| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca oamenii inchisi la minte, gandesc asa de teama ca pot fi exclusi din societate? Ce anume ii impiedica mai exact sa gandeasca liber?
Religia?
Sau doar sunt pur si simplu limitati?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Folosind doar 3-5% din capacitatea creierului, limitați suntem toți, deci a doua variantă cam pică...

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca tu esti pur si simplu, LIMITAT!

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru EmaS):

De curiozitate, daca stiai ca eu sunt autorul intrebarii, mi-ai mai fi spus asta? Fii sincera, nu ca as fi sfarcului pamantului, dar totusi, cred ca gandesc mult prea bine fata de tine. Si de ce sunt limitata? Sper ca o sa imi raspunzi la intrebari, nu veni cu versete acumhee hee

| EmaS a răspuns (pentru MauiTheMonsterTruck):

Pentru ca eu spre deosebire de tine, mi s-a largit orizontul si pot sa inteleg si lucrarile duhovnicesti.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru EmaS):

Ce ti s-a largit? laughing
Spre deosebire de mine, tu nu accepti oamenii gay, pentru tine asta e un pacat.
Tu iti croiesti viata dupa o carte veche, scrisa de cine stie ce cocosati, ce este asa de inteligent in asta?
Si cei care nu inteleg orizonturile duhovnicesti, inseamna ca sunt prosti?

| EmaS a răspuns (pentru MauiTheMonsterTruck):

Draga mea credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fii prost sau fanatic, nici sa respingi datele stiintei. Afla ca nu as fi fost de acord cu ceea ce fac ei nici inainte de a deveni credincioasa.Am principiile mele.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru EmaS):

"Pentru ca eu spre deosebire de tine, mi s-a largit orizontul si pot sa inteleg si lucrarile duhovnicesti. " Draga mea, tu ai crezut ca sunt ateu si ai zis-o ca si cum, spre deosebire de mine, esti desteapta fiindca tu crezi in Dumnezeu si eu nu. Nu vorbesti cu copilasii tai, si reply-ul asta nu ti-l acopera pe celalalt.

| harciog a răspuns:

Cred ca ai dreptate intru totul.Nu o vad la altii ci la mine, nu pot vorbi decit despre mine.

| Flav a răspuns:

Cred ca oamenii inchisi la minte, nu gandesc atat de departe ca pot fi exclusi de societate.

| Inferno a răspuns:

Gandirea este otrava pentru oamenii limitati, si nu o spun eu ci Ion Barbu.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

O parte mica, dar o aprte din oameni se nasc cu diferite boli mintale, lucru care ii afecteaza, aici nu prea ai ce sa faci.

Din pacate, in societatea noastra, cei inteligenti sunt de multe ori pusi la pamant de cei mai slabi. Cu cat esti mai deosebit cu atat o sa fi si mai pus la zid, asta e adevarul.

Noi oameni, suntem rai, egoisti si gelosi pe cei mai buni ca noi. In momentul cand o parte idn socetate de respinge ai 2 alegeri: devi si tu ca ei sau cazi in depresii si alte lucruri fapt care te distruge sau treci mai departe, dar nu e chiar asa de usor.

Acum in lume e promovata ideea de turma si de oameni usor d emanipulat, cu toii suntem manipulati si cu cat esti mai rasarit cu atat esti o problema. Pana la urma cui ii plac rivali sau/si cei ce vad cea ce restul nu vad.

Poate oi fi eu o fire mai pesimista si nu vad ceea ce e mai vesel, dar e trist ca e foarte posibil sa fi vazut ceea ce asa e.

Cu religia nu vad care e ideea. Cu mult timp in urma da, religia a orpit accesul spre cunoastere si i-a ucis pe cei care au incercat ca o afle, dar asta a fost demult.

Sunt multi oameni credinciosi (in adevaratul sens al cuvantului) care vad stiinta si nu o ignora si care nu se tem de cunoastere.
Trebuie sa fi prea slab ca sa te lasi doborat si subjugat (cam asa e) de asa ceva.

Pe scurt:
-socetatea e o problema
-o alta problema poate fi o experienta proasta de viata si/sau o incredere de sine egala cu 0 sau mai mica
-religia si-a pierdut de multa vreme aceea putere de a impiedica cunoasterea lumii (nu prea mai are legatura cu asa ceva)
-natura e o piedica uriasa (cei ce se nasc asa), exista diverse metode a incerca sa ii ajuta si sa traiasca o viata cat mai lipsita de limite

Cam asta ar fi. Bine ca (virgula) cauzele pot si sunt mult mai multe, dar nu cred ca daca le tinem socoteala ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le poti schimba oamenilor asa de usor conceptiile pe care le au despre viata
Unii sunt cu adevarat limitatii, dar majoritatea sunt asa din amor-propriu sau din teama de ceva
De aceea imi plac mie noncomformistii, au curajul sa fie diferiti

| Gogu06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e sa ai curaj si alta e sa te doara in c.ur despre ce cred ceilalti despre tine.

| iKronstadt a răspuns:

1) Da!
2) Da!
3) Cu siguranta... da!

| mihaitaLGP a răspuns:

Pur si simplu limitati, INCAPACITATE.
Nu ca nu vor, nu pot.

Un neuron si ala julit, sau pornografic, acum depinde de caz, dar tot un neuron indiferent cum.

| danimotenel a răspuns:

Lipsa de neuroni, parinti cam "asa", prostia si probabili alti factori.

| Wowhow a răspuns:

Cred ca doar o mica parte din oamenii astia "inchisi la minte" se nasc asa, adica aia care au boli care nu ii lasa sa gandeasca cum trebuie.Bine,asta si cei care sunt foarte prosti sau inapoiati.Si nu cred ca religia e cea care-i face asa.Cel putin mie mi se pare ca desi religia are niste reguli destul de conservatoare, asta nu ar trebui sa-ti afecteze gandirea, ci comportamentul.Doar ca oamenii au inceput sa-i vada pe cei care sunt "diferiti" si nu se supun regulilor ca pe niste oameni care ameninta ordinea lor, asa ca ii excud si ii judeca.Asta e un mod bolnav de gandire.De exemplu,daca nu fumezi,asta nu inseamna ca trebuie sa ti se faca scarba sau chiar sa devi violent cu cel care o face.E viata lui, nu a ta, si nu trebuie sa te amesteci DELOC. Deci cei "limitati" nu gandesc asa de teama ca vor fi excusi, ci ca sa nu le fie amenintate crezurile lor si ordinea pe care ei o considera fireasca, cea cu care au fost obisnuiti.Bineinteles ca mai sunt si exceptii, dar eu asta consider a fi explicatia thinking

| Laugh25 a răspuns:

Pai inchisi la minte..Parerea mea este ori ca de mici au crescut cu frica, bataie si au fost retrasi si au ramas cu sechele
Sau ca au o limita si poate stiu cand sa spuna cevahappy
Bine exista si boli, ceea ce este mai grav|

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru Laugh25):

Ahahahhahaaa rolling on the floor te-ai gasit tu sa raspunzi, nu iti mai jigni "semenii".
Apropo, nu-mi da nici-un reply.

| Torah a răspuns:

Sclavilor, sunteti limitati de aia vi se pare ca sunteti inteligenti de rupeti logica in sapte.Va fost limitata gandirea in etmisfera stanga al neocortexului, nu mai sunteti in stare de a produce sinergia de aia vi se pare ca sunteti dotati, pff dar ce sa va spun voua, ca daca nu ma intelegeti ...inseamna ca sunt prost, ramaneti in alpha, dar aveti grija sa nu muriti laughing) meditatie placuta