| yoo23 a întrebat:

Cum au decolat navetele de pe Luna daca acolo nu exista aer?

Răspuns Câştigător
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Navetele spatiale au cel putin 2 rezervoare, unul este umplut cu combustibil, celalalt cu oxigen lichid. La decolarea de pe pamant mai au cateva rezervoare cu combustibil solid. Acestea se desprind de pe nava iar aceasta isi continua calatoria propulsata de rezervoarele proprii. Cand un rezervor se goleste, este lasat in urma. Sigur ai vazut o multime de secvente care arata asta.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru ca combustibilul folosit este hidrogenul lichid amestecat cu un oxidant de obicei oxigen lichid (LOX) si raportul este de 1:4 -1:6. Hidrogenul este un gaz care arde iar oxigenul intretine arderea. Se mai foseste in special la modulule lunare Aerozine 50 (UDMH/N2H4)

| Hombre a răspuns:

@MrSmithlsReloading, daca nu a fost pe Luna, atunci unde!? a fost cu caprele la pascut? Crezi ca rusi cu care era in competitie nu se pronunta dezvaluind minciuna americana. Inseamna ca si sateliti de cominicatii, militari, telescopul Hublle, zborul rusilor in sosmos nu este adevarat, americani si rusi si-a dat mana sa ne toarne o mare minciuna mondiala, lasa vrajeala ta cu vizita la NASA asculta la mine ca asa credeam si eu dar de cand am facut primul zbor pe The International Space Station mi-am schimbat impresia, pe bune.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru a se realiza o decolare propriu-zisă nu-ţi trebuie aer neapărat.
Navetele stăteau pe Lună mulţumită gravitaţiei pe care o are Luna, gravitaţie care, deşi e mai mică decât a Pământului, e suficientă ca să ţină o navetă pe ea.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îmi pare rău anonimule dar stau în Cluj.
E drept că deţin conexiune de RDS cu ip dinamic ceea ce face posibil ca IP-ul pe care-l am eu azi, peste două zile să fie la cineva în Braşov, peste alte două zile în Timişoara şi tot aşa.
Am locuit un an unviersitar într-un cămin studenţesc dar în Cluj, nu în Timişoara şi aveam pe-atunci ip de RoEdu.

larix: Dacă nu încetezi să-mi aduci acuzaţii nefondate, ne putem supăra destul de crunt. Cum mama naibii toată lumea a priceput că nu deţin conturi multiple şi nu postez sub anonimat niciodată, numai tu ai o problemă. Constat că e doar o problemă personală pe care o ai tu cu mine.
Dacă ai aşa sânge-n instalaţie expune cu subiect şi predicat ce vrei să spui n-o mai arde aiurea în B6 cu ip-uri dinamice nealocate şi aluzii la stupizii mei. E treaba mea câţi stupizi dau şi oricum e aberant să vorbeşti având în vedere că şi tu dai stupizi dar "în numele domnului".
Sau stupizii în numele domnului sunt ok, cei în numele raţiunii, nu.
Hai la revedere.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mişto, iei stupizi pentru că îi spui încuiatului/încuiatei că tu ai IP din clasa 188. 24 şi un anonim are din clasa 86. 122.
Să-nţeleg că e stupid să susţii că 188. 24 e diferit de 86. 122.
Grea matematica, ce să-i faci?!

| mihaibrasov a răspuns:

Si de ce nu au mai fost pe luna daca au reusit o data? O mare teorie a conspiratiei spune ca omul n-a ajuns niciodata pe luna. Nici n-avea de ce, sincer.

| danut a răspuns:

Exista un principiu care se numeste al actiuni si reactiunii, de exemplu daca arunci o piatra inainte tu esti impins inapoi sau daca tragi un foc de arma intr-o directie esti impins in directia contrara. In vid se aplica acelasi principiu: motorul arunca plasma inapoi iar vehicolul se deplaseaza in sens opus.

| Angel0 a răspuns:

Ar trebui intrebat Stanley Kubrick, celebrul regizor care a fost autorul "farsei oficiale" a aselenizarilor.

| Angel0 a răspuns:

@anonim cu ip-ul lui Kongeriket
Vezi ca ai uitat sa te loghezi.Nu raspund la provocari de la anonimi frustrati. Daca erai destept mai intai iti ascundeai ip-ul. Dar ai demonstrat prin raspunsurile tale si prin cei 1700 de stupizi pe care i-ai dai in ultimele zile, cat de ignorant poti sa fii.
Imi pare rau dar problema ta este genetica si nu se poate rezolva.Incearca pe clopotel.ro.
Bafta!

