| Kosuchin a întrebat:

Cum a putut Dumnezeu sa nu stie ca Eva&Adam vor manca din pomul cunoasterii, atunci cand a creat Edenul? Nu putea el sa vada viitorul?

PSbig grina, ma dau mare ca-s ateu si toate alea, deci daca asta aveati de gand sa raspundeti, apasati butonul "Back" va rog.

Răspuns Câştigător
| Eron a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu:El a stiut.Acum poate te intrebi:dar de ce a pus pomul cunostintei binelui si raului in gradina? Si mai simplu.Deoarece, daca nu il punea Adam si Eva nu aveau cum sa pacatuiasca.Corect? Da.Si astfel ei nu alegeau sa asculte de Dumnezeu, ci erau obligati (nu aveau alta alternativa, raul nu exista si nu ar fi existat nici o alta metoda de neascultare). Astfel, Dumnezeu i-a lasat sa aleaga.
Sa-ti dau un mic exemplu:tu te duci intr-un muzeu.Acolo esti intr-o camera unde se gaseste un artefact important.Ti se spune ca nu ai voie sa-l atingi.Tu ai de ales.Insa daca acolo nu ar fi acel artefact, tu nu poti gresi.Deasemeni, daca nu ti-ar fi spus ca nu ai voie sa-l atingi, iar nu faceai o greseala, deoarece nu era interzis.Dar aici merg deja la Decalog, asa ca sper ca ai inteles ce ti-am spus pana acum.
Daca esti ateu, imi dau seama ca n-o sa-ti pese de raspunsul meu.Majoritatea ateilor pun intrebari din biblie numai ca sa-i incurce pe crestini, ca sa le arate ca Biblia e gresita.Insa daca tu ai fost sincer si chiar ai vrut sa afli un raspuns la intrebare, iata-ti raspunsul.

37 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Domnul Dumnezeu stia, de aceea i-a si testat: le-a poruncit sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului, caci in ziua in care vor manca din el, cu moartea vor plati!
Caci Dumnezeu avea sa stie ca-n ziua in care vor manca din pom, oamenii vor cunoaste ce-i binele si ce-i raul. A si prevazut viitorul, sa spun asa... (plin de suferinte!)

| Hombre a răspuns:

BastetReloaded, intreaba-l pe idiotul ala de profesor in aceasta situatie "Dumnezeu a lăsat "liberul arbitru" oamenilor,şi că, deşi ştia ce se va întâmpla, nu a vrut să intervină" de ce ne mai ameninta cu "judecata de apoi".

| Hombre a răspuns:

Hep Hap, lasa-l sa-si vomite ineptiile poate asa scapa de ele.

| Hombre a răspuns:

@Eron, pertinent raspunsul tau in situatia initiala si l-am apreciat insa explicatia are la baza firea noastra si de dragul discutiei te intreb, carui rationalment apartine premeditarea pacatului pe care Dumnezeu la facut ca momeala si tot El, a lasat conditia de liber arbitru al omului?

| Hombre a răspuns:

AlphaWolf, intr-adevar, vrajeala de vrajeala explicatia lui @Eron. @Ema iar placa asta cu liberul arbitru, pai de ce va mai cheama la judecata daca va lasat de capul vostru?

| Hombre a răspuns:

"Iar Hombre? Eu nu voi trece pe la judecata.Ioan 5:24,, Adevarat,adevarat va spun,ca cine asculta Cuvintele Mele,si crede in Cel ce M-a trimes,are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata".,,
Iar Ema, "Din moarte in viata" - Din viata in moarte, care din acestea doua se faptuiesc la modul concret si real Ema?

"Ioan 5:22 Tatal nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o Fiului"
"Ioan 5: 27- Si i-a dat putere sa faca judecata ca este Fiul Omului."
"Ioan 5:30 - Eu nu pot sa fac de la mine nimic; Dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimes."
"Ioan 5:31- Daca marturisesc Eu despre Mine Insumi, marturia Mea nu este adevarata".
Iata o bulibaseala biblica ce se autocontrazice - Dumnezeu nu judeca si i-a dat judecata fiului omului dar acesta spune ca judecata este dreapta si nu este judecata lui si a celui care l-a trimes si in final zice ca marturia lui despre el insusi nu este adevarata,- Canieţ filma.

| Hombre a răspuns:

Ema,He he he he,
"Insusi Dumnezeu a marturisit despre Isus zicand:,,-Acesta este Fiul Meu in care imi gasesc toata placerea"!,,
Ioan 5:37- Si Tata-l care m-a trimis, Acela a marturisit despre Mine. NICI GLASUL LUI NU L-ATI AUZIT VREO DATA, NICI FATA LUI N-ATI VAZUT-O".
Cand ziceti ca l-ati auzit pe Dumnezeu? laughing

| Hombre a răspuns:

Ema care a vorbit cu Dumnezeu, cred ca mintea iti joaca feste, hai gata, asta intrece toate aberatiile pe care le-am auzit.

