| 13DoXy13 a întrebat:

Cum e legea periodicitatii? aceea de care s-a folosit chimistul rus Mendeleev, pentru a aseza toate elementele intr-un tabel...(tabelul lui Mendeleev)

Răspuns Câştigător
| Danyka a răspuns:

Legea periodicitatii (Mendeleev, 1869): proprietatile fizice si chimice ale elementelor sunt functii periodice ale maselor lor atomice. În baza lucrarilor fizicianului englez Moseley si a fizicianului danez N. Bohr, privind structura atomului, legea periodicitatii a obtinut o noua formulare, moderna: proprietatile fizice si chimice ale elementelor sunt functii periodice ale sarcinilor nucleelor atomice ale elementelor.

2 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

E o lege aparata prin constitutie, e vesnica, nu se va schimba cica. Se va extinde si la alte elemente cand vor fi descoperite. Daca M s-a folosit de ea si noi il imitam, nu-l contrazicem ca nu avem sanse.

| NoName_5366 a răspuns:

Legea peridiocitatii : " Proprietatile fizice si chimice ale elementelor se repeta in mod periodic in functie de masele lor atomince "...