| dany1988122 a întrebat:

De ce i-a mintit Dumnezeu pe Adam si Eva ca vor muri daca mananca din pomul cunoasterii?

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai au murit. Nu a zis niciodata ca o sa moara pe loc.

| dany1988122 explică (pentru Wr3nch):

I-a mintit, ca erau deja muritori.

| Mayhem666 a răspuns:

Buna intrebare, pacat ca nu exista cineva care sa dovedeasca ca acel eveniment chiar s-a intamplat avand in vedere ca nimeni nu a vazut si trait ca sa spuna povestea asta.

| dany1988122 explică (pentru Mayhem666):

Pai da. Stii ce e amuzant? Ca nu e nimic in istorie despre Jesus si ''minunile'' lui. Poveste e inventata de adeptii lui. Sa zicem ca Pavel a trimis o scrisoare unei biserici, oare cum au copiat-o aia de la biuserica ca sa o dea mai departe? Si sa imi dovedeasca si mie vreunul ca nu se greseste la copiere. Sa imi copieze si mie cineva o carte de mana. Mai ales la traduceri. Se stie ca in traduceri se mai pierde ceva din textul original. Probabil aia aveau tiparnita rolling on the floor Stai asa ca si la tiparnita se mai greseste

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Povestea *

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Daca traduci din engleza in romana si invers, nu mai iese acelasi lucru. Si sa nu uitam ca originalele au fost traduse in latina si in greaca veche, si apoi in alte limbi, si apoi in romana

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu i-a mințit.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum nu? Ca erau muritori din fabricatie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Greșit. Nu scrie nicaieri în Biblie că "erau muritori din fabricatie"

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa vedem : Facerea 3:22 '' Domnul Dumnezeu a zis: „Iată* că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să** ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci."''

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Da, asta după ce au mancat dim pomul cunoasterii binelui si raului si au ajuns muritori. Felicitari, ai demonstrat încă o dată că esti analfabet functional happy

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Depinde, ce e in biblie e moarte simbolica. De la nemurire la viata de non zeu. Practic cei doi erau nemuritori dupa au devenit muritori si dupa venirea lui Iisus ajung la alta moarte simbolica si anume aia mai de jos, iadul daca nu l accepta pe iisus.