| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti cu tarie ca planeta terra are forma ovala/rotunda ca o minge?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca asa se vede din spatiu... Da.

Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Are forma de teluroid.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu e o parere.
Forma de teluroid aproximeaza cel mai bine forma reala a Pamantului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Ce e un teluroid?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce e rotund, patrat, etc. Vorbim fara sa dam definitii la termenii folositi! Mie mi se pare ca pamantul este pamantoid! PAMANTOID! Asta e forma perfecta!

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Terroid/ teluroid sunt denumiri mai puțin folosite. Ele definesc tot forma de geoid a Terrei, mai exact un aspect specific al acestuia: S-a observat că turtirea geoidului este mai pronunțată la Polul Sud decât la Polul Nord ), și mai pronunțată la latitudinile medii din emisfera nordică decât la latitudinile medii din emisfera sudică."

| darrio2007 a răspuns:

Deja este demonstrat acest lucru.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| K0sti a răspuns:

Depinde de tarie, exista riscul sa o vezi patrata...
Iar daca ai pune mana sa citesti, nu ai crede, ci ai afla!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru K0sti):

Dar nu poti baga mana in foc?!

| Idkidk a răspuns:

Nu cred, ca e foarte foarte rotunda, ca o minge.

| Idkidk a răspuns:

Oricum, eu cred 100 % că e rotundă.

| suffarstar a răspuns:

Eu zic ca e piramidala sau octogonala. Nu stiu sigur.

| Porcusorul a răspuns:

Ce insinuezi? Ca Pamantul ar fi plat? Vad ca, intr-adevar, s-a inventat calatoria in timp. Ai venit direct din secolul al XIII-lea cu astfel de supozitii.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai nu cred ca este chiar perfect rotundă, căci să fi fost exact rotundă orizontul ar fi mers intr-o linie dreaptă, dar oarecum este rotunda, dar nu chiar ca o minge.

| BeardedSamurai a răspuns:

Are forma elipsoidica, asta este termenul corect.

| AncaIoana98 a răspuns:

Buna chifteluta! Da, planeta Pamant are forma ovala, insa forma nu e atat de accentuata pe cat iti imaginezi tu.
De fapt diferenta e atat de mica incat cu ochiul liber vazut de la distanta pamantul pare perfect rotund! big grin Sanatate!

| AbelMagic a răspuns:

Forma ei nu este perfect rotunda din cauza ecuatorului bombat, dar da, mare parte credem ca nu este plata.