| inna a întrebat:

Cum definiti voi filozofia? ( cuvintele voastre)

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Eu prin filozofie inteleg cugetare asupra unor lucruri stiintifice nu psihice pentru ca acela deja ar fi psihologie...meditatie...cugetare...filozofie poate fii interpretarea personala sau colectiva a unor fenomene sociale, politice, economice.

11 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu-ti mai pot defini filozofia fiindca am auzit asa multe vorbe, citate si proverbe incat orice as spune, cu siguranta va fi furat sau inspirat de pe undeva si nu vreau sa par viteaz.
Dar, ca sa ne destindem putin, iti dau de Becali o vorba ( moamaaa, am ajuns sa-l citez pe asta, iti dai seama cat de jos ma aflu!? ) : ''Filosofia inseamna iubirea de intelepciune.'' - si daca pana si Becali e filosof, atunci eu sunt Alice in tara minunilor.
Ca sa-ti raspund si printr-o alta perspectiva, iti spun un citat de Socrate, unul din preferatele mele, cred ( de fapt sigur ) ca l-am avut si la o intrebare :
Daca vei avea o nevasta buna, vei fi fericit. Daca nu, vei deveni filosof. laughing Doamne, ajuta-ma sa nu devin filosof!

| Ianna33 a răspuns:

Filosofia este arta vietii.

| Pho3nix a răspuns:

Poi...filozofia este o modalitate de gandire care tinde sa cunoasca aspectele sale generale.

| lora_9285 a răspuns:

Filozofia este o conceptie formata despre tot. Se aplica atunci cand, doresti sa te manifesti fata de problemele vietii.

| dudu_4306 a răspuns:

Pregatirea sufletului pentru moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filos in greaca inseamna intelept, deci cuvantul caracteristic pentru filozofie ar fi intelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca asta nu-i tema de casa, inutza. Daca eu as avea o definitie personala a filozofiei as fi...filozof. Nu e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnul rartiunii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima "definitie"pe care o retin din liceu, desi nu cred in ea, era ca filosofia este disciplina care se ocupa cu problemele lumii in ansamblu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O conceptie generala despre lume si viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama tuturor stiintelor