| sopranaCadaverica a întrebat:

Creierul este mintea (psihicul)? Daca functiile creierului sunt vitregite, mintea e bolnava? Un creier sanatos = minte echilibrata, sanatoasa? (care nu experimenteaza anxietate, atac de panica, depresie, boli mintale etc)

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Problema e că noi folosim creierul pentru a încerca să înţelegem cum funcţionează... creierul.

| RAY a răspuns:

Da,dar,inca nu stim exact ce anume e constiinta, sunt foarte multe de aflat, neurostiinta e inca la inceput

https://www.youtube.com/watch?v=5031rWXgdYo
https://neurosciencenews.com/top-20-neurosciencenews-2017-8245/
https://singularityhub.com/......roscience/

oricine poate experimenta anxietate, atac de panica, depresie, boli mintale, suferi un soc si te face praf

| Donsavas a răspuns:

Psihicul este modul în care creierul răspunde realitatii.
În momentul în care ai o durere sufletească, creierul se dezechilibreaza si mintea devine tulbure.
Cand iti menți echilibrul, previi si bolile mintale si in acelasi timp esti in stare sa te regăsești pe tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| Steregoi a răspuns:

Filipeni 4:6, 7:"6.Nu vă îngrijorați de nimic, ci în orice lucru, prin rugăciuni și implorări împreună cu mulțumiri, faceți-i cunoscute lui Dumnezeu cererile voastre, 7 iar pacea lui Dumnezeu, care întrece orice gândire, vă va păzi inima și mintea prin Cristos Isus."

| Nilsson a răspuns:

Creierul si psihicul sunt precum hardware-ul si software-ul la un computer, sunt diferiti unul fata de celelalt dar in stransa legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Nu neaparat.
Nu.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ar fi dragut ca astea sa fie niste intrebari punctuale dar ca sa vezi, nu sunt. Niste motive, argumente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In majoritatea cazurilor in care au loc accidente vasculare pacientii sunt/se simt captivi in propriul corp. Memoria este intacta, felul de a gandi este acelasi doar ca nu se mai pot exprima si cand incearca si fac eforturi iese cu totul altceva. Am un caz in familie.
Pe de alta parte sunt oameni al caror creier este in deplinatatea functiilor insa felul in care gandesc si se comporta este precar.