| catthshshshs a întrebat:

Cum comentati citatul " Viaţa este o boală terminală"?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

In opinia mea citatul transmite un gand negativ, pentru ca nu este in ordine sa apreciezi ca viata este o boala, chiar daca se sfarseste si este cunoscuta aceasta situatie, inca de cand incepem sa intelegem ce se intampla in jurul nostru.
Viata este frumoasa si merita sa lupti pentru a o trai cat mai frumos cu putinta, iar daca esti cumva bolnav, trebuie sa faci tot ce este necesar pentru a te vindeca, ori pentru a-ti prelungi zilele.
Daca durata vietii nu ne este cunsocuta, cred ca modul in care o traim depinde de noi si daca acepti sa "vegetezi" si te complaci intr-o situatie precara, fara sa te implici pentru a trai si a transmite in jurul tau "lumina", care ne face sa fim, fiecare dintre noi, unici in univers, atunci ca om, esti culpabil pentru ca, nu ti-ai stabilit un curs ascendent al existentei tale.

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Fiindca se sfarseste in moarte.

| georgesur a răspuns:

. desi nu cunosc citatul si nu sunt de acord in totalitate cu ideea continuta o sa incerc sa-mi spun parerea.
Precum o boala terminala, viata are un debut(incepind cu ovulul fecundat), un parcurs (de la nastere pina linga final) si un final. care o curma.Acest parcurs unisens nu poate fi schimbat ci doar prelungit sau scurtat.
Ast-ar fi de spus pe scurt!

| ingerash_2415 a răspuns:

Dupa parerea mea in viata intampinam multe probleme, necazuri dupa urma acestora avem mult de sufarit iar suferinta este precum o boala de multe ori din pacate aduce si sfarsitul vietii...