| iwanttodestroytheworld a întrebat:

Cum comentati citatul lui Sartre, "Temelia adevarului este libertatea"? happy

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Adevărul nu poate fi decât gol-goluţ, pur, necenzurat... = liber.

| RAY a răspuns:

Pai daca eu isi opresc libertatea cum poate exista dreptate, adevar? are cdreptate libertatea isi da posibilitatea adevarului, depinde si de situatie la noi dreptatea se cumpara cu banii, am vazut un documentar o data pe digi world justitita e oarba nu e egalitate de fapt https://www.youtube.com/watch?v=e53o2JNCLk8

| T0T a răspuns:

Eu nu știu la ce s-a referit acest Sartre și probabil nu s-a referit la ceva prea corect căci un adevăr în aevăratul sens, constituit de niște fapte reale(care să excludă pe cât posibil relativismul) poate să îți fie însușit prin diferite moduri iar dacă îți este însușit și nu îl însușești tu(pe cât posibil căci acel adevăr tot îți va fi însușit și prin diverși factori din jur) înseamnă că nu deții libertate. Dar cine poate să se declare liber 100% din toate punctele de vedere? Dar cine poate spune că deține adevărul absolut la tot? Nimeni. Acum adevărul căpătând de multe ori foarte multe nuanțe și neputând să îl determinăm cu exactitate putem să ne însușim fiecare propriul adevăr neputând sau nevrând din diverse considerente să îl declarăm minciună. Libertatea așa cum ne este dată ne oferă un adevăr care e foarte probabil să nu fie adevărat ca să zic așa. Repet, nu știu la ce s-a referit respectivul, dar asta e o interpretare și un comentariu propriu legat de citat.

| sublime89 a răspuns:

Intr-o societate in care oamenii nu sunt liberi sa gandeasca sau sa-si spuna opiniile, nu se poate ajunge la adevar. Cand dezbaterea e suprimata nu se realizeaza progresul. Cei care ingradesc libertatile individuale incearca mereu sa-si impuna cu forta propriul lor punct de vedere, despre care sunt convinsi ca reprezinta adevarul suprem. Oricine incearca sa-i contrazica va avea de suferit. Daca vrem sa ne asiguram ca adevarul va avea o temelie, atunci va trebui sa sustinem mereu dreptul la cuvant si opinie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cum Libertatea nu exista, nici Adevarul nu exista. Sartre a subliniat in termeni agreabil un necaz pe care-l avem toti.Este o tautologie exprimarea, asa ar zice Kant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, exista mai multe definitii ale adevarului printre care si cea cum ca adevarul este cel mai bun mod de viata posibil.
cel mai mult mod de viata dupa sartre este sa iti infigi vointa in libertate chiar daca e absurd, sa iti depasesti supraconstientul tau si al celorlalti.
libertatea e echilibrul intre corectitudine morala si dorinta. pentru ca nu exista libertate absoluta: fie dorinta primeaza dar societatea nu te lasa sa continui asa sau instinctul moralicesc e mai mare decat dorinta si esti obligat totusi sa dai imaginea unui om cu viata personala.