| crestin a întrebat:

Cum se numeau cei doisprezece Apostoli ai lui Iisus?

10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| AvalohAlyn a răspuns:

Gasesti aici detalii despre cei 12 Apostoli precum si denumirea lor

http://biserica.org/Publicatii/2002/NoI/04_index.html

Doamne ajuta!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuda(tradatorul), Matei, Marcu, Ioan, Luca, Andrei, Pavel, Iacov, Toma(necredinciosul)Filip

| nellyneliana a răspuns:

Buna,
1.Simon Petru
2.Andrei
3. Iacob-fiul lui Zevedei
4.Ioan
5.Bartolomeu
6.Filip
7.Toma
8.Matei
9. Iacob-fiul lui Alfeu
10. Iuda Iscarioteanul
11.Simon Canaanitul
12. Tadeu

| nightcrawler441 a răspuns:

Simon, zis Petru, Andrei cel Întâi chemat, Iacov (fiul lui Zevedei), Ioan Teologul, Filip, Bartolomeu, Toma, Matei, Iacov (fiul lui Alfeu), Iuda, Simon Zilotul, Matia happy

Alte răspunsuri
| Adriana_8190 a răspuns:

Buna.Iti dau si eu un raspuns cu tot dragul. * Simon, zis Petru - (29 iunie şi 16 ianuarie) răstignit pe cruce;
* Andrei cel Întâi chemat - (30 noiembrie) fratele lui Petru; răstignit pe cruce;
* Iacov (fiul lui Zevedei) - (30 aprilie) zis 'cel Mare'; decapitat;
* Ioan Teologul - (26 septembrie şi 8 mai) fratele lui Iacov (fiul lui Zevedei);
* Filip - (14 noiembrie) răstignit pe cruce;
* Bartolomeu - (11 iunie şi 25 august) zis şi Natanail; răstignit, jupuit şi decapitat

* Toma - (6 octombrie) s-a săvârşit fiind pătruns cu cinci suliţe;
* Matei - (16 noiembrie) care şi Levi se zice, fratele lui Iacov; s-a sfârşit ars de viu;
* Iacov (fiul lui Alfeu) - (9 octombrie) răstignit pe cruce;
* Iuda - (19 iunie) numit şi Levi, supranumit Tadeu, fratele lui Iacov, fratele Domnului; răstignit pe cruce;
* Simon Zilotul - (10 mai) zis şi Canaanitul; răstignit pe cruce;
* Matia - (9 august) în locul lui Iuda Iscarioteanul; omorât cu pietre şi decapitat. O zi buna

| Florazul15 a răspuns (pentru Adriana_8190):

Iuda Iscarioteanul din cate stiu eu s-a spanzurat