| SelenaMe a întrebat:

Cum au fost construite piramidele? Cine le-a construit?

21 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Anunnaki cu facaletul si dalta.

| Biggiesan a răspuns:

Daca am putea sa ne intoarcem in timp si sa le aratam egiptenilor zgaraie- norii din beton si sticla, ce credeti ca ar raspunde la intrebarea-cine le-au construit pe-astea?

| MrSpooky a răspuns:

Egiptenii antici au fost niște arhitecți deosebiți, având în vedere că în Egipt se află, astăzi, cel mai mare monument de piatră de pe Terra, și singura minune a lumii antice păstrate până azi, Piramida lui Keops. Studiile au relevat modul de construire: pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niște sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Vârful piramidei este acoperit cu aur. Azi, în Egipt, doar puține piramide mai sunt întregi, din păcate.
Timp de secole, misterul care inconjura piramidele a infierbantat spiritele in randul oamenilor de stiinta, dand nastere unor puternice controverse.
Pentru ca tehnica necesara construirii unor astfel de giganti este complexa, multi au sustinut ca piramidele au fost construite de extraterestri sau de catre egiptenii detinatori ai unei tehnologii avansate, care a fost pierduta cu vremea.
Sursa:Wikipedia

| sublime89 a răspuns:

Egiptenii antici. Stiu ca probabil asteptai raspunsuri senzationale ca "exstraterestrii le-au construit", dar aici nu suntem pe History Channel laughing

| ErrorFound a răspuns:

Exista multe teorii:
-Au fost construite de sclavi pentru ego-ul faraonilor.
-Au fost construite de extraterestrii.
-Au fost construite de Toth, zeul egiptean al intelepciunii. Se presupune ca el ar fi existat, ar fi fost o fiinta superioara, nemuritoare si stapan peste Atlantis cu mult timp in urma aparitiei Egiptului, numit de el Khem in Tablitele de Smarald(El a lasat 12 tablite de smarald, impenetrabile, pline cu informatie).

| Darkmagic a răspuns:

Au fost construite de egipteni, si atat. big grin
Ca parte din muncitori erau sclavi asta nu da alta nationalitate piramidelor.
Spun "parte din muncitori" pentru ca ultimele teorii se indreapta spre ideea folosirii unor oameni liberi nu a sclavilor...
Metoda prin care piramida cea mare zisa si a lui Keops a fost ridicata nu se cunoaste nici astazi, "sugestiile" date de Wikipedia sunt fanteziste si in mare parte eronate, e cred a treia oara cand rog userii TPU sa puna mana pe CARTI si sa nu mai foloseasca "comprimatele" ieftine de informatie gasite pe net...
"O rampa in jurul piramidei"? rolling on the floor
Scuze... happy
Wiki va explica si DIN CE material a fost construita acea "rampa"?
Cel care a urcat articolul respectiv pe Wiki stie ca o ipotetica "rampa" in jurul piramidei ar fi avut un volum de 4 (patru) ori mai mare decat...insasi piramida? big grin
Cam nasol, nu? "Hai sa construim un munte, dar ca sa-l putem ridica...mai trebuie sa construim 4 la fel, langa!" big grin
Invatati de pe net...ca e "perfect". happy

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sub postarea la care duce linkul tau o sa gasesti asta, scrisa de mine acum, pe Wikipedia. Am o parere mult mai buna despre tine, ca sa citezi wikipedia... happy
Poate va fi aprobata, va ramane acolo, si se mai desteapta si Wiki putin ca prea a scos generatii intregi de inepti... happy

"Articolul de mai sus este eronat si conduce spre o imposibilitate fizica si temporala in ceea ce priveste durata de constructie.
Va rog sa corectati astfel de greseli, si daca e posibil, lasati istoricii de meserie sa posteze pe asemenea sectiuni.
O "rampa in jurul piramidei"? happy
Cine a postat asta explica si din ce material a fost construita "rampa"?
Sau stie macar ca o asemenea ipotetica "rampa" ar fi inglobat un volum de materiale de 4 (patru) ori mai mare decat insasi... piramida?

In mod real, NU se cunoaste nici pana astazi metoda prin care au fost ridicate piramidele, cu precadere piramida cea mare zisa si a lui Keops.
Herodot vorbeste despre niste "masinarii", dar in epoca in care nu se cunostea nici roata, "masinarie" putea insemna si un sistem de parghii...*"

*by Darkmagic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Asa, acum cu ce sunt eu vinovat ca doar asta am gasit pe net? In primul rand nici nu sti de ce am postat acel link, in al doilea rand trebuie sa-i dam crezare si lui Herodot chiar daca nu exista roata, cred ca in zilele noastre exista niste masinarii care se bazeaza doar pe un ansamblu parghii, care o fi ala?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Eu nu am spus ca esti tu vinovat de ce prostii scriu cei de pe wiki, ci doar ca am o parere mult mai buna despre capacitatile tale, asa incat nu trebuie sa citezi wiki.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Esti si un psiholog bun laughing

| RandyMarsh a răspuns:

