| roby223 a întrebat:

Cum a apărut omenirea (oamenii)? Vreau o explicație științifică nu una religioasă

131 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

O maimuță a căzut din copac!
Asta e povestea pe scurt!
hee hee

| InstructorDeIubire a răspuns:

Jordan Peterson

| Apokales a răspuns:

Din cate stiu prima mutatie a cimpanzeilor pentru a deveni sapiensul de astazi a inceput cand s-au ridicat in doua picioare pentru a vedea daca se apropie vreun pradator, acest lucru le-a creat pozitia pe care o avem astazi.
Acesta pozitie in doua picioare a adus cu el un blestem si un dar in acelasi timp si anume puii nascuti prematur. Noi ne nastem prematur la 9 luni nu putem sa mergem in doua picioare precum alte progenituri si multe alte seturi de abilitati ne lipsesc. Insa acest fapt a dus la revolutia cognitiva, ceea ce ne permite sa comunicam intre noi, sa putem fi invatati, sa ne putam imagina lucruri ireale, sa creem religii si conexiuni, contracte sociale, sa ne unim in triburi mai mari de 50 de sapiens, ne-a permis sa putem fi educati, ceea ce nu se intampla la alte animale.
Imaginatia/religiile ne-au dat puterea, totul a inceput cu un gest de a sta in doua picioare, blestemul il vezi in ziua de astazi, dar si darul, gandim dincolo de realitate.

| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare foarte grea,iti dau un exemplu tu cand ai aparut? cand te-ai nascut? cand in burta? cand sa facendat acel ovul cu un spermatoid, vezi tu vorbim de o evolutie asa ca a spune cad am aparut noi sau primul om este greu de raspuns, stim ca o specie a dat nastere la doua la stramosi cimpanzeilor si la stramosi nostri din aceste doua speci au aparut mai multe, care le intalnim azi, sunt dovezi stiintifice care dovedesc evolutia, adn ul, oasele, psihologia umana, comportamentul uman si multe altele, desi in concluzie vorbim de o evolutie continua, cand au aparut romani? chinezi? intelegi ideea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Homo sapiens este o specie de animal, dacă nu știai până acum. Nu au apărut ci au evoluat. Sunt materiale enorrm de multe pe Internet despre asta.

| Celcestietot a răspuns:

Bro, tine-te bine de scaun sau pune-te undeva jos ca sa nu lesini laughing! Esti pregatit? In cateva cuvinte (ca sa nu te plictisesc), explicatia stiintei este ca omenirea vine din praful de stele rolling on the floor.

| Eugen80 a răspuns:

Teoria bing-bang-ului este valabila si in rest teoria Darwin-ista.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu exista explicatie valabila asa cum cauti tu.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Celcestietot):

Phaha ce amuzanti, cum să se creadă așa ceva lol.
Cu toții știm că pe oameni i-a făcut dumnezeu.
Nu, oamenii nu vin din praful de stele. Din praful de stele sau nu știu sigur dacă din asta ce spui tu, s au creat planetele. Au mai fost și câteva elemente care au contribuit la apariția bacteriilor și a nu știu ce micro organisme care au evoluat ușor ușor în ceea ce vezi azi în jurul nostru. Nu a fost creat omul direct. Avem mulți strămoși care au evoluat din ceva simplu în ceva mult mai complex si asa mai departe. Totul s-a diversificat extrem de mult, ajungând până azi la atâtea specii diferite.
Te rog să nu mai iei in râs și să aduci informații false la ce spun oamenii de știință. Nu au zis că oamenii provin din praf de stele. Nu știu unde ai citit tu asta, raspunsul e mult mai complex, eu am făcut doar un rezumat. Tu dacă vrei să crezi în dumnezeul tău crezi in continuare dar nu lua in râs părerea altora, mai ales știința care nu vine și ți vorbește despre mos crăciun.

| Inferno a răspuns:

Răspunsul scurt este că, precum restul organismelor existente pe Terra, omul a evoluat prin mecanismul evolutiv descris de Darwin.

Fiecare forma de viață a evoluat dintr-o altă.

Cum și de ce a evoluat? Încă nu se poate răspunde în totalitate la aceste întrebări, dar exista o serie de ipoteze pertinente.

| roby223 explică (pentru sadrian46):

Sivqm evoluat din maimuță, asta am auzit. Dar problema mea ii alta.
De ce s-au oprit acea evoluție, de ce nu evoluează toate maimuțele in om

| roby223 explică (pentru Celcestietot):

Da iar Dumnezeu a creat la inceput doi oamenii dezbrăcați și ne-a pedepsit pe noi pentru că au mâncat ei dintr-un fruct. Logic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru roby223):

Nu s-a oprit, ele evoluează în continuare. Doar că evoluția nu se face peste noapte ci în milioane de ani. Astfel peste 5 bilioane de ani, o să vezi că au evoluat toate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru gabicoo):

Da, a căzut în cap. Așa a apărut răspunsul tău aici, pe scurt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru roby223):

Da, dar după aceea, după ce au fost dați afară din rai, au început să se reguleze. Asta a fost o mare realizare. Gustând din acest fruct oprit până atunci, am devenit ca Dumnezeu, după chipul asemănarea și mădularele lui. Dumnezeu a rămas acolo în grădina lui și aici conduc Trump, Putin și Chinezu. Am uitat, și cel cu 666 care ține de șase. Logic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Andrei200202):

