| anonim_4396 a întrebat:

Cum afecteaza globalizarea cultura locala?

3 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

La nivel economic:
avantaj: - servicii mai bune, preturi mai mici,
dezavantaj: - posibil falimentarea micilor comercianti
(vezi chioscuri vs supermarket)

Alte efecte pozitive:
- massmedia mai transaprenta si conectata global
- propagarea idealurilor democratice
- cand exista cresteri economice in tari dezvoltate, se poate investi in tarile mai slab dezvoltate
- comunicare mai eficienta la nivel global

Schimbarile nu trebuiesc neaparat privite ca bune sau rele. Doar ca de cele mai multe ori schimbarile provocate de globalizare sunt inevitabile. Noi ca oameni trebuie sa ne adaptam si sa privim partea buna a lucrurilor iar partile care ne deranjeaza sa incercam sa le schimbam.

De exemplu, sentimenul nationalist se dilueaza in contextul globalizarii. Dar ajungem sa intelegem ca suntem toti oameni pe acest pamant. Nu ne identificam doar ca romani, americani chinezi sau alte natii. Si paradoxal acest sentiment ne face mai toleranti si conflictele intre natii sau etnii se diminueaza.

assiris
| assiris a răspuns:

Devine un fel de Turnul Babel

| J7anine a răspuns:

Ireversibil