| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

Cum ar arata etica si moralitatea pe internet.
Legat de faptul ca multi copii sunt imfluentati negativ iar urmatoarea generatie va fi afectata foarte mult.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Eu spun ca copii se maturizeaza mai repede cu ajutorul internetului, ceea ce poate fii un lucru rau pentru copii cu o educatie proasta.

Eu fac parte din aceasta generatie si internetul m-a ajutat sa ma dezvolt mai frumos.

In primul rand, am invatat sa accept mai multi oameni, deoarece imi faceam foarte multi prieteni cu diferite opinii. Eram foarte vigilenta, nu ascultam de oamenii cu intentii rele.

In al doilea rand, am invatat mai multe lucruri pe internet decat la scoala. Internetul este plin de informatii foarte utile pe care scoala nu ne poate invata si noi putem alege ce sa invatam.

In al treilea rand, internetul m-a ajutat sa imi exprim creativitatea. Eu fiind o persoana visatoare si introvertita, nu imi placea sa spun oamenilor dragi ce gandesc. Am inceput sa primesc feedback online si asa mi-am dezvoltat ideile.

Deci internetul te poate ajuta sa te dezvolti foarte bine. Dar sa nu uitam de site-uri rau intentionate, oameni care nu au avut parte de nici macar o lectie de romana si copii de 13 ani ce fumeaza. Internetul le are pe toate, doar ca trebuie sa il folosesti cu cap. Si majoritatea batranilor cred ca copii nu au destula inteligenta sa-l foloseasca, dar in majoritatea cazurilor ce cred ei este neadevarat.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate asa e ai dreptate

| T0T a răspuns:

Foarte mulți copii sunt deja depravați. Ajungi să vezi că sexul la 13 ani e ceva normal deja, deci ce să mai spunem. Vezi copii de 5-6 ani cu tabletele în brațe tot timpul.

| Radu284 a răspuns:

Nu e ca si cum inaitne de internet nu existau copii influentati negativ. Anturajul, drogurile, alcoolul, lenea, etc. etc.

Copiii (si in general toti oamenii) pot fi influentati tot timpul negativ daca nu este cineva care sa ii ghideze cum trebuie.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, eu personal cred ca asta spun batranii, pentru ca in prezent internetul ajuta foarte mult, se poate observa ca generatia prezenta este mai inteligenta decat cea trecuta (vorbesc in genral, mai sunt si exceptii laughing ), si acest lucru multumita in special calculatorului... in trecut daca cautai ceva trebuia sa cauti in carti si prostii, sau sa intrebi lumea si nu aflai nimic... in prezent dai o cautare google si afli mult mai multe.

| T0T a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Sunt pe naibii mai inteligenți că am vorbit cu muți profesori și toți afirmă același lucru: vin generații din ce în ce mai proaste(din punct de vedere al învățăturii). Asta e cel puțin în cazul românilor, mie mi se pare mai mult îndobitocire decât deșteptăciune.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru T0T):

