| JetBlueJet a întrebat:

De ce avioanele nu se pot "plimba" prin spatiul cosmic precum navetele spatiale?
thinking

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca avioanele, avand aripi, pot zbura datorita portantei asupra aerului din atmosfera.Or, in spatiu nu exista atmosfera. Deci portanta 0.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu ajunge benzina

| Omi777 a răspuns:

Pentru ca navele spatiale sunt construite in asa fel incat sa poata parasi atmosfera pamantului. Au motorul cu mult superior al unui avion, o ardere a combustibilului mult mai mare. Etc. Ce ar fi ca noi pasagerii din avion sa zburam pe marte? Sper ca te am lamurit! Bafta.

| alexandrualind a răspuns:

Pentru ca nu are combustibil destul si elicea merge cu ajutorul aerului.

| LostInPark a răspuns:

Ca sa arzi Kerosen iti trebuie? da, eram sa zic oxigen.Praf de zane si sclipici de unicorn.D-aia nu zboara in spatiu.

| UzOm a răspuns (pentru LostInPark):

Eu am o fiolă de praf de zâne. Seamănă cu laptele praf numai că dacă tragi din fiolă pe nas, riști să intri în lumea zânelor.