| anonim_4396 a întrebat:

Cum definiti voi inteligenta? Așa cu cuvintele voastre happy

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Depinde ce vrei sa zici prin asta si daca tot vorbim despre definitii sa ne uitam in dex prima data.

inteligenta=Capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este esențial, de a rezolva situații sau probleme noi pe baza experienței acumulate anterior; deșteptăciune.

=Înțelegere profundă, ușoară a unor lucruri mai ales din domeniul culturii și al științei; facultatea de a înțelege, de a pricepe fenomenele, lucrurile etc.

=Capacitate a individului de a se adapta la împrejurări noi, de a sesiza relațiile esențiale și de a găsi o ieșire dintr-o anumită situație, de a rezolva probleme noi

Fiecare om are de asemenea si sentimente pe langa logica.Omul plange, se bucura, citeste, invata, se lupta etc.
Inteligenta emotionala difera de inteligenta in matematica sau orice ramura din invatamant.

Ex:
1)Don Juan avea o mare inteligenta emotionala si o mare inteligenta in smecherie.

2)Einstein a fost unul dintre geniile planetei, dar inteligenta lui e in matematica, nu in smecherie.

De curand am vazut un documentar despre creierul uman unde psihologii arata ca atunci cand suntem mici, creierul nostru este ca un burete nou-capacitatea lui de a absorbi este foarte buna, insa buretele nu stie ce fel de apa sa absoarba, absoarbe TOATA apa, si pe cea curata si pe cea murdara.

Apa in contextul nostru este Mediul inconjurator.
Daca noi ca bebelusi si ca copii traim intr-un mediu de "Smecherie" automat creierul nostru dezvolta partea cognitiva care se ocupa de limbajul corpului, conversatii, adevar si minciuna, sentimente, sistemul de recompensa etc

Acum daca traim intr-un mediu inteligent, sa zicem ca mama e profa de romana si tata e avocat, automat avem un IQ mai mare decat majoritatea populatiei pentru ca buretele nostru absoarbe numai informatii inteligente si corecte.Ni se va dezvolta logica si ratiunea, vocabularul, judecata, aspectul civic, comportamentul corect fata de ceilalti etc.

Acum sa presupunem ca traim in violenta si dispret.Eu asimilez ura si vad viata ca pe un chin, cred ca nimeni nu ma place si ca toata lumea e asa.La randul meu cresc cu un procent ridicat in furie si neliniste, mai tot timpul sunt in alerta, vad priviri care nu sunt acolo, cred ca toti vor ceva de la mine, deci imi dezvolt instinctele primitve de supravietuire.

Acum ce legatura are inteligenta cu violenta ba idiotule?

Nu poti sa inveti carte si nu poti sa devii mai destept daca nu studiezi romana, matematica, istorie, geografie etc.
Tu daca acasa nu poti sa inveti, la scoala nu poti sa fii atent chiar daca incerci din rasputeri, psihicul tau e terminat din cauza presiunii emotionale pe care o ai acasa, ca stii ca trebuie sa vina tactu si cand vine, vine beat si te bate ca asa stie el sa-si arate iubirea, nu urci in inteligenta, te gandesti doar cum sa scapi din situatia asta si cand ajungi sa scapi e deja prea tarziu pentru ca la 17-18 ani nu mai ai timp sa mai inveti tu ca la 10 ani, trebuie sa te duci la munca ca ai plecat de la tactu si trebuie sa traiesti.

Nu stiu cati din voi vor citi tot, insa ce vreau sa zic este ca mediul inconjurator ne modeleaza mai mult decat ne dam seama, zilnic devenim mai prosti sau mai inteligenti. Depinde cu cine stam de vorba, depinde de locul de munca, depinde unde bem cafeaua, daca ne place mancarea si bautura fina.Un om mai inteligent vede viata mai colorata, ii place sa experimenteze toate genurile de muzica, ii place conversatia, whisky-ul fin, ii place pe scurt calitatea pe care la randul lui o apreciaza si stie cand o vede.Un om cu intelect si clasa valoreaza cat o mie.De aia englezii, nemtii, spaniolii au avut imperii si inca sunt in top.Au iubit calitatea si asa si-au educat si populatia, au promovat excelenta si bine-purtarea, nu "sa moara familia mea " si "BOMBA BOMBELOR " pe care le vedem in fiecare zi la televizor.Internetul e necenzurat si un mediu pe care nu-l poti controla, dar o televiziune care promoveaza, manelele, emisiunile cu invitati in care inteligenta medie e 20 doar ca sa faci rating, are o mare, mare vina pentru ca, fetele cred ca-i cool sa ai silicoane si buze cu botox, pustanii cred la randul lor ca-i cool sa reproduca ce aud din manele si sa introduca elementele alea in viata de zi cu zi " CE FACE ASTIA MA? "

Asa ca inteligenta avem toti -fiecare e inteligent corelativ cu mediul din care provine -, dar in Romania ea este folosita doar sa ne batem joc si sa ne comparam la nesfarsit cu cel din dreapta sau stanga noastra.Suntem o natie de invidiosi, ranchiunosi si lenesi care se multumeste cu soarta pe care o avem pentru ca " n-ai ce sa faci / asa sunt toti / ala-i prost, nu stie / sau simplu e roman=adica e prost.

"Asa cu cuvintele noastre " ce? Ai presupus ca ce? Ca n-avem vocabularul necesar sa intram intr-o conversatie cu tine si sa ne exprimam o opinie?
Asta-i marea problema a tineretuli de astazi si nu numai, judecati inainte sa cunoasteti. Si cu asta am terminat!

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Atunci cand iesi dintr-o situatie de rascruce cu fruntea sus in asa fel incat sa-ti fie tie bine!
Sa nu-i aud pe penibilii aia care zic '' sa ai 10 la mate si fizica''

| T0T a răspuns:

E foarte greu de definit căci e ceva destul de complex. Să zicem că inteligența îți dă o anume perspectivă asupra lucrurilor și te ajută să le înțelegi și de asemenea din inteligență mai face parte și creativitatea.

| zurick a răspuns:

Capacitatea de a urma un drum propriu diferit de cel al tuturor.

| OoBunnyoO a răspuns:

Capacitatea de a pune in practica intr-un mod cat mai eficace si original informatia stocata si adaptarea acesteia. Pe scurt, adaptarea personala cat mai eficienta la mediul inconjurator, oricare ar fi acesta si oricat de des s-ar schimba.

| gemeni6226 a răspuns:

Iteligenta dupa parerea mea este modul de a observa anumite lucruri si fenomene ce majoritatea o scapa cu vederea si nu ii acorda nici o importanta precum si de a da rapid replici igenioase.

| Staind a răspuns:

Adaptare. Creativitate.

| bwb a răspuns:

Capacitatea de a-ti imagina (a vedea un film), a procesa (a construi in mintea ta un algoritm de functionare, asa ca mecanismul unui ceas) a rezolva intuitiv probleme curente.
Imaginatia, intuitia si flerul sunt ingredientele de baza. Exista o singura frana naturala in calea punerii in valoare a acestor capacitati, lenea! Ar mai fi si nesimtitul de orgoliu, dar uneori mai profitam de el pentru a ne scuza.....si asta tot din lene...