| faceyahoo a întrebat:

Salll!happy Cum a procedat Mendeleev pentru a obtine tabelul? Care sunt elementele carora le-a prevazut propietatile? Care sun inversiunile de mase atomice ale elementelor?

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Usor de tot.A catalogat fiecare element in grupe exact dupa numarul de electroni de pe ultimul strat.Par exemple Carbonul.gr a 7-a, 7 electroni pe ultimul strat, si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur ca profesorul nu va explicat.Intreaba-l pe profesor:de ce este numit Tabelul periodic al lui Mendeleev?