| anonim_4396 a întrebat:

O alta explicatie a "botezului " decat cea religioasa?

4 răspunsuri:
| hugo a răspuns:

Da cred ca tereferi la "botezul"din camine, cluburi sportive etc. Tipii mai vechi fac X chestie(spre exemplu) ies dezbracati si alearga 10min prin zapada, tu fiind un tip nou nu faci asta, daca nu faci asta iti iei "botezul" adica toti cei ce au facut acel ceva(alergatul prin zapada dezbracat) te vor capacii(capacii=urechea) depinde... ce se alege sa iti faca... ori bataie, ori porunci josnice, rusinoase si daca nu le accepti ramane sa te bata fiecare!happy

| BeT a răspuns:

Buna voi incerca sa iti raspund printr-o poveste veche pe care am gasit-o in povestile Poporului Ales:Cu toti stim ca evreii au fost maltratati si fugariti dintr-un loc in altul, povestea pe care o spun se zice ca ar fi fost cu 120 ani in urma. O familie de evreii, sot si sotie sau hotarit sa isi schimbe religia si sa treaca la crestinism din cauza asupririlor si tot ceea ce li se intimplau evreilor, asa ca sotul se duce intr-o zi la preotul localitati unde locuiau si zice:-Parinte doresc sa imi schimb religia eu cu toata familia mea, auzind asta preotul il intreaba:-De ce vrei sa iti schimbi religia? evreul raspunde:-M-am saturat de toate necazurile evreilor si doresc sa fiu si eu linistit ca voi cretinii!, preotul se uita lung la el apoi il intreaba:-Esti sigur de schimbarea pe care doresti sa o faci?-Da parinte 100%!-Bun zice preotul, dar pentru.asta iti cer sa imi promiti un lucru?!-Orice parinte, zice evreul!-Voi evreii aveti un obicei din mosi-stramosi sa mincati peste in seara de Shabbat(vineri seara)si vreau sa imi promiti ca de azi inainte nu vei mai minca peste nici tu si nici familia ta.-Promit parinte zice evreul. dupa asta preotul ia apa dintr-un pahar de al lui si il uda pe cap de trei ori zicind:-Nu mai esti evreu ca esti cretin! Gata poti pleca zice preotul,-Asta e tot zice evreul?!-Da si sa te tii de promisiune.Asta a fost in ziua de dumineca, acum preotul a zis in sinea lui asa:-Vineri seara il voi urmari pe evreu ca in astia nu poti avea incredere deoarece zic una si fac alta, zis si facut vineri seara preotul se duce si urmareste pe evreu, priveste pe geam si ce crezi ca vede pe masa:Un peste mare de tot, se aprinde de manie preotul si da buzna in casa strigind:-Netrebnicule, mincinosule ai promis ca nu m-ai maninci peste, evreul se ridica pasiv de la masa intrebind:Ce peste parinte?-Pestele de pe masa netrebnicule!-Asta nu e peste parinte!-Cum nu este peste mincinosule tu nu vezi ca are coada?-Parinte nu e peste ca e morcov! Preotul nervos si aprins de manie striga in gura mare, atunci evreul zice:-Parinte asculta, miercuri am fost la tine la biserica si am luat din Apa cu care m-ai Botezat si am stropit pestele zicind de 3 ori ce mi-ai spus tu mie:-Nu mai esti peste ci morcov.acum nu mai este peste cum eu nu mai sint evreu! Sper sa intelegi"aluzia"cu botezul. Poate te ajuta sa intelegi!

| costyvas a răspuns:

Alta decat cea religioasa nu cred ca exista...asa ca, recomand sa nu mai cauti si sa incerci sa iti expui PROPRIA parere despre acest subiect...vei fi mai multumita de rezultat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@traian, eu de inteles inteleg, nu vreau sa botez nimic, eu ma refer la ritualul acela, trebuie sa fi existat undeva invechime facut pentru ceva anume, boala, schimbare, etc. n-am gasit dar o sa caut.
Cuvântul grecesc original care se traduce prin "botezat" înseamnă a scufunda, a afunda, a vârî sau a cufunda într-o altă substanţă. Aşadar botezul implică scufundare completă în apă, nu doar o stropire cu apă.
Imi cer scuze ca am pus intrebarea de doua ori, dar prima intrebare despre botez a fost tiparitata fara continut si atunci am scris-o inca o data, ulterior a aparut si continutul, asta e.