| Inferno a întrebat:

De ce nu poate exista universul fara o entitate divina?

14 răspunsuri:
| Toluk19 a răspuns:

Prietene inteleg ca diavolul vorbeste prin tine, dar stai linistit Dumnezeu te va convinge, dar atunci va fi prea tirziu sa spui > Doamne daca vrei iarta-ma

| Thunderstruck a răspuns:

Uite ca se poate, dar nu vor crestinasii sa accepte asta.

| WeaponGirl a răspuns:

1. De unde stii tu ca nu se poate?
2. Cine poate demonstra existenta acestei "entitati divine"?

| Inferno explică (pentru WeaponGirl):

1.) Intrebare irlevanta.

| RAY a răspuns:

Se poate

| WR104 a răspuns:

Pentru ca nu ar avea rost sa existe universul.

| Inferno explică (pentru WR104):

Trebuie sa existe un rost? Sunt o gramada de lucruri ce nu au un rost precis. De exemplu stelele, stelele indepartate nu intercationeaza aproape deloc cu Pamantul. Contribuie la reactiile din univers, dar nu ne ajuta cu nimic pe noi.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Poate ne ajuta si nu o stim inca.
Credeam ca ai intrebat despre univers nu despre noi.
Suntem doar o parte mica dintr-un univers ce nu poate fi masurat.

| wales a răspuns (pentru Inferno):

Apropo, poate exista un vas fără olarul care la tocmit?

`` Trebuie sa existe un rost? Sunt o gramada de lucruri ce nu au un rost precis. De exemplu stelele, stelele indepartate nu intercationeaza aproape deloc cu Pamantul. Contribuie la reactiile din univers, dar nu ne ajuta cu nimic pe noi. ``

La această întrebare îţi va răspunde Cuvântul Lui Dumnezeu:

`` Căci cunoaştem în parte... Acum, vedem ca într-o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin. `` 1 Corinteni 13:9, 12.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Deoarece nici o carte nu poarte sa existe fara un autor/autori.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Spre deosebire de dumnezeu, autorul are un creator la randul lui (parintii). Dumnezeu fiind necreat si vesnic e cam imposibil sa existe.

| TheTigerX a răspuns:

Pentru ca fiindca de aia! happy

| Beelzebub22 a răspuns:

#inferno: tu ai vrea cumva ca tot ceea ce exista, sa te ajute pe tine sau pe noi in mod deosebit? cine esti tu sa pui la indoiala existenta unei stele care nu a fost creata de tine? cine suntem noi sa judecam pe cel care a facut stelele? stau si ma uit: unii din noi chiar au curajul sa zica: "de ce a creeat steauaua aia daca pe mine nu ma ajuta cu nimic?" intrebarea asta e mult prea copilaroasa. e ca si cum ai vrea sa-l iei la rost pe D-zeu ca a facut ceva ce nu-ti foloseste tie. Dar cu ce drept? Esti cam egoist nu crezi? laughing cine sustine ca lumea a inceput de la marele bing beng, am ointrebare pentru ei: acea expozie de unde mama focului provine? adica asa din nimic au aparut doua stele care s-au ciocnit si hop a aparut pamantul si din bacterii s-au dezvoltat pestii si furnicile si apoi o maimuta s-a dat jos din copac si a inceput sa gandeasca iar celelalte au ramas la fel de maimute? ma astia care nu cred in D-zeu si sustin ca noi ne aparam credinta cu pretexte copilaresti, sa citeasca de vreo doua ori ceea ce sustin ei, si apoi sa zica inca odata, ca pretextul nostru este copilaresc.

| Beelzebub22 a răspuns:

Nu are nici o legatura numele unui cont de pe net cu "pe cine slujesc eu".

Si nu vreau absolut deloc sa impresionez pe nimeni.
Pur si simplu imi place acest stil, gen sau latura horror.

Repet, este irelevant ce spui tu acolo.