| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Credeți că Horia Sima chiar era un spion al lui Moruzov? De ce a fost eliberat în ziua de 14 iunie 1940, după o lună de anchetă, deși regele Carol al II-lea încă vedea cu ochi răi Mișcarea Legionară?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde vrei să știe cineva de azi exact treaba asta? Ipoteze.

| relian a răspuns:

Asa se spune, pentru bani ce nu fac oamenii laughing Daca acolo sau dat bani, atunci e clar ca asa s-a intamplat. Unde pui ca pe asta nu la bagat nimeni la zdup, desi omorise oameni nevinovatin evrei etc.

Cine mai stie in valmasala aia de atunci, erau vremuri f tulburi, multe organizatii, partide, multe interese.

Daca te uiti el a declarat altceva decat istoria spune, spune ca Rusii ne-au luat bucati din tara, eu cred ca minte, pentru ca nu rusii ne-au luat, bucatile alea, le-au fost date cadou de catre Hitler.

Germania lucra pe multe fronturi, adica aburea pe toata lumea laughing s-a facut prieten cu rusu, i-a dat teritorii din RO, apoi se facea ca ne ajuta pe noi, stiau germanii situatia din RO, ca se bat pentru putere oamenii ca chiorii, ca prostii, asa ca n-au fost propbleme sa dea din teritoriile noastre la rusii.

Ce spune Sima asta ca rusii ne-au luat acele teritorii, eu nu am auzit sa fi venit rusii cu razboi peste noi, nici din ce povestesc sau au povestit cei de atunci, oamenii de rind.
Pur si simplu armatei i sa ordonat retragerea pe o noua granita.Sima de unde scoate ca rusii near fi luat teritorii.Mai mult ca sigur asta s-a dat dupa cum i-a fost lui mai bine, nul interesa pe el de tara si de oameni.

Cum am spus banu a vorbit atunci ca si acum. Oameni adevarati care sa faca ceva pentru tara, nau prea fost, sau nu au ajuns la conducere.