| WohooAmTreiFunde a întrebat:

Cum de arde soarele daca in spatiu nu exista oxigen?

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Ca orice stea, Soarele exista ca sa arda. El nu arde asa cum ai vazut ca arde un foc, ci particule mici de hidrogen se transforma in particule de heliu producand astfel energie nucleara. In fiecare secunda, 700 de milioane de tone de hidrogen se transforma in 695 de milioane de tone de heliu si 5 milioane de tone de energie. Soarele are insa o cantitate uriasa de hidrogen.
In soare se petrec reactii termonucleare, din aceste reactii rezultand energia necesara pentru ca soarele sa fie ca o "minge de foc".

5 răspunsuri:
| Dainel a răspuns:

Ce intrebare stupida. dar i-as da funda lui Daniel ca are mare dreptate

| werggerpatrick a răspuns (pentru Dainel):

Dainel nu vreau sa fiu impertinent dar comentariul tau chiar nu isi avea rostul. Eu il felicit pe Wohoo ca a avut curajul sa intrebe si sa isi satisfaca o curiozitate. Einstein avea o vorba: Nu exista oameni destepti si oameni prosti. Exista doar oameni care au curiozitati mai mari decat ceilalti.
In fond si la urma urmei ce faci cand ai o dilema? Cauti raspunsuri. Doar ca prin atitudinea ta, nu faci altceva decat sa il faci sa se simta prost si poate sa se opreasca din a mai intreba.
E prima mea zi pe aici, nu stiu cum se procedeaza dar personal i-as da o funda, pentru ca din ce citesc bag de seama ca fundele astea ar fi pretioase hehehe
Oricum felicitari pentru intrebare si felicitari pentru raspuns Daniel

| crystynel23 a răspuns:

Datorita heliului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

WOHOO ai trei funde!