| Angel0 a răspuns:

@ Kongeriket cel care crede in stiinta spune:
"Pentru a se realiza o decolare propriu-zisă nu-ţi trebuie aer neapărat.Navetele stăteau pe Lună mulţumită gravitaţiei pe care o are Luna, gravitaţie care, deşi e mai mică decât a Pământului, e suficientă ca să ţină o navetă pe ea. "
Trebuie sa-ți meargă mintea ca sa dai un asemenea răspuns. Un elev de clasa a 2-a ar fi răspuns mult mai bine. Încep sa cred ca știința la tine se termina exact unde începe pentru toți ceilalți.
IP poate fi si indice al prostiei, pe care il ai la fel cu anonimul frustrat din "Timisoara" sau Cluj.

| georgesur a răspuns:

@kongeriket, imi poti spune si mie cum se numea naveta/tele care"stăteau pe Lună mulţumită gravitaţiei..."? thinking

| MindFreak a răspuns:

I-au impins unii...

| bye a răspuns:

E clar ca nu intelegi principiul de propulsie. Nu e nevoie de aer ca sa propulsezi o racheta, ci de o diferenta de presiune. Combustibilul arde intretinut de carburant si creeaza o presiune in interiorul rezervorului, afara presiunea este mai mica si are loc o difuzie intre cele doua medii. Diferenta brusca de presiune ce apare in interior impinge racheta.

Răspuns utilizator avertizat
| haiZI a răspuns:

Aerul e un amestec de gaze. Oxigenul un gaz.Deci,cred ca au folosit oxigen lichid.pa

| leonardo a răspuns:

Prin propulsie cu rachete - luna e mai mica si are o gravitatie mai mica deci te poti desprinde mult mai usor de pe ea (+ ca nu are atmosfera). Modulul care ajunge pe luna are in dotare un sistem de propulsie cu rachete (care folosesc un alt sistem decat cele pe aer). Cauta pe wiki daca vrei in detaliu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveau oxigen lichid cum a vrut sa spuna si tontălăul de Kronstadt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai @yoo23, tu de fiecare data ma pui pe ganduri, acum ma gandesc daca meseria de scafandru o pot asocia cu cea de parazit.Cum sa respiri frate sub apa daca n-ai oxigen?tongue
Oricum eu vad navele spatiale ca pe niste inventii primitive, imi imaginam de mic tot felul de propulsoare care au la baza decodarea magnetica si anume levitatia. E simplu sa te sui pe o racheta si tot ce mai ai de facut e sa-i dai foc(inventat pe cand eram in pestera, atunci de ce nu zburam cu pestera cu tot prin spatiu, asa gandesc eu, tu ce zici?).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca nu au ajuns pe Luna. Sunt sigur ca cele cateva mii de persoane implicate in proiect, intre care se regasea si elita stiintifica in domeniul respectiv, au fost mituite cu miliarde de dolari pentru a pastra tacerea si in ziua de azi. Iti dai seama, unul singur nu "s-a spart" nici pana astazi. Si rusii aia, tolomacii de ei, nu au fost in stare sa aduca macar o contestatie acolo. Desteptul de Larix i-a intrecut pe toti, a dezvaluit marea conspiratie. Felicitari, Larix, acum poti sa te concentrezi in a dezvalui marea conspiratie ateo-masono-zionista ce implica Teoria Evolutiei. E greu sa accepti ca te tragi din maimuta, dar nu mai greu sa te desparti de gandul ca nu te-a faurit vreun zeu. Nu esti decat un animalhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca nu mi-a fost aprobat raspunsul. Larix, eu am Ip de RDS (86. 122. 168. 19), Ip alocat caminului 1-2 din Timisoara, ce tine de Universitatea de Medicina si Farmacie Timisoara. Ma indoiesc ca Kongeriket sta in acelasi camin ca si mine, cu toate ca nu as exclude varianta. Kongeriket, daca citesti acest raspuns, anunta-ma daca stai aici, poate iesim la o berehappy. Si Larix, simplul fapt ca un om posteaza sub anonimat nu garanteaza ca are un cont pe acest site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci am dat un raspuns PUR INFORMATIV si mi-au dat "stupid" pe elrolling on the floor. Sunteti penibili!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va mai intrebati de ce unii oameni nu isi fac cont aici. Oare de ce? Exista la crestinoizi in tara asta...