Buna!
Egiptenii,utilizand un numar mare de oameni.Cel putin asta arata pe desenele antice.
Doar nu extraterestrii, nu? big grin
Bafta!

| Blackyuu a răspuns:

Extraterestriii!

| Faruece a răspuns:

Multi spun ca insusi D-zeu ar fi construit faimoasele piramide, altii spun ca sclavii.Nu se stie cu exactitae

| sergiu2 a răspuns:

Extraterestri,Extraterestri peste tot Ei au fost

| Simmi a răspuns:

Piramidele egiptene: Egiptenii antici au fost niște arhitecți deosebiți, având în vedere că în Egipt se află, astăzi, cel mai mare monument de piatră de pe Terra, și singura minune a lumii antice păstrate până azi, Piramida lui Keops. Studiile au relevat modul de construire: pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niște sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Vârful piramidei este acoperit cu aur. Azi, în Egipt, doar puține piramide mai sunt întregi, din păcate.
Donald Redford, profesor de studii clasice, sustine ca desi complicat, procesul construirii unor astfel de monumente nu este imposibil, chiar si pentru vremurile in care acestea au fost ridicate. Estimarile sugereaza ca pentru a construi Marea Piramida de la Giza sunt necesari intre 20 000 si 30 000 de muncitori, care vor termina monumentul in aproximativ 23 de ani. Conform spuselor lui Redford, faraonii incepeau constructia unei piramide in momentul urcarii pe tron. Acesta stabilea inca de la inceput membrii de baza ai echipei care aveau sa ii ridice mormantul, formata dintr-un architect, un inginer si un sef-constructor. Felul in care muncitorii egipteni taiau pietrele pentru a le folosi in constructii este inca subiect de studiu pentru cercetatori. Instrumentele folosite pentru modelarea materialelor mai putin dure au fost identificate, dar inca se mai incearca identificarea instrumentelor folosite pentru pietre dure, cum ar fi granitul sau dioritul. Forța oamenilor era de ajuns pentru a misca pietrele foarte grele, in proces intervenind si inventivitatea inginerilor, creatorii unor mini-sisteme menite sa usureze munca fizica a muncitorlor.Pe măsură ce piramida se înălța, în jurul ei, muncitorii făceau o rampă, pe care ridicau blocurile de piatră pe niste sănii de lemn. În felul acesta, ei puneau bloc după bloc, până ce piramida era terminată, apoi rampa era înlăturată, lăsând piramida singură, în toată splendoarea ei. Vârful piramidei este acoperit cu aur.

| 1234avg a răspuns:

Se spune ca au fost construite de Egipteni.Dar oamenii de stiinta spun ca au fost ajutati de extraterestrii.Ganditi-va, un bloc de piatra cantarea cat un tanc! Cati egipteni puteau sa care asa ceva fara ajutor?

| MioB97 a răspuns:

Din cate stiu eu, au fost construite de sclavi. Bucatile de piatra erau puse pe niste busteni, erau legate cu ceva (nu stiu sigur cu ce), si transportate de sclavi pana la locul de constructie.Totusi, blocurile de piatra erau foarte mari si foarte grele, si trebuia un numar urias de oameni ca sa fie transportate, de aia multi spun ca au fost construite de extraterestri

| Fcog_Nyku_1989 a răspuns:

Piramidele au fost construite din Blocuri de piatra fiind construite de sclavii egipteni, iar in varf era pus un triunghi de aur foarte mare si greu happy Funda?

| Lenoi3 a răspuns:

Construirea faimoaselor piramide din Giza a necesitat un efort enorm, iar oamenii de ştiinţă continuă să descopere noi detalii despre modul în care au fost realizate aceste monumente istorice.Acum, cercetătorii au descoperit cum au fost hrăniţi miile de muncitori care au realizat piramidele egiptene. Oamenii de ştiinţă au descoperit rămăşiţele unei operaţiuni de catering masive în oraşul în care locuiau muncitorii, la o mică distanţă de piramide.

Oraşul muncitorilor se găseşte la aproximativ 400 de metri la sud de Sfinx, aici locuind oamenii care au contruit piramida faraonului Menkaure, cea de-a treia şi ultima piramidă de pe platoul Giza.

| andrey2323 a răspuns:

O teori noua spune ca egipteni ar fi fost ajutati de extraterestri,pai gandeste-te daca in ziua de azi acele bucati de piatra pot fi taiat doar cu laserul, si gandeste-te cine crezi ca era desenat in costum de astronau in interioru piramidei, si gandeste-te la zei ce erau zei tu pe vremea aia daca ai fi vazut un extrterestru normal ca te-ai fi inchinat la el, uitate cum aratau ei tisepare ca vreunu arata a om, de exemplu Zeus vs Hades ei erau desenti stand pe niste nori aruncand cu foc sau fulgere. Parerea mea este ca extrateresti sunt cei care le-au construit.