| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca extraterestrii au construit piramidele?

86 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Cunosc si literatura OZN, m-am uitat si la Ancient Aliens, am citit si Daniken deci, am acordat atentie ambelor tabere. Cand dovezile arata total altceva, n-am cum sa cred in povesti. Daca ma informez din mai multe surse inseamna ca-s incuiat? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Calatoriile in spatiu necesita niste surse enorme de energii. Nici macar viteza luminii nu i-ar ajuta sa faca drumuri lungi desi, timpul pentru cei din interiorul navei s-ar incetini, dupa cum spune Einstein. Ca sa strabati o galaxie sau distante intre galaxii, deja trebuie sa te joci cu spatiul, "tesutul" lui. Asta chiar ca nu e usor de facut. In al doilea rand, scopul vietii in general e sa se raspandeasca, sa supravietuiasca. De unde sa stim ca E.T. e prietenos? Toti astronomii de elita (Stephen Hawking, Michio Kaku, Alex Filippenko) sunt de parere ca o intalnire intre civilizatie noastra si una extraterestra care ne gaseste, ar fi fatala pentru noi. Avansarea in tehnologie nu aduce neaparat si pacifism. Dovada o dam chiar noi (bomba atomica de ex. aruncata peste cele doua orase japoneze). Si eu cred in viata extraterestra dar, nu pot sa cred ca vin aici, tai cateva pietre si pleaca. Kheops (Khufu) era obsedat sa aiba cea mai mare piramida, l-au si construit. In 2007 un arhitect francez a venit cu dovezi solide care-i sustin teoria (Jean Pierre Houdin). Au facut "radiografia" piramidei cu ajutorul microundelor si, au gasit o rampa interioara in spirala pana sus. In Galeria Mare au gasit urmele lasate de aparatura din lemn. Au gasit satul construit pentru sutele, miile de muncitori langa piramide. Aveau toate resursele (mai putin lemne, pe care le-au importat), toate sculele necesare la dispozitie pentru a construi piramida. Eu personal, nu vad unde trebuiesc extraterestrii pentru a construi niste cladiri din piatra. Asta vroiam sa spun. Multi fac bani frumosi din povestile cu extraterestrii antici (Daniken, Graham Hancock, Robert Temple etc.) pentru ca oamenilor le e lene sa verifice informatiile citite, vazute.

| rameshwaram a răspuns:

Ce dracu intrebare mai e si asta cauta dragule in istorie sa vezi cum sau construit cine o sa reiasa de la sine, cum sa construiasca extraterestrii piramindele, cata minte iti trebuie sa te gandesti macar la aberatia asta

| relian a răspuns (pentru tputputpu123):

Ai vazyt vreodata copii aia mici contruind casute din cubulete? Ei asa, cam asa se construieste. Puneti si tu mintea nitel la lucru si nu te maimira atit. Daca tu torni prima roca jos pe pamint urmatoarea ce e asa de greu sa pui amestecul ala peste ea? Ce vezi tu mare filozofie sa faci lucru asta.Tu de cofraje ai auzit? Tipare si asa mai departe ai auzit? Probabil voi straiti inchisi in casa, scuze ca o spun dar daca nu iti poti da seama cum torni un material intro forma asta cam lasa de dorit.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru kiv1990):

Mai citeste odata ce am spus.Am afimat eu ca ala a fost scopul.Pe ce lume sinteti? Am dat exemple, pentru ca cineva a inytrebat ce scop aveau.Si eu am spus probabil, daca stii ce e aia probabil atunci e bine.Nu am facut o afirmatie.Mai citeste odata ce am scris dupa aia comentezi.Si tu ce dovada ai ca au fost construite ca morminte? Deci ce spui tu e bine ce spune altu e aiurea.Ce; logica mai ai si tu. Daca nici tu nu poti demonstara ca ar fi fost morminte atunci de ce comentezi aiurea? Si nu vad ce alte explicatii mai vrei.Cum au urcat acele roci turnate sus? Pai nu leau urcat deloc, Tu ori esti turc ori esti turc. Daca am spus ca leau turnat direct pe locul unde trebuiau sa fie cum sa le mai urce frate? Te minunezi si alta nu.Dar so lasam asa ca nu ajungem nicaeri.Mergi fa un experiment si dupa vino si discutam.O sa vezi ca undele sint absorbite de l roca turnata si reflectate de una naturala. Apoi mergi la piramide si fa si acolo si o sa vezi ca toate undele radio, dracu cum sor numi or sa fie toate absolut toate absorbite de piramida. Explicatie mai simpla ca asta ce mai vreti sincer eu nu va inteleg. Daca unu a zis ceva acum sute de ani gata aia trebuie sa fie.Chestia ca erau morminte e teorie veche, dar nu inseamna ca asa si e.Sint si alte teorii, si chiar oricine poate spune gasi un scop plauzibil.Dar stii cum e? fiecare sa creada ce doreste pina la urma.

