| GeOrGy2110 a întrebat:

Cum ar fi viata voastra daca nu ati avea telefoane, calculator, internet, curent electric, daca ati trai ca la 1900? Credeti ca ati rezista?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

30 de ani am trait fara telefon (o, nu, mint, pe cind eram copil aveam un telefon public la coltul strazii unde locuiam si seara era un punct de atractie pentru copiii din zona - mergeam adesea la el cind aveam monezi de 25 de bani, cit costa un apel telefonic, si sunam la acel serviciu de ora exacta ca sa auzim cit e ceasulhappyhappy ), fara calculator, fara internet, si 20 de ani doar cu 2 ore de tv, dar cu nimic demn de urmarit cel mai adesea (poate doar duminica cind se mai punea cite un film bun si ne bucuram ca avem doua serii de desene animate a cite 10 minute, peste saptamana avind in fiecare seara doar o serie). Am trait o perioada chiar si fara curent electric cite doua ore pe seara. Daca am rezistat? E gresit spus, parca acea viata era mai frumoasa ca cea de acum. Inainte nu ne ascundeam in spatele monitorului, deci daca vroiai prieteni, trebuia in afara sa fii mai deschis, deci eram mai apropiati unii de altii, ne vedeam mai des si parca stiam sa ne traim viata mai bine si mai frumos. Eram mai deschisi pentru lumea de afara, pentru natura. Da, aveam doua ore de intuneric pe seara, insa niciodata nu era mai frumos ca acele doua ore petrecute in fata blocului cu fetele si baietii din vecini. Nu aveam internet, si atitea posibilitati de a cunoaste pe cineva, insa cind chiar cunosteai o persoana, era un eveniment special. Nu aveam telefoane cu atitea aplicatii, insa aveam noi micile si marile noastre distractii care ne umpleau timpul. Daca ar fi sa aleg intre cele doua vieti traite, uneori as vrea sa fiu din nou acolo, chiar daca viata era mai simpla, si nu iti oferea atitea posibilitati.

16 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Mie mi-ar placea. Imi aduc aminte cand nu depindeam la propriu de calculator. Era o viata mai frumoasa, sincer.

| NoChanceForUs a răspuns:

Aveam curent în 1900. (dar nu în România pe la sate)
Și dacă m-aș fi născut atunci, nu ar fi fost nici o problemă de adaptare.

| FucktheSystem a răspuns:

Fără calculator și internet aș supraviețuii, adică eu le folsesc doar ca un mijloc de divertisment, dacă nu le-aș mai avea mi-aș continua viața și aș face orice altceva ca să mă distrez, nu-i greu. În schimb fără curent electric mă îndoiesc că aș supraviețuii( adică aș trăi dar nu mi-ar fi bine), adică suntem foarte obișnuiți cu lucruri mărunte care ne ajută mult ( uscător de păr, cuptor cu microunde etc) iar fără ele ne-ar fi greu.Să nu uităm faptul că fără curnet ar dispărea și televizoarele, telefoanele, aparatele foto pe acumulatori și tot așa... deci ar fi greu să ne adaptăm și fără astea.

| BebeStrumf a răspuns:

N'am supravietui, n'am evolua si lista poate continua, de la rau in jos...

| Bogdanux a răspuns:

Teoretic da...practic ma cam indoiesc (asta daca as sta fara curent electric).

| summer12 a răspuns:

N-ar fi rau big grin Am socializa mai mult fata in fata. Ne-am distra mai mult, am iesi mai mult afara, copilaria ar avea mai multe amintiri.

| CautNume a răspuns:

Nu asta nu se numeste viata.mai ales fara mall-uri

| sensa a răspuns:

Cred ca ar fi mai buna...dar curentul electric tot il vreaubig grin

| Nymphetamine a răspuns:

Ar fi mult mai sanatos asa. happy
Si poate chiar ar fi interesant daca nu am fi cu totii obisnuiti cu toate astea. Tre sa cresti de mic asa, nu poti sa te lasi brusc.
Eu sincer, n-as rezista. happy

| Gabriel1 a răspuns:

Curentul electric a aparut in jurul anului 1800.

| DenisIonut01 a răspuns:

Lol NU! categoricu nu vreau sa ma gandesc la asta! as rezista ca nu as avea ce face!

| AnneBre a răspuns:

Cred ca as innebunilaughing

| aneta a răspuns:

Probabil daca ne-am fi nascut in asemenea conditii ar fi normala, dar daca acum ar disparea toate astea ar fi foarte foarte greu sa ne adaptam deoarece de cand ne stim e asa si ne-ar fi foarte dificil sa adoptam un stil de viata atat de diferit.

| AleXandrUavfc a răspuns:

Nuuu

| Lavynyu a răspuns:

Pai cum ar fithinking Ca in 1900 laughing

| eusebiumunteanu a răspuns:

Traim in secolul vitezei, ar fi un dezastru total pentru un om civilizat fara asa ceva, mai ales fara curent electric. happy Parerea mea. o zi buna!