| Mada_5282 a întrebat:

Credeti in destin? De ce?

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu. Daca am luat o decizie gresita inseamna ca sunt proasta, nu ca asa a vrut destinul. Daca ceva neprevazut mi se intampla inseamna coincidenta. Daca am un accident auto, cineva a fost de vina, ori eu ori celalalt...si exemplele pot continua...

| Narcis2007 a răspuns:

Cred intr-un mod stiintific... tias putea explica dar nu vei intelege(nu ma pricep la dat explicatii)...

| BRG a răspuns:

Nu

| cosmin2344 a răspuns:

Atata timp cat nimeni si nimic nu ne poate ajuta sa raspundem intrebarilor esentiale,cum ar fi cine suntem de unde venim,spre unde ne indreptam,ajungem intr-un punct in care intelegem ca noi suntem intrebarea si raspunsul,ori fiind unici in scopuri si gandiri,ne agatam fiecare de un fir infim de ratiune, raspunzandu-ne relativ vietii pe care o traim si-o simtim, sau-- incetam sa ne incretim fruntea cu ganduri ce nu sunt de seama noastra.sunt oameni saraci cu teama de dumnezeu si-al caror destin pare diametral opus naturii lor,de a fi bun de a fi intelept,si -atunci, nu mai intelege nimic, absolut nimic.sunt oameni meschini,cu-adevarat inumani despre care ne intrebam cum de-i rabda pamantul,oameni ce calca in picioare fara sa priveasca inapoi,si de regula astia fac parte din patura burgheza,invesmantati in hainele puterii isi croiesc drum printre lacrimi si durere spre un ideal triumfator,fabricandu-si astfel destinul. observand cu stupoare,si vazand de cata fericire ai fost lipsit, arunci intelepciunea si bunatatea cu amandoua mainile angajandu-te intr-o cursa sinucigasa care, nu-ti va oferi nimic pana nu-ti va lua altceva mai de pret in schimb...nu merita riscul...ramai asa cum esti cum nici lupul nu-si poate schimba naravul

| OrangeJuice a răspuns:

Da.Vreau sa cred ca destinul este vinovat de tot ce se intampla pentru ca asa e mai simplu.

| PokeEdy a răspuns:

Da destinu si dumnezeu hotaraste ce se intampla cu viata noastra.Practic viata noastra nu ne apartine.Noi am primit-o sa avem grija de ea de catre Dumnezeu. funda?