| anonim0852 a întrebat:

Cum comentați citatul:,, Modestia este apanajul mediocrității."?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Ce ciudat! De foarte multe ori in viata am descoperit la oamenii modesti caractere si profunzime a mintii, inexistente la oamenii mandrii si plini de sine.

Tare ma tem ca zicerea ta nu este adevarata.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca Dumnezeu Isus Hrsitos sa comportat ca un om modest, umil, cat a fost pe pamant cu toate ca este creatorul universului atunci cel ce a scris acel comentariu este un om fara minte. Nu pot sa-l jignesc deoarece lipsa lui de inteligenta este incomensurabila.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Isus a fost modest si umil? El care s-a luat in clanta cu toata lumea, cu autoritatile religioase si politice? Isus a fost un provocator, asta reiese din comportamentul lui descris de evanghelii.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Aici nu suntem la sectia Sanatate ca sa "tratam" refularile unor suferinzi cu probleme la "calculator". Cauta "raspuns" la sectiunea indicata. Dupa "gandirea" pe care o scoti la iveala este evident ca nu sti comportamentul unui provocator dar incearca oglinda.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

El era un simplu tekton si avea fumuri de rege al Imparatiei lui Dumnezeu. Megalomanie se cheama. Singura lui problema a fost ca nu putea sa demonstreze ce sustinea, asa cum nici credinciosii lui nu pot.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

De unde sti atat de bine toate astea, ai asistat la acele intâmplari sau ai avut vreo "revelatie'"?

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Pai nedemonstrat obiectiv a ramas pana-n ziua de azi, unii ii cred pe popi si pastori pe cuvant, altii nu, deci sustinerea ca Isus ar fi Dumnezeu e pur subiectiva (nici macar nu e adevar teologic pentru toti crestinii).

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbeam de o expresie, nu despre ce si cum ESTE Isus Hristos, nu este subiectul in discutie dar daca tot esti aici din punct de vedere Biblic Isus ESTE Dumnezeu. Ce crezi tu este problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă apanaj este ceea ce cred eu că este, eu zic că este o prostie de citat, n-am ce comenta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Aristotel identifica mândria (megalopsychia, tradusă adesea drept mândrie corectă, măreție sufletească și magnanimitate) drept coroana tuturor virtuților, distingând-o de vanitate, cumpătare și umilință

http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C3%A2ndrie

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Poți fii mândru dar și modest în același timp. Atunci ești om mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat.fiindca a fi modest inseamna sa fii o culme a culturii si sa nu faci caz de asta.se cheama si smerenie.cine a spus ca e apanajul mediocritatii are alt punct de vedere.dar pesimist.