| Hombre a răspuns:

Ema si eu am vorbit cu un extraterestru era din constelatia Leda si mi-a spus ca specia umana a fost adusa de ei pe pamant, ce nu ma crezi!?

| EmaS a răspuns:

De unde stii tu ca Dumnezeu nu stia ce vor face Adam si Eva? El stie toate lucrurile.Le-a dat posibilitatea sa aleaga.Le-a pus inainte binele si raul.La fel procedeaza si astazi.El nu obliga pe nimeni.Ne cheama pe toti la mantuire, a dat pe Fiul Sau ca pret de rascumparare pentru pacatele noastre.Noi alegem.Bineinteles ca El in atotstiinta Lui stie deja ce alegeri o sa facem.Noi nu stim ce ne aduce ziua de maine,dar El stie. Daca m-ai fi intrebat in urma cu mai multi ani daca voi deveni crestina,as fi ras de tine si ti-as fi raspuns cu siguranta ca nu.Dar ceea ce eu nu stiam,El stia.El are putere sa transforme vieti, sa dea un sens vietii, sa mantuiasca. Ceea ce doreste Dumnezeu de la noi este ASCULTAREA.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Dumnezeu a dorit ca omul sa asculte de El. Diavolul l-a amagit sa pacatuiasca. Dumnezeu nu a intervenit, ci i-a lasat pe ei sa aleaga de cine vor sa asculte.Ca si creator, ar fi asteptat cinstea care se cuvine unui tata.

| EmaS a răspuns:

Iar Hombre? Eu nu voi trece pe la judecata.Ioan 5:24,, Adevarat,adevarat va spun,ca cine asculta Cuvintele Mele,si crede in Cel ce M-a trimes,are viata vesnica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.,,

| EmaS a răspuns:

Iar Hombre?
Cei care au primit iertarea de pacate si traiesc dupa principiile lui Dumnezeu, vor merge la judecata pentru rasplata.,, 2 Corinteni5:10,,Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos,pentru ca fiecare sa-si primesca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cand traia in trup.,, Apocalipsa 14:13,, Si am auzit un glas din cer,care zicea:,,Scrie:Ferice de acum incolo de mortii care mor in Domnul!,, Da, zice Duhul; ei se vor odihni de ostenelile lor, caci faptele lor ii urmeaza!,,
Insusi Dumnezeu a marturisit despre Isus zicand:,,-Acesta este Fiul Meu in care imi gasesc toata placerea!,,

| EmaS a răspuns:

Hombre
Esti tu sigur ca eu nu I-am auzit glasul? Cum poti sa afirmi asta daca esti in necunostinta de cauza? Credinta mea este intemeiata pe cele vazute si auzite.Ei, afla ca Dumnezeu mi-a vorbit atunci cand sotul meu a avut acel accident despre care ti-am mai scris,cand m-am rugat Domnului pentru el am auzit Glasul Lui care mi-a spus:,,Va trece prin multe si grele incercari, dar se va intoarce din nou in mijlocul familiei.,, Si nu este singura data cand mi-a vorbit Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Prin rugaciune, noi vorbim cu Dumnezeu.Si Dumnezeu ne vorbeste prin Duhul Sfant.De aceea pe credinciosii autentici nimeni si nimic nu ii poate desparti de dragostea lui Dumnezeu.Pentru ca aceasta este o realitate in viata lor.Te cred ca tu nu poti sa intelegi aceasta,pentru ca nici eu nu am inteles inainte.Dar am cautat,am cercetat, am inceput sa ascult de Cuvantul lui Dumnezeu, si sa il aplic in viata mea de zi cu zi.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Pe cuvantul tau? Si nu minti?

| EmaS a răspuns:

Em
Daca tii cu el, si tu o sa stai fata in fata cu extraterestrii/Alegerea iti apartine.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@TheJeryk0

Daca tot nu cunosti Biblia, de ce te chinui sa mai raspunzi? Crezi ca ajuti dezinformand? Ai infestat siteul cu parerile tale, gresite si false, si faptul ca ai strans un purcoi de stupizi vad ca nu iti transmite nimic. Cum ii spuneam si unui "coleg" de al tau aseara, voi incepe sa iti raportez raspunsurile.

| Alphawolf a răspuns:

Interesant ce spune @Eron, dar hai sa vedem daca vrajeala e buna. Incep cu o intrebare: Inainte de creatie Dumnezeu nu a fost atotstiutor, nu a stiut viitorul? El fiind atotstiutor a avut toata existenta in imaginatie(Lucifer, Pacatul lui Eva, Iisus, "Zeus", Stalin, Hitler...) dinainte de creatie, din eternitatea lui. Cu ce a gresit omul de a fost blestemat cu un pacat de neiertat pana la venirea unui mantuitor? Omul a "pacatuit", dar el a "pacatuit" pentru ca Dumnezeu a vrut sa pacatuiasca! Ce sens are liberul albitru, tinand cont ca creatorul atotstiutor a avut toata existenta in imaginatie dinainte de creatie? E chiar asa de greu de priceput?
Nu poate exista ceva omniscient!