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Serios trageau asa cu sania pe zapada ca doar e zapada acolo unde sint piramidele.Si au taiat acele blocuri de roca de unde? Poate ne dai si detalii sau ne spui locul de unde au fost taiate.Si cam ce distanta era de unde au fost taiate si unde au fost contruite piramidele.Trageau rocile cu sfoara si cu sania.F interesant ce spui.Probabil ca la acele sanii erau inhamati ciini ca in Alaska nu? Si mai interesant esta ca avdeau si lifturi. Unde mai pui probabil aveau si nave spatiale si nu mar mira ca acele roci sa le fi adus din centura de asteorizi.Mai stii tot ce se poate.

| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Dupa simpla mea logica, a murit acum cateva mii de ani. laughing Nu stiu daca i-au gasit mumia. Tatal lui a fost Sneferu, fondatorul celei de-a 4-a dinastii.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

E nisip, normal ca nu e zapada in desert. Chiar de langa piramide au fost taiate, altele au fost transportate pe Nil. Ai vizionat documentarul pe care l-am pus sau doar vorbesti ca n-ai ce face? Cine a vorbit de caini husky? Vrei sa zici ca n-aveau animale cu ce sa traga blocurile taiate? Bivolii, camilele nu traiau pe vremea aia? Exagerezi fara rost. Am pus un documentar unde arata foarte clar. Vad ca nu te-ai obosit sa-l vizionezi, e mai usor sa faci misto fara cap.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

"Egypt is a country rich in stone and was sometimes even referred to as the "state of stone". In particular, Egypt has a great quantity of limestone formation, which the Egyptians called "white stone", because during the Cretaceous period Egypt was covered with seawater. "

http://www.touregypt.net/featurestories/material.htm

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Le transportau pe Nil cu ce? Te pomeni ca cu barca.Si nu stiam ca acololinga piramide sint roci adica blocuri asa de mari incit sa tge apuci de cioplit.Nu mai asculta la tot ce se spune ca fiecare e normal sa isi faca jobul, trebuie sa scrie si el ceva, sa dea la tv ceva si asa mai departe.Nu sint curios de acel documentar pentru ca nu-s curios.Nu sint aia mai destepti ca mine, asa ca nu vad de ce as casca stiu si eu ceva sa ce? Sa imi pierd vremea cu timpeniile lor.Eu vorbesc de ceva logicnu de documentare unde asta se si urmareaste vorba lunga sa leajunga sa isi faca ei emisiunile.Si nu fac misto, am spus ceva concret si la obiect.Tu acasa ai pe jos granit? spune ai? Cum crezi ca este facut? Hai raspunde? Daca nu stii atunci nu vorbi de emisiuni si alte povesti. Odata ce omul poate turna o roca ce mai cauti, ce vrei sa arati ca taiau blocuri de 2-3 tone cu cutintu sau cum? Nu exagerez deloc.Nu mai viziona documentare sau nu lua de bun tot ce se spune acolo.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Ce sa toarne, omule? Crezi ca erau tampiti? Normal ca cu barca, doar nu-s Jesus sa umble pe apa. Vorbesti de ei de parca habar n-aveau pe ce lume traiesc. Blocurile erau taiate chiar de langa piramide, ce-i asa de greu de inteles sau de necrezut in asta? Piramidele nu-s facute din granit, doar cateva blocuri mai mari care au fost asezate deasupra "camerei regelui", sa reziste structura. Sunt convins ca sunt mai destepti ca tine (la cum pui problema), fara suparare. Zici ca te-ai nascut cu secretul universului. E ultima data cand ti-am raspuns pe tema asta ca deja e penibil ce spui. Sunt hieroglife, barci expuse in muzeul din Cairo (am fost acolo acum doi ani). Cum sa torni rocile alea? pff... laughing Granitul e roca magmatica, se gaseste si in Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Daca e asa un mister cum taiau (nu turnau) oamenii blocuri de doua tone atunci, ce zici de Blocul Vestic din Zidul Plangerii (Ierusalim) - 520 (nu am scris gresit) de tone, 13 m lungime, 3 m inaltime si 3, 3 m latime. De 260 de ori mai grea decat un singur bloc din piramida lui Khufu. Piatra e taiata, slefuita, ridicata, transportata si pusa la loc fara probleme.
Uite o poza, se poate vizita oricand --> http://1.bp.blogspot.com/......Bstone.jpg

| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Aici poti vedea clar urmele sculelor cu care prelucrau egiptenii pietrele. Obeliscul s-a spart (asta e cauza pentru care nu l-au terminat) se afla langa Assuan (Egipt).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Assuan_07.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/Obelisk2.jpg

