| Nilsson a întrebat:

Cum ar fi fost daca azotul si oxigenul ar fi avut o densitate mult mai diferita?

Daca azotul era mai greu s-ar fi concentrat totul la baza atmosferei si ne-am fi sufocat.
Daca era mai usor, oxigenul s-ar fi gasit numai sub forma de oxizi pentru ca ar fi reactionat cu alte substante fiind intr-o concentratie mai mare la baza atmosferei.
Insa aceste gaze avand densitati asemanatoare formeaza un echilibru excelent pentru sustinerea vietii.
Nu mai zic de faptul ca azotul este un gaz inert care reactioneaza greu cu alte substante si nu afecteaza procesele biologice.

Daca toate acestea nu erau destul, mai e si ozonul care se formeaza in straturile superioare ale atmosferei constituind astfel o bariera impotriva radiatiilor.
Ozonul de altfel este toxic pentru organism, daca se concentra in zona inferioara a atmosferei nu era bine pentru viata.

Intrebare: sa fie oare totul o pura intamplare?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Prea multe coincidente ca sa fie rezultatul unor intamplari oarbe dintr-un haos inchipuit.

4 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Dacă aceste elemente ar fi fost diferite, s-ar fi format o atmosferă diferită cum se întâmplă pe alte planete. Probabil nu s-ar fi putut forma viață, sau cel puțin nu cea pe care o știm noi. Poate ar fi apărut anumite fenomene diferite, sau un fel nou de viață, sau un Univers complet diferit dacă toate elementele erau diferite etc. Din fericire am avut norocul ca planeta asta să fie una din foarte puținele din trilioane care să poată susține viață. Nu este nimic extraordinar că o singură planetă din tot acest Univers a îndeplinit toți parametrii de existență și dezvoltare a vieții. Nici dacă sunt mult mai multe planete și civilizații extraterestre, nu ar fi ceva nemaipomenit sau ceva care să nu poată fii realizat random, din întâmplare.

| Nilsson explică (pentru chuckmanson):

N-ai inteles ideea, daca nu existau aceste elemente chimice (O si N) in tabelul periodic al elementelor n-ar fi existat viata terestra chiar si daca ar fi fost o infinitate de planete in Univers.

| TheCrusader a răspuns:

Da, pentru ca daca ar fi cum spui tu, noi nu am fi existat si prin urmare nu ar mai fi nici intrebarea ta. Cate planete sunt care nu sunt prielnice vietii? Cate planete sunt favorabile pentru ca viata sa se formeze?('multe' este raspunsul la ambele intrebari) Este si de asteptat ca viata sa se poata forma pe planete cum este Terra.

A si ca sa stii, Terra nu a fost tot timpul o planeta potrivita pentru viata. Au fost niste bacterii sau alge (cred) care au produs o mare parte din oxigen. Restul a venit din meteoriti la fel ca apa si alte elemente pe cate planeta asta nu avea cum sa le formeze.

| Nilsson explică (pentru TheCrusader):

„Au fost niste bacterii sau alge (cred) care au produs o mare parte din oxigen."

Eu cam pun la indoiala aceste teorii.
Daca planeta ar fi fost candva lipsita de oxigen nu ar fi existat nici stratul de ozon, iar substantele organice complexe nu s-ar fi putut forma in conditii de radiatie intensa.