| sowhatt a întrebat:

Cum definiti termenul de "reincarnare"?

14 răspunsuri:
| SatanaInIzmene a răspuns:

E un concept complex și nu cred că am răbdare să bat câmpii pe aici.
Totuși, îți dau un exemplu fin: Tu mă bați pe mine de câteva ori. Când murim și urmeaza să ne reîncarnam, eu aleg să fiu mă-ta.Te-ai prins?!

| sowhatt explică (pentru SatanaInIzmene):

Ca la randul tau sa ma bati si tu? big grin

| SatanaInIzmene a răspuns (pentru sowhatt):

big grin

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista

| sublime89 a răspuns:

Il definesc ca fiind o pura fantezie.

| ErrorFound a răspuns:

Abstract.

| Darkmagic a răspuns:

Reincarnarea e superba...dar nu exista. big grin
Poate fi deci definita ca si concept religios si filozofic eronat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua sansa.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Sa simti ca ai trait o viata in care n-ai fost.Sa simti ca ai fost in locuri pe care nu le-ai vazut in viata ta, d-apoi sa le vizitezi.Dar sentimente mai intense, nu ca te duci la magazin sa iei niste salam.Am vorbit despre asta cu prieteni si mi-au spus ca au avut si ei senzatii ca cele descrise de mine. Ceva gen, sufletul tau se duce in alt corp, tu existi dinainte de sarcina.Sunt multe de discutat despre asta si e chiar interesant.Si e adevarat ce spun.Si nu-s nebun, sunt destul de rational, la fel si cei cu care am vorbit.Totusi,de la creier porneste totul daca stau sa gandesc logic. Daca stii cum sa-ti folosesti creierul, sau daca o faci din intamplare, poti sa te simti in Amazon cand de fapt esti in desert.Pana la urma, creierul conduce stimulii care ne ajuta sa detectam frigul caldura, vascosul, ce e moale, tare s.a.E posibil sa fi simtit ca ai fost in alte locuri.Si cu ochii deschisi inca, nu ma refer la vise.

| adrew a răspuns:

E o evolutie a sufletului nostru egoist in diferite fiinte, in dependenta de nivelul nostru de ratiune acumulat in viata precedenta

| al9264 a răspuns:

Un produs care mai nou are carne pe dinauntru.

| w0nderboy a răspuns:

Nu-l definim.

| Oyasumi a răspuns:

Reincarnare=readucere la viata.De obicei se refera la schelete (Zombie).

| Helena0501 a răspuns:

A se incarna din nou. A trece dupa moarte in alt corp. (fapt mistic) Funda?