Sunt si exceptii, pentru cei care habar nu au ca un calculator nu se foloseste numai pentru jocuri online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Etica si moralitatea" nu au cum sa existe intr-un spatiu virtual in care se poate manifesta cum vrea, oricine, din orice colt de lume.
Se poate urca pe internet orice, de la site-uri de pariuri sportive, la decapitari in timp real, porxxgrafie infantila sau zoofilie, asa incat "moralitatea" intr-un spatiu perfect liber, este perfect...inexistenta.
Cat despre influentarea negativa a generatiilor tinere, aceasta e majora, nici nu stiu de unde sa incep cu exemplele...
- Internetul a "scolit" generatii intregi de agramati, de dubiosi care nici la 25 de ani nu stiu sa puna o cratima unde trebuie, scriu "mi-au" ca pisica si "daca" cu K. big grin
- Internetul a "scolit" generatii intregi de afoni in sex.
Toti pustii de 15 ani cu doi neuroni se viseaza sexosi, fac prostia, apoi intreaba niste straini pe internet: "Oare a ramas gravida?"
- Internetul abunda intr-adevar de informatie, DAR, de informatie bruta.
Iti trebuie multa scoala ca sa poti discerne din tonele de informatie ce e corect si ce este gresit, insasi "wikipedia" abunda de greseli sau informatii incomplete numite "cioturi".
Incerci sa-ti inchipui acum cam CE ar putea "invata" un copil care nu agreeaza scoala si cititul de carte tiparita, de pe internet? happy
Nimic, aia "invata".
"Invata" sa scrie agramat.
Il intrebi despre Khufu, fuge repede la wikipedia, ca nu are nici timp, nici multi neuroni ca sa deschida o CARTE...si wikipedia ii da despre autorul Marii Piramide fix...un rand si jumatate. laughing
Cam asta este internetul si "stiinta" pe care o raspandeste... big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e datoria internetului sa educe generatiile viitoare ci e datoria umanitatii sa faca asta. Daca nu suntem in stare sa ne educam copiii, nu inseamna ca internetul este de vina, ci pur si simplu nu suntem in stare sa ne educam copiii. Internetul este o sursa infinita de cunoastere si posibilitati. E un instrument cu un potential imens, atat pozitiv cat si nociv. Daca un copil se ineaca intr-un lighean cu apa tu dai vina pe apa din lighean pentru decesul respectivului? Atata timp cat oamenii ofera progeniturilor suficient timp, dragoste si lectii de viata, nu avem de ce sa ne temem de internet.

Iar tu vezi ca te folosesti de internet pentru a-ti raspandi adevarurile astea absolute. Daca e atat de nociv, jos de pe el! Nu poti sa spui ca rahatul pute in timp ce tu esti plin de rahat in cotul gurii, risti ca nici macar prostii sa nu te ia in serios...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am spus si eu:
Ca nu internetul educa, nu de pe internet se invata, nu internetul instruieste.
Si da, logic, folosesc si eu internetul, dar nu ca sa invat. big grin
Ti-ar fi fost clar asta daca mi-ai fi parcurs raspunsurile.
Link-urile mele le numeri pe degetele unei maini, nu practic copy/paste, nu dau citate imbecile in engleza, nu urc "filmulete", imensa majoritate a raspunsurilor mele de aici fiind IDEI.
Numai un orb nu vede asta, doar parcurgandu-mi o pagina de raspunsuri.
Interesanta critica ta, dar destul de fara obiect in ceea ce ma priveste.
krakilla wrote:
"Daca nu suntem in stare sa ne educam copiii, nu inseamna ca internetul este de vina, ci pur si simplu nu suntem in stare sa ne educam copiii".

Mda...
Daca nu suntem in stare sa-i educam noi, copii fug singuri si se "educa" de pe internet.
Ce parere ai despre asta?
Sau nu te-ai lovit chiar aici pe TPU de mii de agramati si inculti? laughing
Hai sa o lasam balta, ok?
Sa-mi vorbesti de "educatia" generatiilor tinere din Romania, cand SE VEDE DE PE LUNA cata prostie si suficientism E in generatiile respective e chiar comedie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu in ce bula de sapun traiesti tu dar nu se deranjeaza nimeni sa-ti parcurca raspunsurile inainte de a-ti raspunde la o intrebare, nu ma apuc sa-ti fac un profil psihologic ca sa iti pot raspunde la lucruri de bun simt pe care doar tu (si poate prostii despre care vorbesti) ai probleme in a le asimila.

Internetul educa, in fiecare zi milioane de oameni se educa pe internet. Daca vorbesti despre educatia de baza, cei 7 ani de acasa, atunci e clar ca trebuie sa se implice si parintii. Da, daca nu ne educam copiii fug ei si se educa pe internet. Si cum e asta vina internetului? Eu incercam sa-ti explic un concept simplu si anume ca lipsa de educatie e vina parintilor in totalitate, in pofida faptului ca tu blamazi internetul. De parca daca nu ar fi existat internetul copiii s-ar fi educat de la sine, in lipsa educatiei primite de la parinti. Fara internet nu ar mai fi existat agramati si inculti? Nu s-ar fi schimbat absolut nimic, in mahalalele din RIo de Janiero nu exista internet cand pusti de 12 ani ucideau oameni cu AK-47. Omenirea a trecut prin doua razboaie mondiale inainte sa existe internetul. Sute de milioane de oameni au fost ucisi ca animalele inainte de aparitia internetului si acum apari tu, si inca vreo doi la fel de ageri, care ati identificat cauza decaderii omenirii si anume aceasta masinarie diabolica numita internet.

