| ClassyAsFuck a întrebat:

Cum fac unele molecule de devin in stare ionica?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cedare sau acceptare de electroni.Cum fac asta sau ce determina un compus sa devina ionic nu stiu.Dar cercetez acum ca m-ai facut curios.Stiu ca radiatiile cosmice au o influenta foarte mare, dar cum si in ce fel ma depaseste.Dar o molecula nu poate fi ionica.Un compus da poate fi ionic.Treb sa clarific exact ce este un COMPUS, ELEMENT si MOLECULA.Cam naspa chimia asta daca nu ai pe cineva sa iti ecplice pe indelete si asa ca la gradinita.

| ClassyAsFuck explică (pentru relian):

Să te informez si eu..nu sunt Xxezon sunt fratele lui, clasa a 5-a si sunt pasionat de stiinta cuatica.Din pacate nu fac chimie...dar o sa fac fizica, si o inteleg insfarsit despre cuarciwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrumrz a răspuns:

Moleculele devin ionice prin procesul de ionizare electrostatica. ionizarea asta este spontana si datorita ei apa este dura