| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce program se instaleaza toate programele care le descarci de pe net? ca daca descarc un program cand dau run imi apare o fereastra cu toate programele care le am in laptop si imi zice sa aleg programul compatibil dar nu stiu care e?!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Mai intai descarca winrar arhive de aici http://www.win-rar.com/index.php?id=969 apoi descarca 7zip de aici http://sourceforge.net/......e/download Majoritatea fisierelor descarcate sunt in una din variantele astea doua! deci in momentul descarcarii alegi prima sau a doua varianta(prima este cea mai folosita) Dupa descarcare dai clik dreapta pe fisierul descarcat si apoi clk pe extract to...numele fisierului. Ti se va crea un nou folder unde ai sa gasesti in el exact ce ai descarcat!(program sau joc sau film sau un pach de muzica...)Pentru instalare program vezi ca in acel folder este un fisier care are terminatia exe sau scrie in dreptul lui aplicatie. Dai dublu clik pe el si incepe automat instalarea programului! Bafta!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Trebuie sa specifici despre ce program vorbesti.Tu nu ai instalat pe laptop un program prin care sa ruleze ce ai descarcat si de asta iti apare fereastra aia.E ca si cum ai descarca un film si nu ai avea nici un program de vizionat filme instalat.Bafta!

| Cronki a răspuns:

Se vede ca esti la inceput si nu cunosti semnificatia programelor din acea lista, sau ca fata, nu te complici. Cred ca ai facut un macel acolo(executabil deschis cu Reader sau cu Yahoo) astfel ca PC-ul tau nu vede extensia! Trebuie sa stii ca fiecare fila/program are la urma o extensie: (Ex:.mp3.rar.txt.avi.exe.,.,.s.a.m.d.). Un program cum ar fi: Winamp sau Office 2007. ,. sunt executabile si ca sa ruleze la dublu click trebuie sa aiba la sfarsit extensia ".exe" (Ex: winamp.exe, Office 2007.exe) Adauga tu acea extensie!

P.S. In cazul in care deja are o alta extensie necorespunzatoare dar nu este vizibila, procedezi astfel: Deschizi un folder, mergi la "Tools", apoi "Folder Options", "View", si debifezi "Hide extensions for known file types" - astfel extensia va fi vizibila!
Daca tot nu te descurci incearca cu acest kit:
http://www.openwith.org/download

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar trebui sa vezi o asemenea fereastra, mai ales cand e vorba de fisiere executabile! Incearca un CCleaner. Chiar si TuneUp Utilities, ultima versiune, pentru cateva zile macar, are mai multe unelte de curatare.