| YourSon a întrebat:

Prin ce an credeti ca l-am creat pe Dumnezeu si care sa fi fost motivul principal?

30 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu crezi că l-ai creat pe Dumnezeu?

| cristi202 a răspuns:

Care Dumnezeu? Cel pe care ni-l imaginam in mintea noastra si care e departe de acea realitate indestructibila ce se numeste Dumnezeu care ne-a creat pe noi?

| ramona30 a răspuns:

Pai zei au aparut pentru ca omenirea incipienta nu-si putea explica unele fenomene ale naturii. Acum putem explca aceste fenomene ale naturii dar nu putem explica de ce mai sunt oameni primitivi care cred ca d-zeu ne da fulgerul si ploaia.

| shadovv a răspuns:

Pai Adam a crezut in Dumnezeu din clipa ce a fost creat.

| Rapplex a răspuns:

D-zeu a luat nastere abia mai tarziu, acum aproximativ 2000 de ani.Prima oara oamenii credeau in diferiti zei, care aveau diferite intrebuintari.

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Esti ratat (ratat nu in sens de insulta ci de ratare asa ca TPU pls no bann for me, mersi!) in ale istoriei? Cum poti spune asa ceva cand avem devozi ale zeitatiilor sumeriene de acum 4200 de ani.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Prietene, citeste ce am scris.Il venerau cumva sumerienii pe D-zeu? Eu stiam ca sumerienii, la fel ca si celelalte popoare antice, venerau Zeii Soarelui.Eu am scris cand a aparut teremenul de "D-zeu", si ca prima oara(cu mult timp inainte de a aparea D-zeu) sa crezut in zei.Citeste mai atentwinking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Termenul de Dumnezeu provine din termenul zeu. Nu poti vorbii de aparitia cuvantului din punct de vedere al lexicului dar poti vorbii de aparitia sensului de zeu. Citeste tu mai intai mitologie si concepte.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Tu stii care e diferenta dintre zei si zeu unic(D-zeu)? Am impresia ca nuwinking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Acelasi lucru, caracteristici diferite. Si in plus termenul de Dumnezeu din ortodoxie este mult mai vechi de 2000 de ani. Istoric vorbind are mai mult de 3000, Biblic vorbind e de cand lumea.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Biblic vorbind mai multe lucruri sunt interpretate gresit.Intrebarea era cand a aparut D-zeu, nu Zeus,Apollo, Thor, Poseidon etc.(care erau aparuti cu mult inainte de a aparea D-zeu).Eu spuneam ca nu D-zeu a fost primul zeu, ci au fost multi inaintea lui, care de fapt erau Zeii Soarelui(extraterestrii), dar astea sunt alte povesti si deja intram prea mult in detaliiwinking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Banuiesc ca ai vazut nu mai stiu ce conferinta a unui pletos care explica cum Chivotul era un hipercub si o baterie de energie?

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Banuiesc ca nu ai treaba cu mitologia si ordinea aparitiei zeilorwinking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Daca tu spui ca zeii greci au aparut inainte de Yahve, e o problema personala.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Erau si zeii sumerieni, egipteni etc.winking

| Rapplex a răspuns:

Zeii(aici intra si D-zeu) au fost creeati ca oameni din acea vreme sa poata explica fenomene naturale, de exemplu fulgere,cutremure, ploaia, tunet etc.Pentru noi, astea sunt niste fenomene banale, dar ei nu isi puteau explica cum si de unde apar aceste fenomene, si neavand explicatii au pus totul in seama unor zei.

| DomineRex a răspuns:

@Lifen: asta imi aduce aminte de o intamplare amuzanta dar reala laughing. Nietzsche spune: "Dumnezeu e mort, noi l-am ucis" iar pe mormantul lui Nietzsche scrie "Nietzsche e mort, eu L-am ucis semnat Dumnezeu ".

| PreaSfintitu a răspuns:

Astia care il corectati pe tema " l-am creat", el se refera ca noi oamenii l-am creat pe Dumnezeu, nu ca l-a creat el singur

| emy a răspuns:

In primul rand: LA MULTI ANI SI UN AN NOU FERICIT!
In al doilea rand: de cand L-am creat noi pe Dumnezeu? Dupa cum stim, Dumnezeu ne-a creat pe noi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru emy):

Cum s-a creat dumnezeu?

| FerLin a răspuns:

Intrebarea asta trebuie pusa la categoria filosofie si nicidecum la religie!

| BRG a răspuns:

Pe Dumnezeu nimeni nu l a creat, el este veșnic el nu are început și nu are sfîrsit, și vorbeste respectuos despre Creator, că noi sîntem fire de praf în fața lui.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am "creat" sau nu, nimeni nu stie, fiind destule dovezi pentru aprobarea sau negarea Lui.
Dumnezeu personaj imaginar sau real exista pentru ca unii au avut nevoie de El, sa venereze pe cineva, sau din pura vointa pentru a nu fi diferiti de alte popoare care deja aveau un zeu pe care il venerau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vreo 30 de mii de ani sa gasit in africa ca stramosi nostri isi ingropau morti cu tot felul de chesti ba chiar aveau un ritual, practic credeau in viata de dupa cam atunci a inceput sa creada culmea si in ziua de azi tot motivul cu viata de dupa e religia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spui l-am creat pe Dumnezeu, sa inteleg ca TU l-ai creat? asa o fi.eu il iubesc pe el fiindca el m-a creat pe mine.de tine nu am auzit nimic.stiu ca dumnezeu este viu.tu esti mort de nu am auzit nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un amic imaginar care te ajuta la rau, un amic care are grija de tine prin ingeri, uni cred ca asa e la moda sa fie in pas cu lumea, uni cred pentru interese materiale, hai frate la biserica sa platesti cotizatia sa faca pastorul vila, popi cred ca sasi faca vile, omul sarac i o speranta, la uni le da un scop, uni cred ca merg in comunitati sociale si cred in acelasi amic imaginar, sunt uni barbati care cred in dumnezeu ca sa aiba motiv sa spuna ca femeia e sclava barbatului, sunt atatea motive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fiule" big grin
Trimite-i un e-mail lu' Sf. Constantin, si implicit ma-si!
P.P. Asta, daca tu-l consideri pe dumnezeu cineva, nu... cevawinking

| TheMimy a răspuns:

Trebuie sa reformulezi putin intrebarea.pentru ca tu zici ca "l-am creat"cea ce nu tu l-ai creat.fii mai atent.
si daca zici ca l-ai creat tu atunci trebuia sa stii anul:l

| YourSon explică:

Da ma am spus prin ce an l-am creat noi omenirea pe Dumnezeu, ce dracu sunteti retardati, nu intelegeti o intrebare simpla, nici nu stiu de ce dracu imi pierd timpu aici.