| Vizitiul a întrebat:

Cum faci distinctia dintre altruism si ipocrizie?

7 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Nu-i nevoie s-o faci. E mai simplu să-i numești ipocriți pe toți.

| MaliciousDeath a răspuns:

"Când facem un bine cuiva dintr-o pornire într-adevăr adâncă şi curată, nu numai că nu aşteptăm recunoştinţă, dar ne vine parcă să mulţumim noi aceluia, că ne-a primit cu bucurie darul şi binele."
Blaga a zis asta, si a zis-o bine.
Cat despre ipocrizie, e clar ca te defineste daca inainte de a ajuta o persoana te gandesti la ce beneficii iti poate aduce asta...
Tre' sa te gandesti daca tot ce ai vrut a fost un orgoliu mangaiat, ori o impresie buna in ochii vreunei mase amorfe...Pacat ca unii-s experti in a se minti.
in fine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosind dex-ul si putina experienta."Altruismul" unora care de multe ori ne-au pacalit in primele faze, nu mai tine si a doua oara.

| angelicsin a răspuns:

Unele lucruri sun simple dar asta nu e unul dintre ele, ipocrizia si altruismul in general merg mana in mana depinde doar de unde privesti situatia,

iti dau doua exemple la doua extreme

un parinte poate sa isi doneze inima sa isi salveze copilul, si putem privii asta ca un sentiment si act nobil si este, dar in acelasi timp este si ipocrit pentru ca, copilul ar prefera sa moara decat sa moara parintele lui,
fiind in situatia acelui parinte nu ai de ales aici nu mai exista distinctie intre una si alta

iti vinzi casa, masina bijuteriile golesti conturile din banca si mai faci si imprumuturi la banca si construesti o biserica, genial acum ai ajutat unde sa stea batranii si cersetorii sa inghete de frig si sa moara de foame sai pentru ca n-au haine sau medicamente

| beyondbirthday a răspuns:

Altruistul este un om sincer, nu care se preface. Ipocritul insa se poate preface daruind ceva, de fapt batandu-si joc de acea persoana, fiind un om prefacut.

| baterie777 a răspuns:

Altruistul ese cel care este sincer, cel care face totul asa cum spune, insa cel ipocrit da sfaturi tuturor, el facand cu totul altceva si este mincinos

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Altruistul împărtășește bucuria iar ipocritul doar imaginea. happy