Sunt doua posibilitati, iar acelea ar fi ca Universul a luat nastere printr-o expansiune liniara sau datorita fulminatiei. Stiu ca, teoria originala ne vorbeste despre a doua varianta prezentata de catre mine si iti dai seama si tu ce inseamna asta. Viata evoluata in momentul de fata de abia supravietuieste unor catastrofe naturale si asta chiar daca folosim din rasputeri ceva artificial de ultima generatie, dar cea in cel mai mic stadiu incipient nu mai are nicio sansa, fii baiat serios. Ce, nu am avut dreptate cu praful de stele, meteoritii cum s-au format si viata pe Pamant cum se spune ca a aparut? Sunt doar niste teorii, niste CONCEPTII ale unor oameni care stiu si ei sa combine niste chimicale, teorii ale unor,, farmacisti'', oamenii care s-au jucat cu niste oase de primate, iar apoi s-au gandit ei bine ca acestea au apartinut,, parintilor nostri''. Sa nu uitam ca si oamenii de stiinta se pot insela, ca doar ei incurajau cu tarie fumatul la gravidele din trecut. Uite ca si eu am facut un rezumat, iar tie nu cred ca ti se cuvine sa spui ca nu ar trebui sa rad de aceste teorii (doctrine pe scurt), pentru ca tu cam radeai in hohote de iubita ta crestina pe la intrebari. Nu, stiinta vine si vorbeste de un numar neoficial al revistei Marvel laughing.

| Celcestietot a răspuns (pentru roby223):

Este logic daca analizezi problema in profunzime, iar un exemplu banal al unei asemuiri cu cele a trecutului poate fi regasit si in zilele noastre. Oamenii nu copiaza modelul Dumnezeiesc si fac (sau macar incearca) roboti dupa chipul si asemanarea lor? Pedeapsa este inteleasa de la sine.

| Swetlly122 a răspuns (pentru gabicoo):

Și maimuța dar și copacul cum au apărut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci praful de stele nu e credibil, dar lutul este

| gabicoo a răspuns (pentru Swetlly122):

Simplu:
Maimuța a crescut în copac, iar copacul face parte din arborele genealogic al maimuței!
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii au fost facuti din pamant (tarana). Pamant suntem si in pamant ne intoarcem. Orice vietate se intoarce de unde s-a nascut.

| alexandra1912 a răspuns:

Evolutia animalelor a adus la crearea oamenilor

| Nilsson a răspuns:

Ai văzut cimpanzeii din documentare?
Noi nu am evoluat din ei, (conform darwinismului) animalul din care am evoluat noi și cimpanzeii era mult mai primitiv de atât.
Și dacă îți repeți în minte suficient de mult această teorie, ai putea chiar să o și crezi în cele din urmă.

Eu prefer să cred că am fost creați de un Dumnezeu iubitor.

| Celcestietot a răspuns (pentru roby223):

Uite, esti o persoana inteligenta daca iti pui asemenea intrebari si se pare ca in intelepciunea ta ai gasit o inlantuire ilogica in aceasta teorie. Vezi tu, Teoria evolutionista nu functioneaza dupa o regula generala, ci dupa una care actioneaza iregular, iar asa ceva nu se poate intampla intr-un Univers guvernat de legi prestabilite. Chiar daca totalitatea primatelor nu este inteligenta asemenea noastra, a oamenilor, ea trebuia sa aiba urme de evolutie vizibile, care nu pot fi negate, precum pierderea parului pe zonele hotarate (aceasta fiind dovada critica), deoarece urmam acelasi cod de evolutie. De ce trebuia sa aiba urme de evolutie vizibile? Pentru ca au trecut tot atatia ani de cand se zice ca noi am inceput sa evoluam in niste specii noi. Nu ai sa vezi tu vreodata ca un caine se transforma intr-un necaine si o spun asa pentru ca in asta consta TEORIA EVOLUTIONISTA, exact acesta este tiparul ei ridicol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Noi Oamenii am oprit evolutia naturala acum 12.000 de ani, cand am inceput sa ne strangem in societati, creand primele comunitati.
Singura evolutie de care o sa avem parte este daca ne schimbam mecanic Adn-ul. Facem implanturi, devenim roboti etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evoluția naturală nu poate fi oprită. Implanturile nu modifică ADN-ul. Experiențele de modificare a ADN-lui uman sunt deocamdată interzise de legi peste tot.

| RAY a răspuns:

Nilson diferenta dintre credinta si stiinta este ca nu trebuie sa crezi in stiinta, nici o teorie stiintifica nu este o credinta si are ca baza metoda stiintifica,ca uni nu cred evolutiei nu-i pasa, virusul asta a suferit mutati desi a nega asta este o ignoranta, a spune eu cred =credinta oarba, evolutia s-a dovedit prin dovezi, credinta ta nu s-a dovedit niciodata pentru ca e o credinta oarba bazata doar pe a crede

omul nu a evoluat din cimpaneu si dintr un stramos comun, a spune dumnezeu a usor, noaptea minti, ignoranta total, de ce sa ne folosim mintea cand dz e raspunsul la toate

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu ne-am oprit din evoluat conform acestei teorii evolutioniste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ba da, Am creat comunitati unde indivizii se puteau specializa pe anumite domenii, Agricultura ->a dus ca un grup restrans de oameni sa poate produce cele necesare pentru mai multi., am domesticit animalele. Deindata ce nu era necesar ca toti sa fie preocupati de procurarea hranei ceilalti s-au specializat pe alte domenii.
Toti indivizii puteau supravietui cu sau fara defecte transmitand genele mai departe
Inainte fiecare individ era ca o masina de razboi cunoscand toate elementele din jur, apt fizic pentru a vana animale., Cei slabi/bolnavi nu supravietuiau., Femeile erau specializate pe culegerea plantelor, fructelor De asta au si AZI simtul olfactiv si vizual mai dezvoltat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Nilsson):

Homosapiens au fost specii de oameni sau de maimute dar nicidecum omul nu provine dintr-un stramos cu forma de maimuta.