| anonim_4396 a întrebat:

Cum explicați acest citat din "The Godfather"?

"Sameday, and that day may never come, Ii'l call upon you to do a service for me. But until that day, accept this justice as a gift. "

Nu traducerea in romana, ci sensul.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nasul a facut morticianului un serviciu. In schimbul unui serviciu pe care numai un nas il poate face, un asasinat, nasul va cere un serviciu pe care numai un mortician il poate face, cosmetizarea unui cadavru distrus de gloante al unui membru al familiei nasului, in vederea inmormantarii. Dar, cum nu e nici o fericire sa ai nevoie de cosmetizarea cadavrului unui fiu, nasul spera ca nu va avea niciodata nevoie de acest serviciu.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Adica nasul ii indeplineste dorinta, dar in schimbul acestui lucru ii va cere lui in viitor sa-i faca niste servicii.

| pufulescu0o a răspuns:

Vorbea cu Buonasera parca, tipul cu firma de inmormantari.
De asta ii spune ca intr-o zi, cu speranta ca ziua aceea sa nu vina niciodata, va avea nevoie de serviciile lui. Si ca pana in acea zi sa considere dreptatea care i-o face drept cadou.
Ce nu ai inteles mai exact, daca ai citit cartea? Scos din context si poveste citatul nu prea are sens, stiu.