| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca si mine ca motivul pentru care a creat Dumnezeu lumea este IUBIREA?

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu are sens sa ne intrebam astfel de lucruri!
"Doar infinitul cunoaste infinitul"
"Doar Dumnezeu cunoaste pe Dumnezeu"

| T. AC a răspuns:

Nu stiu daca eu ar trebui sa fiu cel ce comenteaza aceasta intrebare dar scopul omului este de a fi fericit este unul din motivele pentru care el se naste pentru care el vine pe lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant crestin ortodox.si cred ca Dumnezeu iubeste lumea infiderent de ce crezi tu.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, pentru că nu dumnezeu a creat lumea ci hazardul datorat sfârşitului precedentului univers.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu cred ca din cauaza IUBIRII s-a creat lumea happy

| Arthur a răspuns:

Dacă nu ne-ar fi iubit, nu ne-ar fi creat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! Eu cred ca dumnezeu ( este nume propriu? sa-l scriu cu majuscula?) a facut lumea asta, doar asa, sa nu se plictiseasca. Este ca un fel de "Play Station" pentru el. Parerea mea.

| aiam a răspuns:

Clar lucru că nu este iubirea.
De unde tu te-ai inspirat cu aşa întrebări pozitive(poate îmişopteşti şi mie
)

| BRG a răspuns:

Biblia spune că Dumnezeu este iubire, deci da Dumnezeu a creat lumea din iubire, și tot din iubire pentru oameni la dat ca jertfă pe unicul său fiu Isus Cristos, care a fost țintuit pe un stîlp de tortură(ATENȚIE nu pe cruce), ca noi să ne putem bucura de o relație aprobată în fața lui Dumnezeu.

| 334499 a răspuns:

Cred ca de dragul experimentului happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SF-uri, poate citesti si altceva decat Biblia, da-mi stupid, dar ar trebui sa-ti dau eu.

| Hombre a răspuns:

Pai daca am fost facuti sa ne iubim de ce am purtat atatea razboaie de la inceputul existentei noastre si ne-am luat viata uni altora? Se poate numii asta iubire?

| carminaburana43 a răspuns:

Asa o intrebare interesanta de mult nu am citit si mi-a placut si marea varietate a raspunsurilor.Eu simt iubirea Domnului zilnic. Dar de ce ne-a creat pe noi si aceasta lume cred ca nu e asa de complicat pe cit pare. Dumnezeu este Creatie deci creeaza, este Iubire deci iubeste si aceste calitati ne-a dat si noua cind ne-am nascut.Ca prin puterea gindului nastem idei, ideilele noastre nasc fapte deci creeam si noi si idem iubim si noi zi de zi. Daca nu altceva propria persoana sau copiii, sau un apus sau rasarit de soare. Iubim materializarea gindurilor Domnului.

| Bacemi a răspuns:

Probabil Dumnezeu a creat lumea pentru ca se iubea prea mult pe el si stia ca are nevoie sa iubeasca pe foarte multi pentru a nu fi prea plin de sine. Ar fi frumos sa putem face si noi asta.

| BeT a răspuns:

DA, acesta este motivul.Multi nu inteleg acest lucru dar va sosi si ea ziua cind vor inteleg daaaaaar va fi prea tirziu. Iubeste si vei fi Iubit(a), iarta si vei fi iertat(a), dupa fapta si rasplata chiar daca pentru moment nu se poate observa asta dar va veni ziua cind totul va fi ALTFEL! Speranta este "cheia"Fericiri.

| Razvan a răspuns:

Asta e motivul lui. Dar oare inca mai e? Oare nu suntem prea rai? Oare ii vom mai pune mult la incercare capacitatea lui ne a ierta?thinking Poate ca e timpul sa vina altii mai buni ca noi sa ne ia loculwinking