| anonim_4396 a întrebat:

Cum arde soarele ca o "minge de foc" fara oxigen?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Stranger79 a răspuns: The Sun can "burn" hydrogen to helium..."
Hei domnule copy and paste, ce zisesi ca nu pricepusi, daca ai ceva de transmis, transmite in limba nationala ca nu traim in Noua Papua sau cinestie ce colonie britanica (cu b mare).

| PhaseMorphXR a răspuns:

Iti dau un indiciu: Fuziune

Bafta

| Zenithf a răspuns:

Inca unul coborat ieri din pom. Stii ceva, du-te si pune intrebarea asta profesoarei de fizica, iti garantez un patru curat (sau un trei?)
Sau poate ca ai numai 7-8 ani si de asta nu stii raspunsul la intrebare?
In soare se petrec reactii termonucleare, din aceste reactii rezulta energia necesara pentru ca soarele sa fie ca o "minge de foc".

| florin1979 a răspuns:

E reactie chimica! prin care hidrogenul se transforma in heliu
2 atomi de hidrogen se unesc si dau nastere unei molecule de heliu e vorba de fuziune nucleara!

| zalisa a răspuns:

Ca orice stea, Soarele exista ca sa arda. El nu arde asa cum ai vazut ca arde un foc, ci particule mici de hidrogen se transforma in particule de heliu producand energie nucleara. In fiecare secunda, 700 de milioane de tone de hidrogen se transforma in 695 de milioane de tone de heliu si 5 milioane de tone de energie. Soarele are insa o cantitate uriasa de hidrogen.

| Stranger79 a răspuns:

The Sun can "burn" hydrogen to helium without the need for oxygen. It should be noted that in the presence of carbon, nitrogen and oxygen, stars heavier than the Sun may burn hydrogen to helium by using the C, N and O as catalysts. Even in these stars, however, an absence of oxygen does not prevent nuclear burning.
That's it big grin