| roby223 a întrebat:

Cum a apărut omenirea (oamenii)? Vreau o explicație științifică nu una religioasă

131 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Apokales):

De ce nu au evoluat toti cimpanzei in oameni?

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

De ce inca exista animale preistorice, o alta intrebare, de ce ele nu au evoluat de atata timp?

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Ce inseamna pentru tine evolutie? sa stiu si eu

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

"IF THIS CLASSIFICATION IS CORRECT, Graecopithecus would be the oldest known representative of the human lineage after the human-chimpanzee split, in 19th-century terminology, the "missing link" between human and non-human primates."
Daca este corecta, asa spune articolul tau. Pana atunci ADN-ul cimpanzeilor se potriveste cu al nostru in proportie de 99%.

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

O schimbare, o adaptare la noul mediu, mutatie (ceea ce nu aduce cu ea o maladie), chestii de genul asta mai pe scurt. Acum raspunde si tu la intrebarea mea:
"De ce inca exista animale preistorice, o alta intrebare, de ce ele nu au evoluat de atata timp?"

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Graecopithecus freybergi este o hominină identificată inițial printr-o singură mandibulă găsită în 1944. De atunci, analiza epruvetelor de dinți, datată în urmă cu 7, 2 milioane de ani, a dus la sugestii conform cărora Graecopithecus ar fi fost cel mai vechi strămoș direct al oamenilor, excluzândlinia cimpanzeului, [4] [5] sau alternativ ultimul strămoș comun atât al oamenilor cât și al cimpanzeilor. [6] Creatura a fost poreclită „El Graeco" de către oamenii de știință. [4]

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"Te-am intrebat cum de nu s-a descoperit stramosul nostru, daca acesta nu este cimpanzeul"

Ce intrenare mai e și asta? Vrei sa îți scriu modul în care NU s-a găsit ceva? Ți-aș putea descrie modul în care ceva a fost descoperit, dar modul în care ceva nu a fost descoperit, asta nu ți-l pot explica.

Ai auzit de expresia "A caută acul in carul cu fan." Ei, acum știi de ce nu a fost descoperită, încă.

S-au găsit însă multe alte "verigi lipsa", care fac legătura între un animal "non-uman" și omul modern. Vezi răspunsul meu anterior în care ți-am enumerat câteva din acestea.

"Dar cum combati faptul ca mersul biped a dus nasterea prematura a progeniturilor si ca ea a dus la revolutia cognitiva?"

De ce as combate asta?
Majoritatea acelor hominizi (din răspunsul meu anterior) aveau mers biped
Mersul biped s-a dezvoltat cu mult înainte că omul modern sa apara: Orrorin tugenensis și Ardipithecus kadabba au fost printre primii hominizi carea aveau un mers biped.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Exista evolutie continua,adaptarea la mediu,selectie sexuala,naturala,mutatile nu sunt precum ne imaginam noi si sunt rare,si eu mam mai intrebat de ce nu apar speci noi dar dupa cum spune inferno e o evolutie continua,nu exista speci care mereu sa ramana la fel, dar evolutia e si lenta sau rapida =cambrian,nu sunt expert in genetica,biologie

apropo nici o specie actuala nu evolueaza in alta din prezent, caini nu evolueaza in pisici, cimpanzei in oameni, uragutani in gorile, sa ne gandim la crocodili de ce au ramas la fel pentru ca sau adaptat foarte bine la mediu, e complicat iar siinta nu e o dogma, mai avem multe de aflat sau preferi varianta cu lutul, e treaba ta

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

In regula, eu am adus o teorie inca acceptata de mult. Tu cum crezi ca au aparut? Ca pana acum mi-ai adus doar ipoteze. Articole ce aduc cu ele cuvinte precum: "probabil"; "inca nu stim", astfel de cuvinte nu au ce cauta intr-un articol stiintific.

