| AvalohAlyn a întrebat:

Ce va face sa credeti in existenta vietii de apoi?(daca credeti)

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dovezile oamenilor ce revin din moarte clinică, de exemplu, și ceea ce intuiesc eu.

| Victoria18 a răspuns:

Chinul asta de pe pământ. Viata asta chinuitoare. Nu o suport. Mai am speranta ca adevarata viata se afla pe lumea de dincolo.

Răspuns utilizator avertizat
| verfct a răspuns:

Depinde cum privesti lucrurile si ce anume consideri tu ca "esti".
Esti rezultatul a milioane de ani de evolutie?
Esti rezultatul a tuturor experientelor de cand te-ai nascut si pana in prezent?
Esti rezultatul mediului inconjurator?
Esti rezultatul emotiilor si starii tale mentale?
Daca da, raspunsul e: Daca unui calculator intri si ii tai random un semiconductor, e posibil sa nu mai functioneze sau unele procese vor fi afectate. Daca miliardele de neuroni din creier nu mai sunt capabile sa creeze procesul constiintei, mai existi?
Ce inseamna sa existi?
Daca imi pierd total constiinta printr-un accident cerebral grav, eu mai exist? Existenta mea se rezuma la proiectia propriei tale idei despre viata asupra corpului meu sau reprezinta procesul constiintei mele si faptul ca pot sa-mi rationalizez propria existenta?
Moartea e necesara din mai multe puncte de vedere.