| RAY a întrebat:

Cum a putut aparea informatia din materie moara? ma refer la aparitia vietii,adn ul contine informatie, acea informatie cum a aparut din materie moarta?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu spuin ca materia vie n-a aparut din materie moarta asa cum cred unia.Cind s-a format materia asta a fost aparu materia vie si materia moarta.Restu sint povesti.Deci materia vie are anumite proprietati si cea moarta la el are proprietatile ei.Nu exista se transforma materia moarta in vie.Si n-a fost nici o informatie.Materia are un anume comportament asa cum au atomii. Apoi viul n-are soft cum amai spus, nu sintem deloc asemenei unui calculator nici nu functionam la fel.Un calculator este materia moarta pe cind noi materie vie.Si fiecare se comporta diferit, pentru ca au proprietati diferite. Daca ai vazut metale inteligente cum le zic unia.Aia este de fapt proprietatea acelui metal daca ii schimbi forma el revine la forma initial.O sirma din acel metal odata dindui o prorietate o strimbi ii faci ce vrei ea va reveni la cum a fost facuta.Asa si materia vie.Problema este cum aparu si din ce.Deci nici vorma de softuri sau alte povesti.Bine ca ce zic eu este o teorie dar zic eu destul in regula.Sau ar mai fi inca o chestie din materia moarta datorita unor conditii care se pare ca nu se mai pot intilni acum a luat nastere materia vie.E si asta o teorie asa cum am spus ex cu sirma metalica.Dar nici intr-un caz n-a fost nevoie se pare de un soft.

| Mădă0611 a răspuns:

Http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/37988782.jpg :))
Un nene a zis ca viata e data de miscarea proteinelor, "proteinele se misca si atunci cand isi schimba forma pot indeplini sarcini". Proteinele sunt formate din aminoacizi care au sarcini electrice pozitive sau negative; legatura e stabila, un stimul din mediu poate schimba asta (polii identici se atrag, cei diferiti se resping), astfel apare miscarea. Adn-ul contine instructiuni de crearea a proteinelor. Ca idee, oricum, http://i.imgur.com/TfzlaJT.png

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Eu vorbesc de informatie, fara informatie nu poate exista viata materia moarta nu are informatie cum a aparut acea informatie? sa spunem ca a aparut o celula trebia sa se reproduca, reproducerea cere copierea unei informati ceva complex

| sublime89 a răspuns:

Inca un lucru pe care nu-l stim despre viata. E clar ca e vorba despre niste molecule care au devenit din ce in ce mai complexe de-a lungul timpului pana au ajuns sa formeze adn-ul. Dar cum a fost capabila o astfel de molecula sa se autocopieze si sa se inmulteasca este un mister inca. Si pana nu intelegem exact cum a aparut adn-ul si cum functioneaza, n-o sa putem recrea viata in laborator sau sa intelegem pe deplin evolutia. Practic e vorba de a afla ce este viata de fapt. Poate daca am gasi macar o bacterie pe vreo alta planeta ne-ar ajuta mult la a da raspunsul la aceasta intrebare.

| RAY explică (pentru sublime89):

Eu vb de informatie

| dragos38 a răspuns:

Un om de stiinta spune asa ca in etapa prebiotica, hazardul poate si-a avut rolul sau, dar in momentul in care a aparut informatia inscrisa in molecula de A.D.N. viata depaseste imperiul intamplarii trecand in cel al necesitatii.nimeni nu stie exact cum a aparut A.D.N. care contine informatia, nu se stie exact de unde a aparut energia care a creat materia care a dus l-a aparitia vietii. dupa ultimele cercetari facute pe bucatiile unui asteroid care a lovit pamantul s-au gasit ceva aminoacizi.

| lizucalisuca a răspuns:

N-a aparut din materie moarta ci dintr-o combinatie potrivita de elemente chimice.

| Indefinit a răspuns:

Nu stie el stephen hawking si tu vrei sa gasesti raspunsul pe topiti pentru uncacatdefunda.

| dragos38 a răspuns (pentru Indefinit):

Gandirea lui stephen hawking despre cum a aparut viata si universul lsasa de dorit, o fi el un mare om de stiinta, dar a fost facut praf de alti oameni de stiinta in ceea ce priveste gandirea lui.cu siguranta daca mai traia hitler iar fi imbatisat teoriile.