Critica mea e fara obiect? Tu iti citesti ineptiile tale? Dai vina pe internet pentru lipsa de cultura si analfabetism. Blamezi generatiile care vin din urma de parca cele de pana acum dadeau pe afara de genii si de oameni de vaza. Datorita internetului prostia e mai vizibila si nu mai crasa asa cum crezi tu si cei ca tine. In momentul in care oferi posibilitatea oricarui individ de pe planeta sa se exprime liber e normal sa fii coplesit de un val de prostie din moment ce populatia pamantului e formata, in marea ei majoritate, din prosti. Sa le limitam dreptul la exprimare ca sa ne prefacem ca nu exista? OK, dar tu si 95% din TPU ar trebui sa folositi doar caiete dictando de maine.

Incurci concepte si gasesti cauze pentru probleme acolo unde ele nu exista. Tu judeci rezultatul final fara sa intelegi ca intr-un astfel de caz trebuie sa identifici si sa corectezi cauza. Orice lucru de pe planeta asta are potentional nociv folosit gresit. Lumina, apa, oxigenul, elemente vitale fara de care nu am putea exista, pot deveni letale sau nocive in anumite conditii. La fel sta treaba si cu internetul. Asta nu inseamna ca internetul e ceva rau inseamna doar ca in ignoranta noastra nu ii intelegem potentialul distructiv si nu ne educam odraslele ca sa-i protejam.

Cand ti-am spus ca folosesti internetul in timp ce il blamezi incercam sa-ti subliniez la modul fin ca esti ipocrit dar si acest concept ti-a scapat printre degete, ca si celelalte de altfel. Ai inceput cu educatia generatiilor tinere si cu cat de reduse sunt de parca pana mai ieri Romania era statul care oferea spuma omenirii in materie de intelectualitate. Cand eu vad numai prosti in jur, oameni de 40-50 de ani sunt de doua ori mai redusi decat astia mici. Vrei sa vorbim de oameni de ****, pai hai sa vorbim despre generatiile mai inaintate. Astia mici sunt ghina? Pai din tarfe securiste, comunisti, sclavi fara coloana vertebrala, hoti, mincinosi, prosti manipulati ca in piata, credinciosi cu poalelel-n cap si patrioti retardati care cred ca trebuie sa fii mandru ca te-ai nascut intr-o zona geografica ce va asteptati sa iasa!? Laureati Oscar? Eu sunt intre doua generatii si oricata jena mi-ar fi cu astia mici, de astia batrani mi-e scarba. Despre ce vorbim, in vremea comunista romanii au demonstrat ce jeguri fara caracter sunt cand unul din trei indivizi era informator. Cand toti si-au acceptat conditia de sclavi si au inceput sa serveasca sistemul indiferent de cat rau au facut. Asa ca scuza-ma daca tind sa fiu mai permisiv cu astia mici decat cu cei dinaintea lor, oamenii culti, cum spui tu si inca vreo doua creiere crete pe aici. Si, din pacate, astia batrani sunt cei care ii educa pe cei care vin din urma. Asa ca, daca tot te-ai apucat tu sa gasesti cauze, poate ar trebui sa te duci ceva mai in urma de aparitia internetului si poate vei descoperi de ce generatiile care vin din urma sunt asa cum sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beneficiile aduse de catre internet depasesc cu ani lumina raul pe care il poate face. Etica si moralitatea pe internet sunt doar de fatada, ca sa putem dormi linistiti ca am facut ceva cand, in realitate, nu am facut nimic pozitiv. Exact ca si in afara internetului.

| Me4ever1 a răspuns:

O parere asa si asa. Daca folosesti internetul cu cap atunci poate fi foarte folositor, dar daca pierzi masura eh...nu iese prea bine. Viitorul sta in tehnologie, si oricat de mult ai vrea nu poti schimba asta. Daca vrei pe cineva care sa discute cu tine mai mult despre acest subiect, poti sa imi trimiti un mesaj in privat.
Numai bine!