| Theo94 a întrebat:

Credeti ca universul ar putea fi viu, o entitate vie constienta?

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Absolut nu.
Daca prin "viu" te referi la alte forme de viata decat noi, atunci da, sunt ferm convins ca in 2325 exoplanete descoperite pana acum sa nu fie macar un inceput de viata.

| laSoledad a răspuns:

Una e sa fii viu si alta e sa fii constient.

| mirceakitsune a răspuns:

Nu

| Theo94 explică (pentru laSoledad):

Asa este, sunt o groaza de oameni morti care sunt constienti.
Da stiu ca exista organisme simple care nu sunt constiente.
Am spus si "constient" in sensul ca uni ar putea avea o teorie ca universul ar fi un organism viu simplu care nu e constient in timp ce altii ar spune ca ar fi un organism mai complex si constient.
Desigur este imposibil de dovedit acum daca universul ar fi viu.

| laSoledad a răspuns (pentru Theo94):

La fel cum este imposibil de dovedit acum daca universul ar fi constient.

| RAY a răspuns:

Nu stiu daca e viu sau constient, nu cred in nimic

| Celcestietot a răspuns:

100%

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da si este dus de o broasca testoasa in spate.
Nu... este o diferenta intre faptul de a fi viu sau constient. Constiinta universala exista printre toate lucrurile formate din materie. Dar viu, nu e viu ca fiinta, ca un om de exemplu.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dar dacă „universul" nu există? Dacă noi nu existăm? Dacă suntem doar niște holograme?winking

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Cum suntem nu contează, important este sa ne simțim bine nefăcând fapte imorale. Ești de acord? Că sunt o holograma sau nu, cu ce mă ajută dacă știu, important este că trăiesc, că gândesc și că simt.

| sabin89 a răspuns:

Ca să-ţi dai seama dacă este viu/conştient, analizezi părţile componente. Este Soarele viu/conştient? Nu. Este Luna? Nu. Dar Jupiter? Nu. Carul Mare? Nici el. Şi tot aşa. Deci vorbim de un ansamblu de lucruri nevii/neconştiente.

| AlinMrs a răspuns:

Interesanta intrebare.Din cate stiu informatia se pastreaza, gen nimic nu se pierde totul se transforma. Aici depinde de fiecare, poti specula ca e doar o holograma. poti crede in teoria multiversului etc. Consider din punctul meu de vedere ca nu avem inca capatitatea cat si technologia necesara pentru a putea raspunde concret.