| Theo94 a întrebat:

Credeti ca exista o entitate, o fiinta sau un grup de fiinte mai mic, mai mare (o hipercivilizatie), care ar putea stii totul din univers si din afara lui (daca e finit)? Eu nu, cred ca este o cantitate foarte mare de informatie.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Finit clar e. Și noi oamenii folosind o matematică simplă, de liceu, putem demonstra asta. În rest întrebarea asta e foarte interesantă. Oare sunt ființe peste noi, care să înțeleagă mai bine ca noi? Dacă nu sunt, îți dai seama ce responsabilitate poartă rasa umană?

| Theo94 explică (pentru T0T):

Asa zisa responsabilitate este data de noi, daca am disparea nimeni si nimic (mai probabil nimic) nu ne-ar simti lipsa, universul nu ar "simti" nimic, inteligenta pe care o avem e o consecinta a evolutiei, a adaptabilitati mediului inconjurator sau 0, 1% am fost creati de o civilizatie extraterestra.

| T0T a răspuns (pentru Theo94):

Responsabilitate în sensul că am fi singurii care am putea cunoaște tainele universului și de asemenea de a îi exploata legile, principiile, pentru a face lucruri extraordinare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul moare cu stiinta si responsabilitatea "in mana". Unu raportat la zero ( nedeterminare ) este ( totusi ) infinit pentru ca intre zero si unu pot exista o infinitate de numere zecimale. O viata ( gandire, inteligenta, ratiune ) de om ( unu ) raporatata la zero ( nimic - de unde se crede ca a aparut totul ) este infinita dpdv matematic insa fara sens pentru ca a reduce totul la nimic NU are sens. Dpdv existential are totusi sens pentru ca acest infinit ca rezultat al raportului inseamna ca viata omului si tot ce exista face parte din ceva "infinit" ca energie adica energia numita "Duhul Sfant". Unu raportat la infinit este zero. In cadrul realitatii cunoscute de om NU exista zero ( vid perfect ), iar "infinitul" este atat de mare incat omul nu si-l poate imagina. Punctul cu volum zero exista. Totusi imensa energie din Univers NU poate fi redusa la nimic ( zero ) pentru ca o astfel de gandire ( rationare ) ar conduce la cazul "1=0" ceea ce este absurd ( eronat, gresit, ireal ) atat dpdv fizic cat si matematic. Asa cum exista notiunea de nimic ( zero ), la fel exista si notiunea de infinit. Cele doua notiuni, "nimicul" si "infinitul", sunt COEXISTENTE si NU se pot exclude una pe cealalta dpdv existential. Din expresia matematica "(1/(infinit))=0" NU se poate elimina ( exclude ) nici "1" nici "infinit" si nici "0" si in acelasi timp sa se ajunga la ceva corect sau neabsurd sau real. Din expresia matematica "(1/0)=infinit" ( nedeterminare ) se poate elimina "0" si se poate echivala "1" cu o "infinitate" de numere zecimale sau cu "infinit" si astfel se ajunge la expresia matematica "infinit=infinit" ceea ce este real sau corect. Starea de non-existenta exista insa ea se traduce prin notiunea de "zero" sau nimic. Stiinta omului este partiala si limitata pentru a oferi raspunsuri categorice la un nivel obiectiv. Este posibil sa existe fiinte superioare omului. Intrucat nu s-au descoperit fiinte superioare omului nicaieri, in universul material, in mod material ( cu masa de repaus ) SI existand posibilitatea ca acestea sa existe NU ramane decat sa credem ca astfel de fiinte nu au masa de repaus ci doar de miscare CU posibilitatea ca aceste fiinte sa isi poata transforma o parte din energie in masa de repaus prin materializare. ALTFEL, fiinte total imateriale ( fara masa de repaus si fara masa de miscare ) NU ar putea interactiona cu materia ( cu fermionii ). Ar putea exista fiinte superioare fara masa de repaus si fara masa de miscare INSA asa ceva NU este evidentiat in domeniul stiintific din prezent adica in fizica, astrofizica, biofizica, chimie. happy

| missfatadelatara a răspuns:

Universul e infinit.
Mintea umana e infinită.
Mulțimea numerelor naturale este infinită.

Totul este relativ.