| MadRaven a întrebat:

Credeţi că viaţa ar mai avea sens dacă ne-am naşte învăţaţi? Dacă am avea toate calităţile. Adică am fi exact după chipul şi asemănare lui Dumnezeu. Ar mai avea vreun farmec viaţa?

10 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

"Adică am fi exact după chipul şi asemănare lui Dumnezeu."

Vad ca esti in tema nu gluma! Ai si fantezie, introduci o fantoma imaginara ca reper de comparatie.

Raspunsul la intrebarea ta este: Ne-am "naste" morti.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Eu cred că viaţa noastră nu ar mai fi la fel dacă ne-am naşte toţi egali din punct de vedere cultural, dacă am avea toate calităţile, etc. Cele mai frumoase sunt momentele în care vezi că ai reuşit să faci ceva trudind din greu, când câştigi ceva, când acumulezi experienţă, când înveţi lucruri noi, când faci diverse descoperiri. Ce satisfacţie am mai avea dacă noi am şti toate acestea deja? Chiar dacă uneori lucrurile nu sunt aşa cum dorim noi, nu reuşim ceva, eşuăm şi ne demoralizăm, nu înseamnă că ar fi mai bine dacă am fi primit totul genetic. Umanitatea este într-o continuă dezvoltare iar noi trebuie să fim capabili să ne integrăm cu brio în societate.

Numai bine!

| asdaf a răspuns:

Nu tongue
am fii asemeni unor roboti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu happy Dupa parerea mea e mai frumos sa inveti lucruri noi si interesante daca am sti deja totul viata n-ar avea niciun farmec la fel si cu calitatile ...Parerea mea

| cookie01 a răspuns:

Daca o iei pe religie, noi suntem dupa chipul lui dumnezeu, dar mai putin dupa asemanare (din cauza pacatelor). Primii oameni, Adam si Eva au fost facuti dupa chipul si asemanarea Lui, dar au fost pedepsiti si trimisi pe pamant. Deci ori cu sens ori fara sens noi asa trebuie sa ne nastem si sa invatam pe parcurs, din cauza pacatului stramosesc. Daca nu era pacatul, noi eram acum in rai, si era alta treaba.

| Swan39 a răspuns:

"Credeţi că viaţa ar mai avea sens dacă ne-am naşte învăţaţi? Dacă am avea toate calităţile."

Adică să fim o armată de roboţei perfecţi, toţi identici între noi şi să deţinem toate răspunsurile şi secretele lumii? Nu, nu ar avea niciun sens.

| ionut1134 a răspuns:

Mnu...daca neam naste invatati ce am mai face? asa ne nastem crestem imbatranim si murim...dar pana murim tot invatam lucruri noi si interesante etc daca neam naste destepti n-am cunoaste farmecul de a invata lucruri noi happy si in plus lumea mai are nevoie sh de prosti laughing

| daryus2221 a răspuns:

Nu prea ar mai avea sens, dar nici asa nu-i bine. Adica... Cand esti copil, la scoala te chinui sa inveti pana la vreo 18 ani sa ai un loc de munca dupa care mai muncesti vreo 20-30 ani si dupa mori... si totul s-a dus pe ***. straight face

| Harpo a răspuns:

Afirmatia ta total subjectiva cu Dumnezeu ma impiedica sa raspund la intrebare. Din punct de vedere filosofic, Dumnezeu poate fi asimilat unui concept. Dar daca te pune cel de Sus sa-mi dai lectii de Kant, vezi ca nu mananc carne... ok, sunt rautacios, ma scuzi, dar nici gogosi nu mananc...

| Alikdary a răspuns:

Nu cred ca ar mai avea sens deoarece toata viata exersezi ca sa ajungi mai bun la ceva. Iar asa, ti-ai irosit viata, nu mai stii ce ii greseala, si am fi toti la fel.