| Cristian_Tanase_1977 a întrebat:

Am o nelămurire. Dumnezeu este drept? Dacă da, de ce suntem făcuți după chipul şi asemănare sa?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

In primul rand zeul evreilor nu exista si in doilea rand nici in biblie nu era drept, ci mai degraba ii favoriza pe evrei (asta ca sa nu zic altceva si sa-mi stearga postarea).

6 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Tu cand alegi răspunsul câștigător pe criterii il alegi? Sau la ochi?! Ei bine,daca eu te cunosc bine,si pe mama ta, si iti spun,ce bine semeni cu mama ta,Cristi, esti bun, blând, destept,iubitor de bine,si la fel ca tatăl tau,esti curajos,puternic,,răbdător iti place dreptatea, e si împăciuitor, un prieten fidel, de incredere, un bun confident. Iata aceste trăsături, le-am primit de la Dumnezeu, el este sursa si a dorit sa le manifestăm.Ex :intelepciune, blândețe... putem manifestă? Atunci putem fi asemenea lui,. Chipul nu se referă neaparat la imagine întotdeauna.Depinde de traducere.Pe Dumnezeu nu l-a vazut nici un om, nu are un corp fizic, ca si oamenii. Iata de exemplu, Dumnezeu nu cauta la fata omului, ci la inima lui.Caracterul lui.

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mi-a dat funda probabil pentru ca dupa ceva timp doar eu am raspuns, nu ca poate ar fi fost de acord cu ce am zis.

"Atunci putem fi asemenea lui,"
Asta nu este nimic altceva decat simpla si fatala credinta oarba, cea care va face sa credeti si sa va temeti de ceva inexistent, lipsit de dovezi, si negat pana si de "poporul" care l-au inventat.
Daca noi am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Yehova, atunci evident ca si el ar avea tot forma umana, tot 2 maini, 2 picioare etc, asta daca facem un joc de imaginatie si ne gandim ca exista. Ca daca n-ar fi asa, atunci omul de ce arata cum arata? De ce nu are un singur ochi sau mai stiu eu ce?
Apropo, zici de iubitor, fidel, de incredere etc, dar sa fim seriosi, pana si asa-zisul diavol/sarpe a fost mai cinstit si mai de incredere cu Adam si Eva decat a fost Yehova.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu spui numai aberații, mintea ta este postată numai pe negativism, cred ca esti apostat? Ce argumente vrei,, ca nu le poti accepta,. Prin ironiile tale, nu ajungi nicaieri.Nu poti avea credinta, nici căinta, nu realizezi in ce vreme traiesti? Cine esti tu sa-l judeci pe Dumnezeu?! Poti sa-ti adaugi tu un, minut la viata ta? Ai inventat tu o furnica, ai creat o stea? Ai facut tu sa-ti creasca un dinte? Ti-ai stabilit tu inaltimea sau genele ce le mostenesti?! Noapte buna.

| Mclaren12 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Ce argumente vrei"
Daca ar fi argumente rationale bazate pe experiente reale, as fi inchis la minte sa nu le iau in considerare, dar nu te complica cu asta ca nu este cazul crestinismului. Crestinismul practic nu a avut niciodata nimic de dovedit. Daca nu exista inchizitie (persecutarea paganilor eretici) poate nu mai exista crestinism in prezent. Cand stiu asta, cum as putea sa ma supun ca o oaie unei religii care a distrus spiritualitatea si care este ea insasi anti-spirituala?

"Poti sa-ti adaugi tu un, minut la viata ta?"
Poate ca nu pot, dar sa stii ca nu este nici imposibil. Si ce pretinzi, ca Yehova poate face asta? Zi-i sa-si miste unul din firele sale de par omnipotente sa scape lumea de boli. Sau nu poate? Sau nu vrea? Sau nici macar nu exista ca sa o poata faca? Daca n-ar mai crede lumea orbeste in toate povestile evreiesti, n-ar mai trai in lumea lor iluzorie si s-ar trezi la realitate, adica acolo unde evreii s-au folosit de crestinism ca o arma impotriva omenirii ca sa ajunga sa detina putere si averi.

"Cine esti tu sa-l judeci pe Dumnezeu?!"
Sunt un om real care judeca o fiinta imaginara, ce este atat de neobisnuit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat ca dumnezeu a favorizat evreii, dar pildele lui isus? cu imparatia lui dumnezeu care va fi loata de la ei si va fi data neamurilor? adica noua, isus a venit pentru toti, ORICINE va chema numele domnului va fi mantuit, CEL CE VA VENI la mine nu-l voi da afara, atat de mult a iubit dumnezeu lumea ca a dat pe singurul sau fiu ca ORICINE crede in el sa nu piara. ce a facut tatal in pilda lui isus cand a venit fiul risipitor (TU) la el? ''cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, a alrgat de a cazut pe grumazul lui si la sarutat mult, fiul i-a zis, tata am pacatuit impotriva ta nu mai sunt vrednic sa fiu fiul tau fama ca pe unul dintre slujitorii tai, dar tatal a zis robilor sau, aduceti haina cea mai buna, si imbracati- l cu ea, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiu era mort, si a inviat, era pierdut si a fost gasit'' dumezeu te iubeste, si isus la fel

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

In caz ca raspunsul era adresat mai mult mie, Isus cel biblic nu a existat niciodata. Daca a existat vreun om similar in lumea reala, eu pun pariu ca nu a avut nicio tangenta sau legatura cu religia crestina. Personajul biblic este cladit pe o gramada de mituri furate de la pagani, nimic din ce a facut Isus in biblie nu a fost real, ci doar povesti de indoctrinat oameni inchisi la minte.