| SelenaMe a întrebat:

Cum a putut sa fie masurata viteza luminii?

4 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Sincer, fara sa dau un search pe google nu stiu, insa de un lucru sunt sigur - viteza luminii se aplica in continuum-ul spatiu-timp (cele 4 dimensiuni cunoscute de noi) ca fiind viteza absoluta. Universul ca un tot unitar este mult prea vast si complex pentru a-l descrie in 3 dimensiuni spatiale...dovada ca trebuie sa existe mai multe dimensiuni spatiale o constituie insusi timpul, care stim ca este relativ.

PS: Tot ceea ce trebuie sa facem pentru a demonstra acest lucru este sa curbam directia unui fascicul de lumina. Dar deocamdata acest lucru suna imposibil.

PS: Cu alte cuvinte vorbesc de teleportare, care dpdv stiintific nu creeaza niciun paradox spatio-temporal pentru ca nu afecteaza timpul.winking

PS: Ideea nu este sa facem masinarii cat mai rapide, ci sa incercam sa indoim spatiul pana se suprapune cu el insusi, sa-l facem sa se miste in locul nostru.

| Darkmagic a răspuns:

Vezi ce iti spune google daca tastezi:
"Metoda lui...(si aici pui): Romer; Fizeau; Michelson; Essen".

Mai sunt si altii dar nu atat de importanti iar volumul de informatie este mult prea mare si tehnic ca sa-l pot scrie aici.
Daca netul nu-ti da nimic, revii aici sau in privat, si iti explic cu...multe, multe randuri... sad
Succes.

| Adusca a răspuns:

Aici ai tot ce-ti trebuie. Pe mine m-a ajutat. Cu un 10;)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Viteza_luminii
Funda?