In forma finala ar fi avut 1200 (iarasi am scris bine) de tone. Atunci stam si ne miram ce batai de cap au avut cu niste pietre de 2 tone?
Dupa ce le taiau si le dadeau forma dorita, le slefuiau cu nisip (nu e ceva strain in desert). Particulele de nisip sunt foarte dure si poate slefui chiar si roci ca granitul. Metoda se foloseste chiar si astazi, dupa mii de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Cea mai noua varianta spune ca este o rampa interioara in forma de spirala in interiorul piramidei. Asta e dovedita deocamdata doar cu o "radiografie" realizata cu ajutorul microundelor.
Asta e imaginea primita de catre cercetatori:
http://khufu.3ds.com/fileadmin/kheops/images/gallery/microgravimetry1.jpg
Partea alba si verde arata golurile din interior.
Imagine 3D facuta dupa rezultatele primite:
http://www.theage.com.au/......x349,0.jpg
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg

In interiorul rampelor foloseau sine din lemn, unse ca sa alunece cat mai bine, iar la margini erau amplasate macarale mici cu care puteau schimba traiectoria.
http://sophismata.files.wordpress.com/2008/11/pyramid-room.jpg
Una dintre aceste incaperi a si fost descoperita, se vede in poza. 6 - 7 oameni ridica o masina deci, nu le era nici lor imposibil sa faca asta cu blocuri de 2 tone.
Ideea e bazata pe 10 ani de cercetari, e vorba de un arhitect francez, Jean Pierre Houdin. Acum asteapta autorizatia de la egipteni sa poata intra iarasi sa cerceteze partea unde imiginile arata golurile. Avand in vedere situatia din Egipt, o sa mai treaca ceva timp.
Egiptul, cum si toata Sahara cu milioane de ani in urma era fundul unei mari. De aici rezulta depunerile de roci prelucrabile de care e plina tara. Piatra aveau si au la dispozitie cat vor.
Metoda de transport tot cu ajutorul lemnelor (sine sau "sanii"- rampe - sfori), cam asa:
http://files.abovetopsecret.com/images/member/b1bcd6ab5b78.jpg
http://files.abovetopsecret.com/images/member/d785e2cea57f.gif
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg
Deasupra Salii Regelui (King's chamber) sunt asezate cateva blocuri mai mari de granit, sa tine structura interioara (azi sunt deja crapate).
http://emhotep.net/wp-content/uploads/2010/08/SLH26-Kings-chamber.png
http://www.gizapyramid.com/Cracks-KC_2003_J.jpg

Cele cateva blocuri din granit care sustineau structura interioara, au fost transportate prin Galeria Mare (The Great Hall) - unde pe lateral erau puse sine din lemn (exista gaurile - pe ambele parti lateral se vede si in poza - unde au fost atasate bucata cu bucata, plus sunt urma pe partile laterale cum se freca constructia din lemn cu care urcau pietrele).
http://farm1.staticflickr.com/107/275166901_62afa5148d_z.jpg?zz=1
http://allkindsofhistory.files.wordpress.com/2011/09/pyramid-cutaway.jpg
http://i.ytimg.com/vi/8T3u0EAuoS8/0.jpg

Piramida era invelita cu blocuri de calcar pe care le foloseau ca sa nu piarda traiectoria.
http://emhotep.net/......nction.png
http://files.abovetopsecret.com/images/member/e1134e5e1f2f.jpg

Deaocamdata asta e cea mai plauzibila varianta care e sunstinuta si de dovezi:
- pietre aveau destula
- tehnologie, unelte aveau
- radiografia piramidei arata clar rampa interioara
- o camera laterala a si fost gasita deja
- satul unde locuiau sutele de muncitori a fost gasit
http://farm4.staticflickr.com/3247/3067171777_0764703cf6_z.jpg?zz=1

Cam totul se pune cap la cap. Ce lipseste, e autorizatia pentru a cerceta rampa interioara aratata de studiul cu microunde.

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Ok man e ca tine esti multumit? Si ce eu am spus nu e de la mine, daca ai citit ce am scris pe aici.Nus curios de francezul ala ca habar n-are bate cimpii.Dar fiecare sa creada ce vrea.Si stai linistit ca stiu ce e granitul.Si daca pentru tine e mai uopsr sa tai o roca decit sa o tormi atunci esti arhitect, ar trebui sa primesti deja o diploma.Intrebi cum sa torni o roca? Se vede ca stai doar inchis in casa in fata calculatorului si doar privesti pe net la ce si care spune ce vrea pe aici sau mai stiu eu pe unde, de unde tu selectezi cam ce ai crede tu ca asa ar fi.Dar aia e doar opinia ta si atit. Pune si vezi cum se toarna roci.Eu sint satul de munca de care vrei tu.Pun partiu ca nici nu stii sa bati un cui intr-o bucata de scindura, dar deja le stii pe toate.Bafta in continuare cu caratul rocilor cu sania.

