| Theo94 a întrebat:

Cum credeti ca evolua societatea daca nu credea in existenta zeitatilor?

31 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mult mai bine. Am fi fost cu cel putin vreo 200 de ani inainte...

| AcelasiDarNuMereu a răspuns:

Asa cum ai evoluat si tu, fara sens.

| IonutPetre12 a răspuns (pentru AcelasiDarNuMereu):

Ce rau ești.

| acerr a răspuns:

Am evoluat? tehnic da! ca avem net, smart si toate dracoveniile? iar planeta merge in jos! oamenii au probleme de tot feleul, de la mic la mare! nu vad nici o evolutie! este tehnica si stiinta! Acum ii freaca grija de Marte sa faca acolo viata, in loc sa remedieze Terra pana mai este timp

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La fel cum a evoluat in timpul comunismului care a fost o ideologie ateista. Strigatul revoluționarilor din decembrie a fost : " exista Dumnezeu!"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce povesti magice. Si uite cita grija are mniezo' de noi. Da pe-afara de cita grija! Ce treaba are ateismul cu faptul ca comunismul e, dpv ECONOMIC si social, o doctrina absolut debila? Uite, eu daca te angajez la firma mea si iti propun o schema de compensatie direct proportionala cu randamentul, crezi ca ma intereseaza daca tu in pauza stai sa faci 200 de rugaciuni in loc sa maninci sau daca il ai pe sfintul nu-stiu-care pe wallpaper? Atita vreme cit credinta intr-un zeu/practicarea unui anume sistem spiritual nu intervine in evolutia societatii per total - si evolutia asta a fost mai mereu una negativa, credinta nu e o problema. In momentul in care tu incepi sa ma pui sa nu lucrez 200 de zile pe an - sau sa platesc angajatii suplimentar indiferent de orientarea lor religioasa - fiindca majoritarii - cel putin dpv scriptic, dar evident nu si faptic - celebreaza invieri, ridicari la cer, diversi devianti care stateau in virf de stilp si alte prostioare de genul asta, atunci e clar ca respectiva credinta incurca evolutia societatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru acerr):

Crezi tu ca mai e timp? Uita-te cum ne maninca lacomia pe noi. Mare natie crestina... prostii. Cind intrebi, se declara 99% crestini, dar 90% te-ar lasa sa le mori inghetat si infometat la poarta.

| christine99 a răspuns:

Oamenii se rugau la diferite chestii, de exemplu soarele sau la ce s-au mai rugat ei, dinainte sa inceapa societatea/sa apara civilizatia, a venit la pachet de cand scrijeleau pesterile cu desene, si au devenit capabili de gandire abstracta, sau de cand au aparut intrebari de genul "cine sunt?" "de unde vin?". E o chestie primitiva si multe raspunsuri cu zeitatea au fost destul de bune pana sa apara explicatiile stintifice, cam scoasa din fund intrebarea, nu te supara, mergea mai bine pusa in timpul prezent sau in viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu putea evolua.
Era nevoie de ele ca de aer.
Este nevoie și acum.

| acerr a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hhaaaa corect funda de la mine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Acum nu prea. Cel putin nu in halul in care se abuzeaza de ele pentru acumularea de averi si capital politic de catre niste indivizi fara scrupule. Vezi jegosii din conducerea bor, de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru acerr):

LOl, da, doar ca nu e intrebarea ta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Societatea nu putea evolua fara zeitati, in care oamenii sa creada, sa le fie frica, respect, dand pe seama entitatiilor paranormale explicatiile pentru fenomene ce depaseay cunostiintele lor din perioada respectiva.
Insa in ziua de azi, religia si-a pierdut functia, stiinta a evoluat incat sa gaseasca explicatii pentru dilemele secolelor, mileniilor trecute.
Daca in trecut religia ajuta dezovltarea societatii in prezent religiile in mare parte tin in frau dezvoltarea societatiilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aceia despre care vorbești nu erau creștini.Creștinii sunt o minoritate si sunt răspândiți pe fata pământului așa încât nici nu se cunosc intre ei. A te declara la recensământ ca fiind creștin, si a fi înscris in registrele bisericilor nu te trsnsforma in creștin, din moment ce trăiești ca un pagan. Biblia spune ca ii veți cunoaște după fapte nu după cum se declara ei ca sunt.La revoluție se striga exista Dumnezeu pentru ca s-au saturat de un regim ateist.Iar intelectualii care se perindau pe la tv spuneau ca "o societate fara de dumnezeu, naște monștrii."

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In timpul comunismului tara a evoluat. Sa construit industria si infrastructura, pentru ca oamenii munceau ni asteptau pomana.

| christine99 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ceausescu nu prea le avea cu ateismul, si-a imormantat parintii bisericeste, s-a rugat pentru ei, isi facea cruce si ruga si popii sa se roage pentru familia lui si pentru comunisti, nu a fost prea strict in privinta asta. Ma indoiesc ca "regimul ateist" a fost motivul revolutiei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Au construit armata, bărbații cu armata făcută si rechemați la concentrare, pușcăriașii.Salariații si agricultorii aveau deviza: noi ne facem ca muncim, iar voi va faceți ca ne plătiți.Tot campul era numai buruieni, toate fabricile si șantierele erau inchise perioade lungi din an si plătiți ca someri toți angajații.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru christine99):

Nu stiu ce făcea in privat,dar doctrina partidului era ateista, demola biserici, interzicea unele culte, intrau in pușcărie toți băieții care refuzau sa facă armata pe motiv ca nu le permite conștiința, nu li se permiteau elevilor sa meargă la biserica si erau obligați sa meargă la cinematograf in timpul serviciului religios, nu li se permiteau elevilor sa își facă semnul crucii când treceau pe lângă biserica etc.
Dar eu nu am insinuat ca ateismul regimului comunist a fost motivul revoluției, in schimb a pornit revoluția de pe treptele catedralei din Timișoara.A condamna la moarte si a executa un număr de 40 de copii fara sa fie judecăți, de către Ceaușescu ma îndoiesc de credință lui.

