| noreligion a întrebat:

Cum a fost identificat Iisus de catre soldati? Majoritatea spune ca Iuda l-a identificat printr-un sarut, evanghelia dupa Ioan spune altceva. Ce anume?:ioan 18:3-5
,, 3. Deci Iuda, luând oaste şi slujitori, de la arhierei şi farisei, a venit acolo cu felinare şi cu făclii şi cu arme.
4. Iar Iisus, ştiind toate cele ce erau să vină asupra Lui, a ieşit şi le-a zis: Pe cine căutaţi?
5. Răspuns-au Lui: Pe Iisus Nazarineanul. El le-a zis: Eu sunt. Iar Iuda vânzătorul era şi el cu ei."
Ooops! Se pare ca a disparut sarutul intre timp.Probabil ca este interzis sarutatul in public.Insa am si pentru clasici, varianta sarutului:
Matei 26:47-49
,, 47. Şi pe când vorbea încă, iată a sosit Iuda, unul dintre cei doisprezece, şi împreună cu el mulţime multă, cu săbii şi cu ciomege, de la arhierei şi de la bătrânii poporului.
48. Iar vânzătorul le-a dat semn, zicând: Pe care-L voi săruta, Acela este: puneţi mâna pe El.
49. Şi îndată, apropiindu-se de Iisus, a zis: Bucură-Te, Învăţătorule! Şi L-a sărutat."
Voi ce varianta va alegeti? Cum a fost recunoscut Iisus de catre soldati?

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@noreligion nu te mai lua de fratele @harciog ti-am mai spus, ce naiba nu ai simtul umorului de loc, apoi ai dreptate cand spui ca este copil "obrasnic"dar este la a doua copilarie ca prima s-a dus de mult.laughing Draga mie imi place varianta clasica treaba cu pupaciunea, am zis ca-mi place nu si ca este adevarat.thinking

| ania a răspuns:

Eu cred ca sunt scene consecutive. Intai Iuda le promite ca-l va saruta si merge singur la El si o face, apoi cum arata in Matei 26:50 se apropie si restul. Iisus le iese in intampinare si-i intreaba pe cine cauta.Doua texte incomplete nu sunt neaparat in contradictie.

| noreligion explică:

@harciog-esti un nesimtit! Nici nu ma mir de ce parintii tai te tin in padure, probabil ca s-au saturat de nesimtirea ta si au gandit ca vor face un bine societatii sa te trimita acolo unde iti este locul.Nu ti-ar fi rusine, copil obraznic ce esti!

Răspuns utilizator avertizat
| vincze_2660 a răspuns:

Sa nu uitam ca evangheliile sunt scrise de diferite persoane.Mai mult ca si probabil fiecare a scris ceea ce a crezut el ca s-a intamplat.Probabil ca tot ceea ce se intampla in trecut cu trecerea timpului s-a ajuns la altceva. Un fel de telefonul fara fir. Una se zice si alta se scrie.Tot asa se poate spune si despre diferenta din fiecare evanghelie legata de invierea lui Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, stiam si eu cele doua variante. Dar sincer, nimeni nu o sa poata raspunde la asta. In principiu, varianta sarutului este cea mai des intilnita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta trebuie sa fie piatra ta de poticnire in calea mantuirii tale.io am lepadato de mult. daca tu te impiedici de ea, o sa tot bati pasul pe loc si o sa mergi inapoi. daca treci peste, vei merge inainte. o sa fii uimit cate apar si dispar, din astea marunte.ramane doar esenta.