Deci care a fost schimbarea de mediu sau ce a determinat ca ADN-ul sa se schimbe, care a fost animalul din care a iesit primul homo, asta era intrebarea la care inca nu ai raspuns decat prin nu stim.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Cum adica cuv precum nu stim,probabil nu au ce cauta, stiinta nu e o dogma,religie,nimic nu e sigur in stiinta,totul poate fii pus la indoiala de asta iubesc stiinta ca e plina de mister,eu nu cred,eu stiu cat m-am informat si eu,atat stiu, stim ca noi si cimpanzei am avut un stramos comun, acel stramos comun era o primata care apartinea unei speci de primate, specia aia a evoluat in doua speci si tot asa, eu de altceva sunt curios cum de doar omul e constient de existenta lui si ce e constinta, asta nu inteleg, de ce doar omul dintre toate primatele sa spunem asa, asta e curiozitatea mea

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Ok, da-o in ma-sa, sa zicem ca asa e. Uite inca o curiozitate, cum dracu' un vitel dupa cateva ore sta in picioare, iar unui om ii ia luni de zile pana sa fac un pas, si chiar si atunci cade ca prostu' de-si rupe nasul?
Raspunsul este ca suntem nascuti prematur, dar de ce? Care a fost cauza care ne-a adus acest blestem si dar in acelasi timp, de a putea fi educati si formati?
Daca nu este mersul biped care a adus acesta modificare, atunci care este?

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Daca asa am evoluat noi ca specie, ce sa faci, pentru ca omul este o fiinta constienta dferita de alte animale care are nevoie de protectie, grija si care invata

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Ok, deci nu ai cum pentru ca nu stim inca, accept asta, evident. Dar atunci cum se face ca ne nastem prematur, ce alte specii mai stii care se nasc prematur?

| Apokales a răspuns (pentru RAY):

Da, ma, asa am evoluat ca specie, dar citeam intr-o carte cum ca mersul biped a influentat nasterea noastra prematura din cauza soldurilor inguste pe care le avem noi, oamenii. Astfel felul in care am ales sa mergem ne-a influentat nasterea prematura si a dat startul unei evolutii, unei mutatii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Inferno):

Ok, am inteles ce vrei sa spui. Limpede sau nu, adevarul a fost afisat, dar depinde si de receptor. Am incheiat si eu transmisia pe acesta frecventa privata.

| RAY a răspuns (pentru Apokales):

Ma bucur ca citesti, te informezi, sa o faci in continuare
https://www.livescience.com/search?searchTerm=human+evolution

| Inferno a răspuns (pentru Apokales):

"atunci cum se face ca ne nastem prematur,"

Nu știu de ce as fi nevoit să explic treabă asta.
De ce nu explici tu, că tot pari mai bine documentat?

| Inferno a răspuns (pentru Celcestietot):

Încă o chestie. Din veriga lipsa au rezultata doua mari ramuri. O ramură care duce la apariția cimpanzeului din prezent, și care cuprinde toate tipurile de cimpanzei ce au existat și există.

Și o a doua ramură ce duce la omul modern și care cuprinde toate tipurile de specii intermediare ce au existat pe parcurs.

Deci sunt doua ramuri: una duce către cimpanzei, alta către omul modern.

Tu cauți dovezi ale evoluției omului pe ramura gresita, pe ramura cimpanzeilor. E absurd.
Daca te uiți pe ramura care duce către cimpanzei nu ai să găsești dovezi ale evoluției omului, cum ar fi pierderea parului sau ce mai spuneai pe acolo. Daca te uiți pe ramura care duce la cimpanzei ai să găsești dovezi ale evoluției în cimpanzei (NU in om)cu evoluția în cimpanzei, adică prezenta părului.