| Alexandrionelu a răspuns:

In primul rand felicitări pentru întrebare, este cea mai interesanta pe care o citesc pe TPU.
Încerc sa îți răspund pe scurt.
In primul rand ar fi fost mai puține morți inutile de-a lungul istoriei, vorbesc aici de cruciade, inchiziție, jihad etc. Oamenii ar fi știut ca sunt egali, în loc sa se creadă superiori și invincibili pentru ca zeul lor este singurul adevărat și ii protejează. Asa nu ar mai fi încercat sa ii "aducă la adevărata credință" pe barbari prin foc și sabie.
În al doilea rând și poate chiar mai important decât primul, oamenii s-ar fi axat mai mult și mai devreme pe descoperiri, invenții, știință și tehnica. Poate ca acum am fi cu 500 de ani mai avansați decât suntem. Sau poate chiar mai mult.
Un exemplu simplu: dacă în loc sa se roage și sa pupe moaște, oamenii ar fi studiat și cautat un leac pentru holera mai devreme, milioane de vieți ar fi fost salvate.
Subiectul este foarte amplu, cu suficienta imaginație cred ca s-ar putea scrie o carte întreaga pe aceasta tema!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

O societate fara educatie naste monstri (CU UN SINGUR i), nu una fara bau-bau, baba yaga, dumnezei care te prajesc in foc dupa ce crapi, si altele de genul. Biblia e o carte de povestioare pentru dresat sclavii Imperiului Roman, nimic mai mult. Eu acum vad mai multi atei/budisti/liber cugetatori care se poarta crestineste decat dronele care merg la biserica sa dea pomeni ca "asa se face" desi ei isi maninca de sub unghii si la pomana dau cele mai ieftine si mizerabile produse.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cei ce au murit pe treptele catedralei au facut-o fiindca JEGUL DE POPA le-a inchis usa in nas cand voiau sa se refugieze in interior, omiti acest "mic" detaliu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, nu putea. Putea. Totusi trebuie sa fiu de acord ca in unele cazuri a fost o idee mai usor cu decat fara...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu aceia sunt creștinii.Creștinii după ce își îngroapă morții nu mai cheltuiesc nimic pentru ei, fiindcă stiu ca daca in timpul vieții nu s-au pocăit, dup moarte nu mai pot.Sunt morți si atât.Cei care practica astfel de ceremonii nu au nimic din Biblie, ci doar din Tradiție, am întâlnit preot ortodox care nu citise Biblia toată macar ca avea peste zece ani vechime ca preot.De fapt Domnul Isus ne avertizează sa ne ferim de cei ce umbla îmbrăcați in haine lungi...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si acest amănunt justifica ordinul dat de Ceaușescu de a trage in ei? Doar nu le-au fost frica de niste copii neinarmati? Daca doreau puteau sa treacă printre ei si sa demoleze catedrala decât sa ia viață unor copii.A procedat mai rău decât Dinca. Se aseamănă numai in procedura de a-i arde pentru a li se șterge urmele.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si societatea comunista din Romania era educata? Elevii erau obligați sa frecventeze zece ani de școală, si in armata, militari cu diploma de zece clase nu puteau scrie o carte poștală sa o trimită părinților, si făceau cursuri de alfabetizare in unitatea militara respectiva.Ba mai mult, uniatea militara anunța scolile de unde proveneau soldatii de lucrul acesta.Despre fete nu s-a aflat niciodată cate erau analfabete pentru ca ele nu mergeau in armata.

| Theo94 explică (pentru AcelasiDarNuMereu):

Si tu crezi ca ai vreun sens jucand cs, maincraft, metin, sau ca te plangi in legatura cu barba ca nu iti creste cum trebuie?
Eu cred ca nu, mainTRASH.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Acest amanunt denota ca a fi ateu sau a crede intr-o carte de povesti veche de doua mii de ani - sau doar parti din ea, dupa cum e cu cele nspe mii de secte inspirate din biblie, inseamna fix nimic. Daca e sa existe o judecata vreodata, sunt sigur ca spiritele vor fi judecate dupa faptele comise si nu dupa faptul ca s-au inchinat sau nu la diverse porcarii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Faptul ca scrii sau nu nu te face educat. De multe ori gasesti oameni cu 4 clase care sunt mai educati si de bun-simt ca multi dintre aia cu diplome, doctorate, si alte nulitati.

| Nilsson a răspuns:

Nu cred că am mai fi timp de evoluat, am fi fost de mult în categoria speciilor (auto)exterminate.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ați înțeles greșit.Acești tineri care făceau cursuri de alfabetizare nu erau capabili de a învăța. Si nu puteau fi lăsați repetenți pentru ca aveau probleme cadrele didactice din cauza asta.Imediat după revoluție multi părinți știind ca nu vor mai fi amendați au preferat sa nu-și mai dea copiii la școală pe motiv ca tot nu sunt capabili sa învețe.Si nici nu-i de mirare. In Romania nu se mai găsea nimic de mâncare.Din județul meu se duceau in județul Sibiu mamele ca sa procure mâncare pentru ca acolo se găsea la discretie, fiindcă acolo era prim-secretar de partid Nici Ceaușescu.Dar nu puteau merge des fiindcă distanta era mare.Habar nu aveți cei care sunteți tineri de ceea ce au trăit romanii după anul 1980 si pana la revoluție.