| anonim_4396 a întrebat:

Cum apare instinctul?
As putea spune ca e un simt?
Exista un instinct aparte pentru barbati si unul pentru femei?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ne nastem cu aceasta capacitate de a ne apara, dezvolta, orienta.

| alessia5158 a răspuns:

1. Cu instincte te nasti--- sunt comportamente ereditare(innascute) caracteristice/tipice pentru toti indivizii unei specii.Instinctele innascute, tipice unei specii, asigura supravietuirea organismului/individului acelei specii ( instinct de alimentatie, instinct de reproducere, instinct de aparare, instinct matern sau patern, instinct de orientare, instinct de construire a cuibului si altele. Sa-ti dau un exemplu de comportament instinctiv: puii testoaselor de mare, dupa eclozarea din ouale depuse pe plaja, se indreapta, ghidati de instict, direct catre apa oceanului.
2.Instinctul nu este un simt in intelesul cuvantului "simt"(simtul vazului, simtul auzului, simtul tactil, simtul de presiune etc.). Instinctul este un comportament innascut tipic unei specii, un impuls natural datorita caruia indivizii speciei respective pot supravietui.
3. Instinctele omului sunt specifice speciei din care face parte, adica speciei Homo sapiens si sunt aceleasi atat pentru barbati cat si pentru femei.
Numai bine!

| Hmmmm a răspuns:

Da, e un simt al nesimtirii. Si da, exista un instinct aparte pentru fiecare dintre sexe. Barbatii se scarpina la cuc si femeile isi trec mana prin par.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Instinctul e mai mult un impuls, iar femeile si barbatii sunt doua specii extraterestre care impart aceeasi planeta.

| cei7pitici a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia te uita, si astia de pe la Discovery cauta in zadar nave extraterestre nestiind faptul ca "fanaticdupatine" a descoperit o teorie revolutionara si anume ca NOI suntem EXTRATERESTRII laughing))))) No offense! Aia mici si verzi de-i vezi in filme crapa de ras laughing)))))

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

Nu ti-ai vazut niciodata partenera/partenerul ca pe un extraterestru, mai ales cand venea vorba sa luati odecizie in comun? sau iei cuvintele exact asa cum ti se insira pe spatiile virtuale verzi?

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

Si hai sa s-o intorc si pe partea intelegerii care-ti convine.
Viata de pe pamant s-ar putea sa fie de origine extraterestra, adusa de meteoriti, chiar si asteroidul care a dus la disparitia dinozaurilor, avea cateva microorganisme la purtator, si in felul asta mi-am raspuns si eu la intrebarea cu alienarile relationare.

| cei7pitici a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene eu nu stiu cum vezi tu lumea dar uneori e bine sa-i accepti si pe cei care nu iti impartasesc aceleasi opinii! Cunosc teoria ta si mie mi se pare irationala nu exista cauza fara efect dar eu nu gasesc "cauza" in meteoritii si asteroizi pe care ii pomenesti tu.S-au gasit urme de om de 250 de milioane de ani, dinozaurii au disparut in urma cu aprox 65 milioane de ani eu ma aflu de partea celor care afirma ca dinozaurii si oamenii au coexistat multa vreme. Numai bine

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

N-am zis ca ne tragem din acel asteroid, deja e absurd.Numai bine si tie.

| iKronstadt a răspuns:

1) Instinctul apare... dintr-o dată.
2) Da, ai putea spune.
3) Doar în cazuri excepționale.

| Kyrie a răspuns:

Cand auzi ca te ameninta cineva cu bataie, nu incepi sa te simti ciudat? ala e instinctul de aparare laughing xD

| cei7pitici a răspuns:

Instinctul este o forma de manifestare primitiva generata de anumiti stimuli de exemplu oamenii reactioneaza instinctiv cand este vorba de violenta mai precis eu cred ca instinctul ca si manifestare este o urma a omului preistoric, necivilizat instinctul este legatura comuna dintre oameni si animale, daca ai furat vreo data in copilarie un puisor de gaina de la o closca intelegi ce spun laughing) eu am luat si tare ma fugarit laughing))