Daca vrei să găsești dovezi ale evoluției în om, privește pe ramura corecta. Ai să le găsești. Exista zeci de fosile intermediare, le am enumerat într-un răspuns aici.

| Apokales a răspuns (pentru Inferno):

Am explicat-o mai sus, datorita mersului nostru biped. Mersul biped este un pas, la figurat vorbind, in evolutia noastra care a dus la obtinerea privilegiului de a fi educati, de a putea invata. Dar ma gandeam ca ai o alta varianta. Dar era si evident ca-s mai bine documentat laughing.

| StrongHeart a răspuns:

Prin sex

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Apokales):

SI Cimpanzeii de unde mama lor au aparut.devil).>?laughing))

| StrongHeart a răspuns:

Dupa ani de zile in care m-am intrebat acelasi lucru am gasit alinare in ignoranta.Nici nu conteaza de unde, cum, ce, unde?
Conteaza sa traiesti viata asa cum iti doresti si sa ai un impact pozitiv.Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintr-un soi de om primitiv care a tot evoluat. Oricum sunt numai teorii peste teorii.

| Mosotti a răspuns:

Nu stie nici dracu.
Eu pun o alta intrebare, cum dintr-un spermatozoid si un ovul se formeaza omu?! Asta eu nu pricep.

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Practic orice lucru este format din atomii, om, bacterie, planta etc. oamenii sunt practic rezultatul a foarte multi (foarte multi) ani de evolutie, in care am plecat de la simple bacterii in apa, pana la maimute si tot asa.

| StrongHeart a răspuns:

Nu stiu si nu ma intereseaza, ma preocupa faptul ca sunt in viata si pot sa fac ceva cu timpul meu pe aceasta planeta.
Daca stau sa ma gandesc zi si noapte la subiecte din astea care au pus pe ganduri toti filozofii si ganditorii de cand lumea ce beneficiu imi aduce?
Explicatia stiintifica o stii, a cazut maimuta din copac ai a evoluat in om.

| Mosotti a răspuns:

Nici dracu nu stie cum a aparut!
Se zice ca din bacterii s-a tot evoluat pana a ajuns sa fie omul, insa ma gandesc eu ca bacteriile alea aveu mediu propice, deci nu aveau motive sa evolueze si sa se adapteze la ceva.

Plus ca de fapt fiecare a evoluat asa cum a fost programat, ca si crocodilu ala poate vroia la caldurica si la net, nu sa stea ca prostu in apa si atat si sa ramana reptila adica cea mai tembela, dar nu a evoluat desi noi traim toti in acelasi mediu pe pamant cam, si ei dateaza de mai mult timp ca noi, au ramas tampiti asa.

Si noi care suntem de mai putin timp, am ajuns cum am ajuns, mai sa fie. Deci nu se stie cum a aparut.
Religia e vax musca, ca se stie de ce a fost facuta si cine a facut-o adica marii smecheri, istoria daca o analizezi, vei scoate asta, deci nu poate fi vorba de dumniezo, ca pe el cine l-a facut? Nu da aici.
Cine a fost primul si cum a aparut aia chiar si asa de la natura, a evoluat din ce, si dupa ce proiect!?
Ca bun, zici ca ai nevoie de anume calitate ca adaptare, cum se stie cum sa evolueze pentru a se potrivi cu ce se cere?!
Ca asa si eu vreau sa zbor dar cum fac?
Stie precis organismu cum sa se faca, ciudat.

A inginerie, fara ingineri, nu prea are cum sa iasa sincer, suntem de 2 milioane de ani aici, dar nu conteaza asta. Ca asa cum ramanea croco asa si e de mai mult timp, asa am fi ramas si noi in padure, ca puteam trai ca si maimutele, nu era problema.

| StrongHeart a răspuns:

Inseamna ca vrei o parere înclinata spre ceva ce deja crezi.

| SasaSasa2000 a răspuns:

Scrie pe google "Adam și Eva".

| roby223 explică (pentru SasaSasa2000):

Adam și Eva nu sunt reali, nu exista nici o dovadă a existenței lor