piramida masoara exact 365 de coti sacri si 6 degete.Anul calendaristic are 365 de zile, respectiv 366 odata la 4 ani.De fapt anul real este de 365 de zile si 6 ore. Orele sunt adunate si adaugate le cel de-al 4-lea an. 6ore inmultit cu 4 ani da 24 de ore, adica inca o zi care se adauga la al patrulea an.Dar voiam sa subliniez ca piramida lui Keops are dimensiunile unui an real. Misterele sunt multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Piramida lui keops e facuta din blocuri de cca 50 de tone.Cum s-ar putea turna un bloc de granit de 50 de tone la 300 si ceva de metri sau cat are piramida aia.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu spun că nu sunt multe mistere ci că ne lipsesc nouă anumite informații pentru descifrarea acestora, informații care cu siguranță au mai multă logică și mai puțin misticism.

| kiv1990 a răspuns (pentru relian):

Tu frate ai vazut piramidele?

| Wøodenpints a răspuns:

"Uite o planetă cu nişte oameni pe ea, care-i plină de apă, vegetaţie, şi alte resurse.
Cred că cel mai bun lucru pe care-l putem face aici, este să contruim nişte chestii ascuţite în mijlocul deşertului. Aşa, aleatoriu, fără nicio logică. Sunt sigur că asta îi va ţine ocupaţi câteva mii de ani."

Da...pun pariu că aşa au spus extratereştrii ăia când au ajuns pe pământ.

| king4aday a răspuns:

Daca intelegi engleza, vizioneaza acest documentar si vei gasi raspunsul:
http://www.youtube.com/watch?v=j9w-i5oZqaQ

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru WhatheWow):

Da,asa e, nu am negat acest lucru.

| WhatheWow a răspuns (pentru Wøodenpints):

rolling on the floor

| TURCUL0001 a răspuns:

Cu siguranta.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Atit are piramida de care tu spui? Esgi sigur de asta? Eu nu am auzit de piramide de 300 de m inaltime.Inainte sa spui ceva mai documenteazate.are 138 de metri atit si nici un mm mai mult.Referitor la greutatea unui bloc de piatra iar spui povesti.Probabil ai auzit la radio sant si ai mai pus si tu ceva peste si uite asa au iesit 50 de tone.Fiecare bloc de piatra folosit cintareste ceva peste 2 tone. Dupa cum spuneam inainte sa faci afirmatii din astea documenteazate. Iara eu ce am spus nu este teoria mea este doar ce am citit, si imi pare rau ca nu mai stiu pe unde am citit, dar chestia este recenta. Uite sa iti spun ce a facut acest cercetator, zic ce am citit.Sa dus la piramide si a luat de acolo bucati de roca, bineinteles cu aprobarea autoritatilor egiptene, pentru ca tipul este un cunoscut om de stiinta bla bla.In afara de asta a aratat ce se intimpla atunci cind scanezi o roca natura si una turnata cu nu stiu ce unde. Ceva de genu sonarelor de la submarine, nu ma pricep eu asa bine.Chestia asta o facuse prin anii 70 americanii impreuna cu egiptenii pentru a cauta in piramide camere secrete.La timpul ala cind au facut chestia asta au ramas surprinsi ca acele unde sonore sau cu ce faceau ei nu se intorceau inapoi absolut deloc, erau absorbite de roca piramidelor.Era o chestie f curioasa spuneau eu pentru ca asta ar fi inseamnat ca piramida sa fie toata goala, ceea ce nu era adevarat.Asa ca au lasat-o balta.Si s-a trezit nenea asta din vremea de acum, probabil i-a dat pri cap alte idei sau tehnologia a evoluat si a demonstrat ca acele unde sint absorbite de o roca turnata si se intorc inapoi daca scanezi o roca naturala.Pe asta sa bazat tipul asta prima data. Apoi a facut analize la bucatile de roca luate de acolo si a avut iar surprize.Eu nu ma pricep dar spun ce el arata si mai toti cunoscatorii sint de acord.O roca turnata zic ei au mai pune goluri de aer decit o roca naturala.Si surpriza a fost ca rocile din piramide sint turnate, pentru ca au asa goluri f putine. Apoi alta surpriza sa gasit fire de par in acea roca.De unde fire de par uman intro roca naturala? Am spus in mare ce am citit.Omul asta a demonstrat cit se poate de simplu si am ramas si eu pe ginduri cum de nimeni nu sa gindit la chestia asta pina acum.O sa spuni ce stiau ei pe vremea aia sa toarne blocuri de piatra.Pai aia e ca aia stiu mai bine decit stim noi astazi.Ei dusese aceasta tehnologie in constructii la apogeu.Stapineau f bine chestiile astea. Avem inca o dovada in acest sens si anume metalurgia.Cred ca stii sau macar ai auzit de acele sabii de Damas c da? Sabii si armuri care pur si simplu nu se zgiriie si cu ele poti taia cu f mare usurinta orice alt metal ca si cum ai taia o felie de brinza.Citeste despre sabiile de damasc si o sa vezi.Deci aia ajunsese la o tehnologie de prelucrare a metalului la care noi astazi nu am ajuns.Acele sabii si armuri oamenii le-au facut nu extraterestrii.Dar cu timpul sau pierdut pentru ca cei care stapineau tehnica o lasau doar la urmasi.Deci asa este sin in cazul acestor piramide.Cimentul se stie ca exista de pe vremea sumerienilor asa ca nisip aveau din belsug acolo in desert apa aduceau, cofraje puteau face sau aduce lemn si restul era simplu. Piramidele sint facute din blocuri de piatra taiate ca asa spune cine? Nu cred ca tu ai venit cu aceasta teorie ca sint facute din blocuri de piatra aduse de altundeva cu ce? Aaaaa aveau ei tehnologii superioare, nave spatiale etc, macarale, si transport pe perne de aer sa le care.Cum de crezi chestiile astea spuse de unii oameni acum zeci de ani.Deci chestia asta o crezi dar asta cu turnatu nu.Dar e ok fiecare crede ce vrea.Atita timp cit si astazi se toarna marmura, granit si alte roci ai dovada chiar la tine acasa probabil daca ai ceva granit pe jos.

| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Cauta pe aici si mai citeste ca am explicat ce am citit acum recent, descoperiri facute de un tip cunoscut in lumea stiintei sau a mineralogiei. Daca gasesc articolul ala o sa va spun.Trebuie sa vezi piramidele sa ce? sa stii cum au fost construite sau de ce intrebi daca am vazut? Piramidele au fost vazute de f multi oameni specialisti si nu au dat un raspuns.Dar poate ca tu te pricepi si stii mai bine ca toti.Nu am vazut piramidele ca nu am avut chef, atunci cind am avut ocazia.dar asta n-are legatura cum au fost ele construite.Vezi ca am dat un raspuns din ce am citit cuiva pe aici, asa ca nu mai ma repet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Da ai dreptate, nu tin minte datele nic macar pe aproape.Da piramida are 130 si ceva de metri plus marmura care era cam 140.Esti bine informat, felicitari, am spus si eu ce stiam si imi cer scuze pentru informatile eronate.Insa nu-i vad scopul piaramidei, mai ales in mijlocl deltei.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vazut casele tiganilor? Alea cu turle cu virfuri si asa mai departe? Mie mi se pare ceva naspa nu vad rostul.Dar probabil asa li se par lor ca e ceva super.Si cum faraonii erau niste oameni asa cum erau na fiecare cu pasarica lui. Daca asa li se scula aia faceau.Ca avea un scop sau nu voia sa se dea mare cu ce casa are sau ce masina are el.Chestii de genul asta.Lumea sa stii ca nu s-a schimbat mai deloc de cind a aparut.La fel gindeau si atunci si acum.Nu vezi unia nau ce minca dar isi cumpara masina, se imprumuta etc sa arate el la vecini ce scula de om este si ce masina sia tras. Pina la urma chestia aia nul ajuta cu nimic.Eu asa vad lucrurile.Multe chestii sint facute doar asa de dragul dea le face. Oamenii mai fac si chestii care nu sint utile.Cred ca asta e natura noastra.Animalele nu fac ceva ce nu lear fi de folos.Nu o sa vedem pasari care isi fac asa cuiburi sa fie acolo.Gata ca am vorb cam mult.