| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca relatiile pe care le avem cu oamenii ne definesc (ca oameni)?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu neaparat ne definesc. Dar sigur ne formeaza. Psihologic vorbind, se stie ca anturajul are un rol extrem de important in fomarea noastra ca oameni.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Omul este un animal social - cică ar fi zis Aristotel

| 1997onur a răspuns:

Toți suntem o picatura dintr-un ocean infint.

| Mirel4412 a răspuns:

Da, clar.

| DonEduardo a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om este la fel ca oamenii cu care umblă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| MrAM a răspuns:

Definesc si contribuie in aceeasi masura la asamblul de particularitati ce ne definesc ca persoana, insa nu ca si intreg.

| Gego a răspuns:

Bineînțeles! Nu o să intru acum într-o teorie stufoasă, dar vreau să dau câteva exemple:
-mediul în care trăim ne formează ca oameni, ( nu mă refer aici la mediul ambiental sau climatic) fieare om formându-și personalitatea și educația, chiar și profesia, în funcție de familia în care creștem, școala la care învățăm, prietenii pe care îi avem, anturajul cu care umblăm, oamenii alăruti de care vrem să trăim,
-este puțin probabil să vezi niște oameni cu educație aleasă, dintr-o familie bine educată că va umbla cu asa zisi „vagabonți", drogați, posibili infractori, sau chiar infractori, cu cei ce au o viață plină de viții, cu o viață dezordonată etc.,
-gândestete că sunt oameni care te pot inspira, profesori care te fac să alegi o anumită profesie, meserie, un anumit viitor, iar alți oameni sau profesori nu au acest talent de a trage oamenii în anumite profesii.