| M25M a întrebat:

Nu credeti ca trasaturile personificatoare/umane ale zeitatilor dovedesc faptul ca acestea au fost create de mintea umana, decat contrariul?!?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ba da.
Uite, tocmai am dat şi de un clip în temă:
http://youtu.be/ZQ3IF8X-4zI

NOname
| NOname a răspuns:

De fapt, totul se învârte în jurul Soarelui...
http://youtu.be/88GTUXvp-50

| RAY a răspuns:

Logic ca da

| sublime89 a răspuns:

Pai e normal ca au fost create de oameni, ca altfel ar insemna ca exista mii si mii de zei. Nici n-ar avea loc toti acolo in cer laughing

| Zenit313 a răspuns:

Zeitatile au atribute umane pentru ca oamenii nu pot sa perceapa, descrie si inteleaga conceptul de perfectiune.
Din moment ce zeitatile prezinta atribute umane, este clar a acestea au fost create de mintea omului, numai oamenii pot sa creeeze ceva uman.
Oamenii au nevoie de un exemplu, reper al perfectiunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea ta.ai dreptul la o parere si dreptul de a visa nu ti-l poate lua nimeni.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu,chiar nu te inteleg cum poti compara omul cu zeii?
Urat urat rau de tot, DZ e tot el e pretutindeni, e atotputernic pe langa om care e o furnica, am uitat sa zic ca el e si BUN?
Bai ia gandeste te poate fii un om asa cum am scris eu mai sus si atunci o sa aflii adevarul...

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Mhm, deci pana acum avem asa: un Zeu negrotei, un Zeu galbenui, unul alb si altul mai rosiatic asa huh?
Pai eu sint albastru cu pete move poftim, deci Zeul meu albastru si cu pete move unde mai e? Imi cer drepturile la un zeu propriu! eee, pai numa' voi sa aveti stapani ce va tin in lanturi ca niste robi ce sinteti?!