P.S. Cam usor de manipulat lumea.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, nu ai inteles raspunsul meu.

| MMihai a răspuns:

Nu trebuie să te dai mare că ești ateu, că și prin Sfântul sinod peste 70-85% dintre ei, sunt tot atei, dar se dau mari creștini.
Să îmi indici un singur prelat creștin, care nu este de fapt ateu.
Catedrala Mântuirii / ( prăbușirii ) Neamului este cea mai elocventă / clară / cruntă dovadă de ateism al tuturor membrilor Sfântului Sinod.

| MMihai a răspuns:

Subiectul legat de păcatul adamic, este unul din cele mai interesante, puncte din Biblie, că poate genera dispute teologice interminabile. Tocmai de aceia nu am vrut, voluntar, să abordez subiectul respectiv, tocmai spre a nu genera, o discuție teologică interminabilă.

| Skylar a răspuns:

Asta le-am spus si eu dar ei nu nu, dumnezeu lor e prea perfect pentru asemenea gandire.

| Kosuchin explică:

@Mihai... Nu ma dau mare ca's ateu, dar de obicei se raspunde astfel, la intrebari puse de atei legate de religie.
@Eron, cum sa nu-mi pese? Eu de aia pun intrebarea.
@TheJeryk Din acelasi motiv pentru care scriu Brahman, Horus, Isis, Zeus cu litera mare.

| Kosuchin explică:

Em, dearest, ai citit ultima parte? incepe de la "PS: Da..."

Lili, stiu bine ca nu se citeste ad-literam, dar oricum ai interpreta povestea, concluzia e tot una : Dominedeus si-a testat creatia, constient fiind de reactia ei.

| TheJeryk0 a răspuns:

Probabil Dumnezeu nu a fost atotstiutor dintotdeauna.
El nu a prevazut nici razvratirea lui Lucifer...
Sau probabil a stiut. ideea este ca nu conteaza aceste intrebari.
Daca tot esti ateu cum de scrii Dumnezeu cu D mare?
Ideea este ca nu te mai intereseaza aceste intrebari fara rost daca esti sigur ca Dumnezeu exista. ai dovada in fata ta. ii simti iubirea si nu ai cum sa te mai intrebi asemenea lucruri...

| Eron a răspuns:

Ma bucur ca mai sunt si atei care pun intrebari sincere, din dorinta de a avea un raspuns.

| Eron a răspuns:

Hombre
Observ ca tu crezi ca Dumnezeu nu ar fi trebuit sa lase posibilitatea omului de a pacatui? Nu stiu daca tie ti-ar fi placut, dar lui Dumnezeu nu i-ar fi placut sa il iubim obligatoriu, fie ca vrem sau nu.Am fi fost niste roboti, programati sa ascultam de El, fara alta posibilitate. Dumnezeu vrea sa-l urmam din dragoste si tocmai de aceea lasa libera alegere.De aceasta libertate te bucuri tu acum. Daca vrei sa asculti de Dumnezeu, bine, daca nu, e problema ta si deocamdata Dumnezeu te lasa in pace.Deocamdata!

| Eron a răspuns:

Cobra
Sfarsitul raspunsului meu era putina ironie.
Nici tu nu crezi ce ai spus mai sus. Dumnezeu stie ce alegem, intr-adevar, iar daca noi nu am mai alege acel lucru, ci altul, nu ar insemna ca Dumnezeu nu mai stie, ci ar stii si asta.
Daca nu putem schimba nimic, cum exista atei care devin crestini, spre exemplu.Sa stii ca Dumnezeu stie ca acel ateu va deveni crestin.Nu e greu de inteles.Sau la Dumnezeu nu exista schimbare? Oamenii sunt cumva predestinati, astfel incat orice ar face, nu au de ales? Nu prea cred.
Poate ti-am mai dat exemplu asta, dar se potriveste asa ca ti-l mai dau odata: tu ai vazut un meci de fotbal si stii cat s-a terminat, iar apoi fratele tau se uita la reluare.Pentru el desfasurarea meciului are multe posibilitati, iar fiecare schimbare a situatie il poate face sa creada ca una din echipe va castiga.Insa tu stii deja cine va fi castigator.Si tu stii deja ca toate situatiile sunt in zadar, intrucat castigatorul va fi tot acela.Deja ai vvazut acel lucru.Asa e si la Dumnezeu.El stie deja ca tu poate in 10 ani vei deveni milionar(exemplu).Si apoi stie ca peste 15 ani vei da faliment.
Pavel (Saul din Tars) nu era la inceput un prigonitor de crestini, iar apoi el insusi a devenit crestin.S-a schimbat pe percursul vietii.Si Dumnezeu a stiut asta.
Raspunsul tau nu e prea logic.