| Grasudincripta a întrebat:

Care este motivul pentru care Dumnezeu ne-a creat?

19 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Este invers. Dumnezeu este o creatie a omului... Oamenii primitivi au inventat zeii pentru a putea explica niste fenomene. In prezent putem sa explicam aceste fenomene si nu mai avem nevoie de zei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Cand va putea omul sa creeze? Omul nu poate crea nimic!

| sandra2012 a răspuns:

Din iubire. El a creat mai intai ziua, noaptea, lua, soarele, stelele, natura, animalele. Si a zis: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra, sa stapaneasca peste toate vietatile pamantului" etc. Ne-a creat ca sa aiba cine se bucura de tot ce a creat El.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru sandra2012):

Cum a creat mai întâi ziua, apoi soarele?

| sandra2012 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Lumina (ziua) apoi a despartit lumina de intuneric. A numit lumina zi si intunericul noapte. Apoi a facut luminatorii: soarele sa lumineze ziua si luna sa lumineze noaptea.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru sandra2012):

Şi cum era lumină dacă soarele nu exista?

| sandra2012 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Lumina duhul lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este lumina.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru sandra2012):

Fără soare, calculul zilelor ar fi imposibil. Eu m-am reerit la soare ca unitate de măsurare a timpului, nu ca sursă de lumină şi căldură.

| Anonymus314 a răspuns:

Sa ajungem in Imparatia Cerurilor.

April
| April a răspuns:

Pentru ca mintea noastra nu poate raspunde exact la intrebari precum cea pe care tu tocmai ai pus-o,nu putem decat sa ne imaginam,cu puterile noastre omenesti. Putem presupune ca Dumnezeu a creat oamenii pentru ca:
-se simtea singur in Univers,asa cum Eminescu bine spune:"Cand plange Demiurgos,doar e si-aude plansu-si.";
- a dorit sa se joace si a creat o jucarie jumatate cu vointa proprie:liberul arbitru,jumatate conditionata:ADN-ul;
-si a fost seara si a fost dimineata,se ivea cea de a sasea zi si tot ceea ce crease in zilele anterioare,plante si animale,umplusera pamantul si ar fi trebuit sa aiba prea multe griji; s-a gandit ca treburile lui cosmice nu-i vor lasa timp si pentru asta si a creat,dupa chipul si asemanarea sa, un stapan peste toate:deci ne-a creat din necesitatea unei administratii cosmice.
-sau poate ne-a creat din plictiseala,si desigur ca atunci regreta grozav ce a facut, mai ales citind TPUsi vazand caum il injura unii, sau chiar ii pun la indoiala existenta.Sa ne fie de bine!

| Coconutz a răspuns:

Si fiind un bun necredincios, Nu suntem creati de Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns:

Ca sa facem bere de calitate!

| Andrei7520152 a răspuns:

Amuzament capricios. asa cum creez si eu in The Sims

| Archdaemon a răspuns:

Din plictiseala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu avea cu cine sa se joace si de aia sa aiba si el sclavi lui, omul la creat pe dumnezeu

| RobertaIulia a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pentru ca el era singur.El a creat universul, planetele, soarele etc...

| Grasudincripta explică:

Dar de ce? asta era intrebarea...