| relian a răspuns (pentru tputputpu123):

Frate scuza-ma dar cred ca o lungim pe aici aiurea.La milimetru spui? de ce nu spui ca sint asezate cu micrometru ca era mai bine.De unde scoateti chestiile astea nu vad.Sint niste roci vai mama lor.Siinca odata spun atunci cind zidesti roci le sudezi cu mortar, ceea ce la piramide nu exista asa ceva.Restu cum ridici materialele sus mai gandeste-te si tu.Vad ca daca cineva spune ca sint roci naturale taiate intrebu cum lea urcat acolo, daca zic ca sint trnate ma intrebi cum au urcat acolo materialul.Tu cind constuiesti ceva sau daca ai vazut cind construieste careva o casa sau un bloc cum urca materialele sus? Cumva suna la extraterestrii sa vina sa ajute sa urce materialele sus? Oamenii le ridica bineinteles, unia le urca cu mina sau cu scripeti altii aduc macarale sa nu mai depuna efort.Si pe atunci normal ca la oricine le dadea prin minte sa lege o roata sus si o sfoara pe roata si sa traga o galeata sau ceva mai mare plina cu material.Si daca nu vrei sa gindesti iti zic ca nu foloseau doar o galeata sau un contaione\, foloseau zeci sute de astfe; de galeti sau zil; e cum vrei si intro ora tot materialeul era deja turnat.Eu sustin in continuare aceasta teorie care nu este teoria mea.Mi se pare cea mai simpla, la indemina si mai logica si cu mai multe deovezi decit ce spun altii.Cineva spune ca sa descoperit nu stiu ce asezare unde stateau, muncitorii.Pai si daca turnau cum am zis eu ce nu aveau nevoie de muncitori sau cum, foloseau doar un muncitor sau ce? Frate ce f greu sa gindim.Plus de asta cineva spune aveau tehnologie.Ce tehnologie aveau ca sint f curios. Aveau ferastraie cu motor, freze si asa mai departe probabil.Am uitat ca foloseau si laser sau cine stie ce mari tehnologii ce noi nici nu visam.Dar cum am mai spus oamenii mereu au tendinta sa exagereze sa caute sa complice lucrurile, in loc sa le simplificie.Deci pentru unia e mult mai usr sa mergi sa tai roci sa le cari, sa le ridici, decit sa le torni. Apoi zice un priceput pe aici ca dupa ce taiau rocuile le finisau cu nisip.Adica cum le finisau cu nisip ca si eu sint curios.Auzi tehnologie care se foloseste si astazi.Acea tehnologie de care el spune se foloseste dar iti trebuie masini, compresoare puternice si tehnologia se numeste sablare si se utilizeaza pentru a slefui sau a curata metale nicidecum alte roci.Sa arate cine spune la ce se foloseste nisip.Rocile in ziua de azi sint slefuite cu discul abraziv si cu apa curgind contiuu.Doar asa poti slefui nu sa dai cu piatra la mina si fara apa ca nu rezolvi nimic.Si umbrela nu o tineau decit pentru sefi ca sa nu le fie prea cald sau sa nu-i bata soarele in cap.Numai bine.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Jignirile sunt arma prostului ramas fara argumente. Cam asta mi-e parerea... in rest, nu m-ai nimerit deloc. laughing Bafta si tie, la turnat piramide. big grin

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Cand te duci in Egipt, face parte din program si o vizita la un atelier din orasul Luxor unde, iti arata cum se face treaba cu nisipul in fata ta, fara magie si ironii ieftine de care te folosesti sa-ti impui incultura. Metoda era folosita si de greci, romani, mayasi, sumeri, azteci si cam toate civilizatiile care au avut treaba cu constructii, statui din roci. Azi, cand tehnologia a mai avansat, normal ca se folosesc si compresoare cum spui dar, e cat se poate de logic ca pe vremea aia nu era asa ceva. Pur si simplu puneau nisip intre suprafata care trebuia lucrata si o piatra lata, pe care o miscau. Atat de simplu. Tu faci prosti niste oameni care au studiat o viata anumite culturi si ma faci aiurit ca le citesc cartile sau ma uit la documentare. Dupa logica mea, mai bine cred un om care studiaza problema decat un om din fata monitorului care vorbeste si jigneste fara cap.
Cu asta chiar ca am incheiat discutia.

Răspuns utilizator avertizat
| king4aday a răspuns (pentru tputputpu123):

Pai, n-ai vazut ce a scris mai sus? Toti cercetatorii-s tampiti. laughing Pentru el, oameni ca Newton, Einstein, Hubble, Hawking, Darwin, Marie Curie etc. sunt niste tampiti, banuiesc. Ce oameni...

| Ariana1231 a răspuns:

Nu!